Si të instaloni Beta Publike në iPhone, iPad, Apple Watch, HomePod, Apple TV dhe Mac

Apple sapo ka lëshuar versionin e parë Publik Beta për sistemet e saj operative të ardhshme. Nëse nuk doni të prisni shtatorin për të shijuar të gjitha lajmet që do të sjellin këto përditësime, këtu ne ju tregojmë se si ta instaloni atë zyrtarisht, falas dhe pa shkarkuar certifikata nga faqet e internetit të palëve të treta.

Muajin e kaluar Apple na prezantoi lajmet e iOS 16 për iPhone dhe iPad, macOS Ventura të re për kompjuterët Mac dhe përditësimet për Apple Watch, HomePod dhe Apple TV. Versionet e para për zhvilluesit ishin të menjëhershëm, dhe tani ne kemi Betat e para Publike, pasi të kemi arritur versione më të qëndrueshme që Apple tashmë i ofron çdo përdoruesi kush dëshiron të provojë këto versione paraprake. Dëshiron të provosh ekranin e ri të kyçjes për iPhone? Apo menaxheri i ri i skenës për iPad? Dëshironi të keni sferat e reja për Apple Watch? Apo filloni të testoni të gjitha veçoritë e reja të macOS Ventura? Epo, tani mund ta bëni atë zyrtarisht, nga faqja e internetit e Apple dhe plotësisht falas.

Programi Apple Beta Software

Për disa kohë, Apple ka lejuar përdoruesit pa një llogari zhvilluesi të testojnë Beta-t e sistemeve të saj të reja operative përpara se ato të lëshohen zyrtarisht. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të regjistroheni në faqen e tyre të internetit (lidhje) duke përdorur llogarinë tuaj Apple dhe prej andej tashmë mund të instaloni çdo Beta Publike që dëshironi në pajisjet tuaja.

iOS 16 dhe iPadOS 16

Pasi të jeni regjistruar në faqen e internetit të Apple për programin Publik Beta, gjithçka që duhet të bëni është që nga pajisja në të cilën dëshironi të instaloni Beta-n, shkoni te faqja e internetit beta.apple.com/profile dhe atje shkarkoni certifikatën. Pasi të instalohet në pajisjen tuaj dhe pasi ta rindizni atë, ajo do të shfaqet në Cilësimet> Të përgjithshme> Përditësimi i softuerit përditësimi për iOS 16 Beta dhe iPadOS 16.

macOS po vjen

Në Mac, procedura është disi e ndryshme. Nëse jeni regjistruar tashmë në programin Publik Beta, shkoni në këtë lidhje (Shkarkoni programin macOS Public Beta Access Utility) për shkarkoni aplikacionin që do t'ju japë akses në Beta Publike. Instaloni atë si çdo aplikacion dhe tani mund të përdorni përditësimin e macOS Ventura nga cilësimet e sistemit.

watchOS 9

Për të instaluar watchOS 9 Beta në Apple Watch, duhet të filloni procedurën në iPhone tuaj, padyshim e lidhur me Apple Watch në të cilën dëshironi të instaloni Beta. Në shfletuesin e iPhone tuaj klikoni në këtë lidhje (Shkarko profilin) për të shkarkuar profilin dhe kur ju pyesni se ku dëshironi ta instaloni, zgjidhni Apple Watch. Rinisni Apple Watch dhe te Settings> General> Software Update do të shfaqet përditësimi i watchOS 9 Public Beta. Mbani në mend se instalimi i Beta në orën tuaj nuk ka kthim prapa.

HomePod

Për herë të parë Apple lejon instalimin e Beta Publike në HomePod, megjithëse vetëm në HomePod mini, jo origjinal. Për ta bërë këtë, fillimisht duhet të instaloni Beta-n në iPhone ose iPad tuaj, dhe pasi të instalohet, brenda aplikacionit Home dhe brenda Cilësimeve Home duhet të hyni në menunë e Përditësimit të Softuerit, ku do të shfaqet menyja e përditësimeve Beta dhe do të mund të zgjidhni se në cilin HomePod mini (nëse keni shumëfish) dëshironi të instaloni Beta. Ashtu si me Apple Watch, këtu nuk ka kthim prapa.

Apple TV

Në Apple TV është shumë e lehtë të instalosh Beta Publike. Kërkesa e vetme është shtoni llogarinë që keni regjistruar në programin Beta Publike, dhe hyni në menunë Preferences> System> Software Update ku do të shihni opsionin Public Beta, aktivizoni atë dhe do të mund të instaloni përditësimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.