Si ndihmon konkurrimi me miqtë tuaj në watchOS në përmirësimin e aktivitetit tuaj fizik

Konkurse në Apple Watch dhe watchOS

Rekomandimet për të bërë stërvitje ato përfshihen pothuajse në çdo aspekt të jetës sonë. Ka shumë përfitime që na sjell dhe për këtë arsye teknologjia do të jetë pjesë e përmirësimit të aktivitetit tonë fizik. Një shembull i kësaj është watchOS dhe Apple Watch me mjete si Shëndeti ose njoftimet rikujtuese. Detajet e vogla janë ato që i motivojnë përdoruesit të vazhdojnë të kryejnë ushtrimet dhe përfundimisht të lëvizin. Megjithatë, një element më shumë i watchOS janë garat, një hap më shumë për të motivuar veten duke u përballur me miqtë tanë për të parë se kush mund të lëvizë më shumë në një javë.

Konkurroni me miqtë tuaj në watchOS, një element më shumë i jetës së përditshme

La Aktiviteti fizik është thelbësor në ditët tona. Rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të rriturit e moshës 18 deri në 64 vjeç janë aktivitet fizik aerobik i moderuar për të paktën 150 deri në 300 minuta në javë ose aktivitet fizik energjik për të paktën 75 deri në 150 minuta. Falë mjetet dhe pajisjet teknologjike si Apple Watch është më e lehtë për të marrë atë stimul për të filluar dhe mbajtur një aktivitet fizik të përshtatshëm.

Në fakt, një nga aspektet që normalisht nuk merret parasysh kur analizohet watchOS është ndikimi i garave midis miqve. watchOS prezanton në aplikacionin e tij Fitness a seksion thirrje Share. Brenda kësaj menyje mund të shtojmë miqtë tanë që kanë edhe Apple Watch. Nga ky moment fillon njohja e të dhënave të aktivitetit tuaj, qëndrimit në këmbë dhe ushtrimeve.

e njëjta rrugë në Apple Watch
Artikulli i lidhur:
Karakteristika të reja për watchOS 9, Apple Watch Ultra dhe Series 8

Ne do të njoftohemi çdo ditë për sukseset e miqve tanë: kur përfundojnë një unazë, kur marrin një çmim, kur bëjnë një aktivitet fizik etj. Përdoruesi mund të vendosë se cilat aspekte t'u bëjë të njohura miqve të tij dhe cilat jo. Megjithatë, ka edhe një element tjetër që bën diferencën: garat. Apple vë në dispozicion të përdoruesve përmes watchOS një sistem konkurrimi individual.

Apple Watch Ultra Diving

kjo konkurs ti fitove duke marrë pikë. Këto pika arrihen: në këmbë, duke ushtruar ose duke lëvizur. Tre unazat që mbështesin konceptin Apple Watch ju lejojnë të fitoni maksimum 600 pikë në ditë. Ky sistem inkurajon përdoruesit të përpiqen të mposhtin miqtë e tyre në gara të ndryshme, dhe është ende një element më shumë për të rritur nivelin e ushtrimeve fizike tek përdoruesit.

Konkurset mund të nisen duke zgjedhur një mik nga seksioni Share të aplikacionit Fitness dhe duke trokitur te "Compete". Kur kundërshtari të përgjigjet, gara do të fillojë dhe do ta bëjë këtë të nesërmen. Një javë pas fillimit të konkursit, çdo përdorues do të marrë një njoftim për rezultatin e konkursit. Për më tepër, rezultati i konkursit mund të shihet çdo ditë nga vetë Apple Watch.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.