Si të kërkoni në iPhone, iPad ose Mac tuaj edhe pa lidhje interneti

iOS 13 do të jetë një ndryshim shumë i rëndësishëm në shumë aspekte, me një listë shumë të gjerë të lajmeve midis të cilave Disa janë të fshehura që nuk bëjnë tituj të mëdhenj, por që mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm Për përdoruesit. Një prej tyre është aplikacioni i ri «Kërko» dhe si mund ta përdorim atë për të rikuperuar pajisjet tona të humbura.

Deri më tani, për të gjetur iPhone, iPad ose Mac tonë të humbur, ata duhej të kishin një lidhje interneti për të qenë në gjendje të lokalizoheshin në hartë, diçka që nuk ishte gjithmonë e mundur. Me iOS 13 kjo ndryshon dhe tani do të jeni në gjendje t'i lokalizoni ato edhe nëse nuk kanë lidhje interneti, falë pjesës tjetër të pajisjeve Apple që është afër. Ne shpjegojmë se si funksionon më poshtë.

Me siguri shumë prej jush që i lexoni këto rreshta kanë përdorur aplikacionin "gjeni iPhone tim" në më shumë se një rast për të zbuluar se ku e keni lënë smartphone, iPad apo edhe Mac-un tuaj. Itshtë një aplikacion shumë i dobishëm që ka kursyer më shumë se një "jeta" por çfarë kishte një kufizim që dukej i pakapërcyeshëm: pajisja e humbur kërkonte një lidhje interneti. Si tjetër do ta dërgonte vendndodhjen tuaj, të kalonte në modalitetin e humbur dhe të shfaqte mesazhin e humbur që kishim vendosur?

Epo, Apple ka arritur ta kapërcejë këtë kufizim, dhe nga iOs 13 ne do të jemi në gjendje t'i gjejmë ato edhe nëse nuk kanë mbulim ose janë të lidhur me një rrjet të njohur WiFi. Dhe kjo falë pjesës tjetër të pajisjeve Apple që janë afër. Unë nuk jam duke folur për pajisjet tuaja, por për këdo që kalon pranë. Pajisja juaj e humbur do të lidhet me Bluetooth me çdo pajisje tjetër aty pranë Apple dhe do të përdorë lidhjen e saj për t'ju treguar se ku është nga aplikacioni «Kërko». Sigurisht, kjo lidhje bëhet privatisht dhe e koduar, siç do t'ju shpjegojmë tani.

Shikoni këto pamje të ekranit nga aplikacioni Kërko. IPad Pro im është jashtë linje, prandaj shfaqet me një ekran të zi, por gjithsesi e lokalizon atë për mua, në sajë të instalimit të iOs 13. Mund ta vendos në modalitetin e ngecjes, të vendos një mesazh në ekranin e kyçjes dhe të njoftohem kur dikush e gjen, të gjitha pa pasur lidhje interneti. Kjo falë faktit se po lidhet përmes Bluetooth me pajisjet e tjera të Apple që janë ato që bëjnë një urë për aplikacionin tim Kërko.

Që kjo të jetë e mundur përveç instalimit të iOS 13, më duhet të kem një pajisje tjetër mollë, pasi që të dhënat janë të koduara dhe mund të deshifrohen vetëm me një pajisje tjetër Apple që ka të njëjtën llogari iCloud dhe për këtë arsye ka çelësin për t'i deshifruar ato. Shtë e vërtetë që ka ende disa kufizime, por një nga më të rëndësishmit është kapërcyer në një mënyrë mjaft inteligjente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   albin dijo

  Detajet mungojnë. Pajisja që do të vendoset duhet të jetë e ndezur dhe me bateri të mjaftueshme. Ne jemi në të njëjtën gjë, nëse e kapin, ata thjesht duhet ta fikin ose ta vendosin në modalitetin DFU dhe ta rikthejnë atë. Zgjidhja përfundimtare do të ishte që nëse jeni në modalitetin e humbur ose të fshirë, dërgoni vendndodhjen pasi ta kenë rikuperuar kur jeni në ekranin e mirëseardhjes ku vendosen ID dhe fjalëkalimi dhe ata mund ta bëjnë atë. Tani pse nuk e shprehin kështu, askush nuk e di.

  Nëse është në modalitetin e humbur ose të fshirë, kjo është për shkak se pronari e konfiguroi atë në këtë mënyrë, prandaj duhet të dërgojë vendndodhjen e tij kur të lidhet me Wi-Fi.