Si të dini nëse iPhone juaj është infektuar me Pegasus

Spyware Pegasus është bërë jashtëzakonisht i famshëm këto ditë. Me sa duket, qeveri të caktuara dhe disa organizata të tjera kriminale (dhe madje disa qeveri që funksionojnë si organizata kriminale) kanë qenë duke përdorur këtë softuer me origjinë izraelite për të infektuar pajisje të lëvizshme të personave të caktuar me interes në mënyrë që të marrin informacion të kufizuar.

Jeta juaj private ndoshta nuk ka rëndësi për dyqind ndjekësit që keni në Instagram, por nuk dëmton të dini nëse jemi infektuar. Me këtë mjet do të jeni në gjendje të dini nëse jeni infektuar me spyware Pegasus dhe kështu të riktheni pajisjen tuaj për ta shmangur atë. Le të hedhim një vështrim në këtë mjet.

Nga TechCrunch, ky aplikacion i ri i quajtur Mobile Verification Toolkit ju lejon të zbuloni nëse pajisja juaj celular është e infektuar me Pegasus. Për ta bërë këtë, gjëja e parë që duhet të bëni është të shkarkoni mjetin nga kjo lidhje, për të vazhduar ta instaloni në Mac tuaj. Pastaj duhet të lidhni iPhone me kompjuterin përmes kabllit për të vendosur një lidhje. Nuk ka një ndërfaqe grafike të përparuar, do të duhet të përfitoni nga rreshti i komandës për të.

 1. Instaloni të gjitha varësitë me komandën »krijoni instaloni python3 libusb».
 2. Bëni një kopje rezervë të iPhone tuaj
 3. Përdorni komandën "mvt-ios"

Për të kontrolluar funksionimin e tij keni komandat e mëposhtme:

 • check-backup> Nxirrni informacionin nga një kopje e iTunes në iPhone
 • check-fs> Përdorni vetëm në rast se iPhone juaj ka Jailbreak
 • check-iocs> Krahasoni rezultatet në kërkimin e programit spiun
 • decrypt-backup> Dekriptoni kopjet e iTunes dhe anasjelltas

Nëse rreshti i komandës tregon "KUJDES" do të thotë që ka gjetur një skedar të dyshimtë dhe ju ndoshta jeni prekur nga Pegasi, siç tregohet në imazhin në titullin e këtij postimi.

Në këtë mënyrë ju lehtë do të jeni në gjendje të zbuloni nëse keni Spyware Pegasus, përveç kësaj nga Mobile Tool Verification ata sigurojnë që ata janë duke punuar në një ndërfaqe grafike që lehtëson procesin, ndërsa ne do të duhet të vendosemi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.