Si të konfiguroni makinën për përgjigje në telefonin tuaj?

Telefonata hyrëse e iPhone

Një nga pyetjet që mund t’i bëjmë vetes është se si të konfigurojmë makinën përgjigëse ​​të iPhone-it tonë dhe përgjigja është shumë e thjeshtë pasi kjo në shumicën e rasteve varet nga operatori ynë i telefonit.

Po, më shumë sesa një funksion i vetë telefonit, është një funksion që kompanitë u ofrojnë klientëve të tyre dhe në këtë rast do të mjaftonte thjesht të telefononi operatorin dhe të kërkoni aktivizimin e atë që ne e njohim si "postë zanore" dhe gati. Importantshtë e rëndësishme që, padyshim, të kemi një telefon me aparate telefonike.

Por sot ne duam të shkojmë një hap më tej dhe le të shohim se si mund t'i përgjigjemi automatikisht thirrjeve në iPhone tonë ose aktivizoni shërbimin e postës zanore vizuale që firma Cupertino shton në iPhone.

Pra, le të shkojmë në pjesë dhe të fillojmë me opsionin për t'iu përgjigjur automatikisht thirrjeve nga iPhone, e cila është gjëja më e afërt për të pasur një makinë përgjigjëse, por pa pasur nevojë të kontaktoni operatorin ndërrim

Si të përgjigjeni automatikisht në thirrjet hyrëse

Në këtë rast është një opsion mjaft i fshehur dhe gjendet brenda seksionit të Aksesueshmërisë. Për këtë, ajo që duhet të bëjmë është si vijon:

 • Ne kemi qasje në cilësimet e iPhone tonë
 • Ne hyjmë në Hyrjen dhe pastaj Prekni
 • Klikoni në Adresimin Audio dhe zgjidhni të përgjigjeni automatikisht
 • Ne konfigurojmë kohën që duam derisa të dëshirojmë që thirrja të mbetet e fikur dhe tani

Me këtë, ajo që ne do të arrijmë është se thirrjet hyrëse përgjigjen plotësisht automatikisht në kohën që kemi shtuar. Kjo veçori mund të jetë e dobishme për disa situata kur përgjigjja në telefon mund të jetë një detyrë e vështirë.

Konfiguro postën zanore vizuale

Në këtë rast, është e nevojshme të keni mbështetjen e operatorit dhe në vendin tonë, shumica e lejojnë këtë funksion, kështu që në parim nuk duhet të keni probleme me aktivizimin e tij. Në çdo rast mundeni konsultohuni mu këtu nëse operatori juaj lejon këtë lloj të postë zanore vizuale në iPhone tuaj. 

Në momentin që e kemi aktive nga operatori Tani mund të vazhdojmë me aktivizimin e kësaj, e cila është shumë e thjeshtë:

 1. Ne hyjmë në Cilësimet dhe aty unë hyj në Telefon dhe, më pas, shtypim skedën e Postës zanore.
 2. Shtypni Konfiguro Tani
 3. Ne krijojmë një fjalëkalim për postën zanore dhe klikojmë në rregull
 4. Ne e konfirmojmë atë dhe klikojmë përsëri në rregull
 5. Ne zgjedhim Custom ose Default. Nëse zgjidhni Custom, mund të regjistroni një urim të ri

Dhe gati. Me këtë mund ta kemi aktive postën zanore. Disa vjet më parë përdoruesit përdorën të gjitha llojet e mesazheve për kutitë postare zanore dhe disa madje shtuan këngë në tonet e pritjes përpara se të merrnin telefonatën. Si çdo gjë në këtë botë, modat vijnë e shkojnë, por në këtë rast nuk ka të bëjë me kthimin pas në kohë, por me njohjen e kësaj këto lloje konfigurimesh janë të mundshme në çdo telefon dhe në një iPhone gjithashtu.

Operatorët zakonisht nuk kanë probleme kur aktivizojnë këto kuti postare zanore ose devijojnë thirrjet dhe sot opsionet që kemi janë të shumta. Për shembull, në iPhone aktual mund të konfiguroni që numri juaj i telefonit të fshihet drejtpërdrejt nga cilësimet e tij, nuk është e nevojshme të vendosni ndonjë yll ose goditje kur bëni telefonatën. Thjesht hyrja në cilësimet e Telefonit, një opsion i quajtur com "Shfaq ID-në e telefonuesit" dhe me të çaktivizuar mund të telefonojmë edhe ndonjë numër në fshehtësi, nuk është e nevojshme të shtojmë ndonjë gjë tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karlos Ojeda dijo

  Në vendin tonë, sipas faqes Apple, vetëm Movistar ka kutinë postare vizuale. Unë nuk mendoj se kjo është shumica e operatorëve.