Si të dini nëse iCloud ose ndonjë shërbim tjetër Apple është poshtë?

Problemi i lidhjes iCloud

Dje gjysma e kontinentit të Oqeanisë kishte probleme serioze lidhjeje me serverat iCloud dhe me të gjitha shërbimet që lidhen me hapësirën e ruajtjes së Apple. Pamundësia e lidhjes dhe përgjigja e pavlefshme nga Apple, i trazoi shpirtrat në Twitter. Përkundër faktit se në këtë anë të botës, asnjë përdorues nuk raportoi ndonjë dështim në serverat, as në funksionimin normal të iCloud ose shërbimeve të tjera të kompanisë së mollës, ne kemi përfituar nga lajmet dhe zemërimi i Australisë dhe Zelandës së Re, vendet ku gabimi ishte përqendruar për të shpjeguar si të dini nëse iCloud ose ndonjë shërbim tjetër Apple është poshtë.

Me siguri përgjigjja e parë që më vjen në mendje është se nëse nuk funksionon për ne, ajo është rrëzuar. Sidoqoftë, para se të jemi kaq të qartë në deklaratë, duhet të verifikohet se nuk është një problem i yni që mund të kemi, si me terminalin tonë ashtu edhe me lidhjen tonë me rrjetin. Por ju nuk keni nevojë për mjete komplekse për këtë, pasi Apple i ka të vetat vet faqja në internet ku mund të kontrolloni incidentet, dhe megjithëse nuk është një nga shërbimet më të njohura, është veçanërisht i dobishëm në këto raste.

Faqja zyrtare e mbështetjes që përmendim është këtu, dhe prej tij mund të kontrolloni të gjitha shërbimet e Apple, lidhjet e dyqaneve në internet dhe iCloud. Kjo është, në parim, nëse ekziston një problem specifik, ai duhet të shfaqet në atë vend. Sidoqoftë, ajo që përdoruesit nga Zelanda e Re dhe Australia raportuan dje është se Apple nuk kishte ngritur ndonjë alarm për faqen e internetit të mbështetjes, diçka që tërhoqi vëmendjen e tyre sepse në Twitter rrëzimi i pretenduar iCloud shkaktoi mjaft bujë.

Ndoshta, të paktën duke pasur parasysh faktin se nuk ka asnjë përgjigje zyrtare, dhe se bëhet fjalë vetëm për dy vende specifike, do të kishte qenë ndonjë gabim në lidhje që preku vetëm këto dy kombe, dhe që për të njëjtën arsye nuk u pasqyrua në internet si një rënie globale e shërbimeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.