Si të hiqni kontaktet e sugjeruara kur ndani përmbajtje në iOS 14

Ndihma për Siri është një ndihmë për shumë nga hyrjet e iOS dhe iPadOS. Mënyra se si i kuptoni lëvizjet, rutinat dhe detyrat tona të përditshme janë thelbësore për ta bërë ndihmësin virtual të përshtatet aq mirë. Sidoqoftë, ka shumë nga opsionet e inteligjencës që prekin kufijtë e privatësisë për shumë përdorues dhe është gjithashtu e vërtetë që ka shumë nga opsionet që nuk mund të hiqen vullnetarisht në cilësimet. Një nga ato mundësi janë Kontaktet e sugjeruara kur ndani përmbajtjen ofruar nga Siri. Me iOS 14 përfshihet opsioni për t'i fshirë ato, ne ju tregojmë se si ta bëni.

Hiqni kontaktet e sugjeruara kur ndani në iOS 14

Gjatë viteve, shumë përdorues kanë marrë pjesë aktive në forume zyrtare të diskutimit të Apple. Në këto forume, bëhen pyetje nëse mund të ndërmerret një veprim i caktuar. Një nga ato pyetje që është përsëritur në vitet e fundit ishte nëse kontaktet e sugjeruara mund të hiqen kur shfaqet menuja Share. Këta përdorues fajësuan nevojën për të qenë në gjendje t'i eliminojnë ato sepse shkel pak privatësinë e përdoruesve dhe, ndonjëherë, disa konfidencialitet janë të nevojshme kur shfaqen këto menu.

Deri në iOS 14 ishte e pamundur të hiqej kjo menu që shfaqej automatikisht kur klikonim në menunë e ndarjes në ndonjë vendndodhje të iOS. Megjithatë, ardhja e iOS 14 ju lejon të fshini kontaktet e sugjeruara Siri Për të qenë në gjendje të ndiqni hapat e mëposhtëm është e nevojshme keni të instaluar iOS 14 ose iPadOS 14 në pajisjen tuaj. Pastaj ndiqni hapat më poshtë:

 • Futni Cilësimet e iOS 14 dhe më pas kërkoni seksionin Siri dhe Kërko
 • Rrëshqitni poshtë derisa të gjeni menunë Sugjerime Siri
 • Hiq zgjedhjen "sugjerimet tuaja kur ndani"

Në këtë mënyrë, ne arritëm të eleminonim menunë e sugjerimeve nga menyja e ndarjes, duke lejuar kështu përdoruesit pak më shumë konfidencialitet të përdorimit të pajisjes së tyre kur ndajnë çdo lloj përmbajtjeje. Ju kujtojmë se ky funksion mund të përdoret vetëm në pajisjet me iOS 14. Nëse nuk keni të instaluar publikun beta, do të duhet të prisni për fillimin zyrtar në vjeshtë të këtij viti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xheser Robert dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm ma bëri ditën