Si të kontrolloni HomeKit me etiketat NFC

iOS 13 na ofron shumë mundësi të reja dhe njëra prej tyre është të qenit në gjendje të kontrollojë pajisjet tona HomeKit duke përdorur etiketat NFC. Këto afishe mund të përdoren për gjëra të pafundme, dhe thjesht duke afruar iPhone-in tonë pranë tyre ne mund të bëjmë që dritat tona të fiken, le të luajë muzika në dhomën tonë të ndenjes ose gjithçka që mund të mendojmë në lidhje me demotikët në shtëpinë tonë.

Faleminderit disa etiketa të thjeshta NFC, iPhone-i ynë dhe aplikacioni Shkurtoret mund të merrni atë që unë ju tregoj në video edhe me shume. Nëse doni të përfitoni sa më shumë nga iPhone dhe pajisjet tuaja HomeKit, në video ju shpjegojmë hap pas hapi se si të konfiguroni këto veprime.

Etiketat NFC duken si afishe të thjeshta, por ato përfshijnë një çip brenda që u jep atyre fuqi të posaçme. Për një kohë të gjatë iPhone ka përfshirë një lexues NFC por ai ishte i mbyllur dhe nuk mund të përdoret për asgjë tjetër përveç Apple Pay. Nga iOS 13 ne mund ta përdorim atë lexues për ta shfrytëzuar në maksimum dhe për të qenë në gjendje të krijojmë veprimet tona së bashku me ato etiketat NFC. Ne mund t'i blejmë këto afishe në Amazon për pak para (lidhje) dhe i kemi me të gjitha llojet e dizenjove dhe ngjyrave. Ata nuk kanë nevojë të kenë ndonjë lloj specifikimi të veçantë që të jenë në përputhje me iPhone-in tonë. Të gjithë iPhone nga XR dhe XS kanë aftësinë për të lexuar këto karta vendas. Modelet e vjetra do të kenë nevojë për një aplikacion që lexon etiketat NFC, siç është Launch Center Pro (lidhje).

Një le të kemi ngjitësit, përmes iPhone-it tonë dhe aplikacionit «Shkurtoret» Ne mund të krijojmë automatizime të të gjitha llojeve që mund të ekzekutojmë duke afruar iPhone-in tonë më pranë etiketave NFC që kemi konfiguruar. E vetmja kërkesë është që iPhone-i ynë të zhbllokohet, nëse jo, nuk do të ekzekutojë asnjë veprim. Mjetet «Shkurtoret» na ofrojnë një mori opsionesh, të tilla si krijimi i kushteve, përshtatja e veprimeve sipas datës së muajit ose ditës së javës, etj. Isshtë një mjet shumë i fuqishëm që ia vlen të kalosh disa minuta për të kuptuar gjithçka që na ofron. Në video ne shpjegojmë se si të bëjmë gjithçka me një shembull shumë të thjeshtë që ju lejon të merrni një ide se çfarë mund të bëni. A doni të ndani idetë tuaja? Epo, në komente keni vendin e duhur për ta bërë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Justan dijo

  Çfarë versioni? Beta jo beta 13.2
  NFC nuk paraqitet në 13.2

  1.    Louis Padilla dijo

   Unë kam përditësuar informacionin me reagimet tuaja. Me sa duket vetëm iPhone XR dhe XS e tutje mund ta bëjnë atë natyrshëm. IPhone-et e mëparshëm kanë nevojë për një aplikacion Launch Center Pro.

 2.   Andrew dijo

  Me versionin e fundit të iOS ju thjeshtësoni hapat për të luajtur në HomePod pasi që HomePod është i aktivizuar si një pajisje shtesë dhe nuk duhet të përdorni AirPlay.

 3.   Peter dijo

  Një pyetje: a është e vlefshme afishe për një iPhone tjetër? Për shembull ajo e gruas time? Dua të them që nëse e konfiguroj që të ndezë dritën në dhomën e ndenjes, nëse gruaja ime e afron celularin, a do të ndizet edhe drita?

  1.    Louis Padilla dijo

   Ju duhet të krijoni të njëjtën automatizim në iPhone tuaj

   1.    Peter dijo

    Faleminderit shume! Pershendetje

 4.   Henri R. dijo

  Përshëndetje, një Konsultë. Nëse krijoni një shkurtore në një ngjitje NFC nga iPhone, a mund ta aktivizoni gjithashtu duke afruar Apple Watch? Faleminderit,

  1.    Louis Padilla dijo

   Jo

 5.   Unë Juan dijo

  Teknologjia e vjetër .. lodër e re për adhuruesit e iPhone

 6.   hugo rivera dijo

  Përshëndetje, unë kam një iPhone 8 dhe në pjesën e SHKURTATAVE kur dua të automatizoj një, opsioni NFC nuk shfaqet sikur të shfaqet në iPhone tim 11 .. a duhet ta aktivizoj atë? dikush e di? Faleminderit