Si të kontrolloni se çfarë firmware nënshkruan Apple

çfarë firmware-shenja-mollë

Shumë njerëz priren të lënë gjërat deri në momentin e fundit (unë jam një prej tyre). Ndonjëherë jam me fat dhe ndonjëherë nuk jam. Një nga rastet më dembelë është që të rivendosni ndonjë nga iDevices e mia nga e para, që nga ajo kohë procesi është mjaft i ngadaltë, midis versionit të fundit të iOS është shkarkuar, iTunes rikthen iDevice dhe më vonë duhet të kopjojmë të gjitha aplikacionet që kishim instaluar. Mes bilbilave dhe fyellit disa orë shkojmë me marrëzinë.

Apple kurrë nuk paralajmëron kur ndalon nënshkrimin e firmware që ne ta instalojmë në pajisjet tona pasi të jetë lëshuar një version i ri, kështu që ne jemi gjithmonë në kurriz të përpjekjes për të parë nëse jemi me fat. Për të gjithë ata përdorues që duan gjithmonë të provojnë versionin e fundit të iOS, por nuk guxojnë të humbin Jailbreak pa ditur nëse do të mund të kthehen në një version të mëparshëm, ekziston një faqe në internet që na informon për të gjitha versionet e iOS që Apple po nënshkruan tani.

Në këtë mënyrë ne mund të kontrollojmë, në pak sekonda, nëse ende duam të kthehemi në një version të mëparshëm të iOS për të mbajtur jailbreak, për një shembull më të menjëhershëm. Për ta bërë këtë, ne thjesht duhet të zgjedhim pajisjen, disponueshmërinë e së cilës duam të kontrollojmë, ose mund të vizitojmë uebfaqen http // ipsw.me / 8.1 për të parë të gjitha pajisjet e përputhshme me versionin e fundit.

Tani versioni i fundit i iOS është 8.1.1 i cili nuk mbështet Jailbreak, por pavarësisht se kemi kaluar një javë që nga lansimi i këtij versioni të fundit, falë kësaj uebfaqeje, përsëri mund të verifikojmë që mund të kthehemi në versionin e mëparshëm, duke ulur gradën në iOS 8.1 për të shijuar Jailbreak. Uebfaqja IPSW.me azhurnohet çdo disa minuta, kështu që informacioni që tregon është pothuajse në kohë reale. Nëse jemi përdorues të IFTTT mund të krijojmë një recetë se kur bëhet një ndryshim në nënshkrimet e versioneve të ndryshme të iOS për t'u informuar pothuajse në minutë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Talion dijo

  Vetëm ditën tjetër kisha këtë dyshim. Bleva një iPhone 6 që erdhi me iOS 8.0 dhe doja të dija nëse akoma mund të ngarkoja në iOS 8.1 para se të bëja jailbreak (nuk e dija nëse Apple e nënshkroi akoma) dhe nuk mund të gjeja informacionin përkatës përveç postimeve në forumet amerikane ku Populli tha që të paktën deri para disa orësh funksionoi, kështu që unë rrezikova dhe me sukses, por nuk dëmton të kesh këtë informacion në dorë për të ardhmen.

  Faleminderit Ignacio

 2.   Luis Padilla dijo

  Krijimi i alarmeve falë IFTTT nga e njëjta faqe në internet është super e dobishme, megjithëse sapo të na njoftojnë ne do t'ju tregojmë

 3.   Do te jap dijo

  Jam përpjekur të azhurnoj iPad mini retina 2, në iOS 8.1 dhe megjithëse shkarkoj firmuerin përkatës, gjithnjë marr njoftimin e firmuerit NUK KOMBIBTUESHME ME IDEVICE!
  pse do te jete sy e kam provuar me te gjitha!

  1.    Ignacio Lopez dijo

   E njëjta gjë ndodhi me iPhone tim 5, unë shkarkova disa ipsw derisa gjeta se çfarë ishte, edhe pse në teori nuk ishte modeli i saktë.
   A keni kontrolluar që keni shkarkuar ipsw të modelit tuaj?

 4.   Do te jap dijo

  Po, 4 që ekzistojnë për të njëjtin model dhe nga faqe të ndryshme, në rast se ishin probleme firmware dhe asgjë, unë vazhdoj të marr gabimin

  1.    Ignacio Lopez dijo

   Epo, Apple vazhdon të nënshkruajë iOS 8.1. A keni kontrolluar që modeli juaj iPad korrespondon me firmware që po shkarkoni? Ekzistojnë disa modele.

   Përshëndetje.

  2.    Ignacio Lopez dijo

   Pikërisht në të njëjtën faqe mund të shkarkoni firmware-in e çdo modeli iPad.

 5.   KOOZE dijo

  SHIKUES TU TILL KAM IPODIN E 5-T G GEN. DHE NGA ÇFAR RISHIKONI N P FAQE https://ipsw.me/ ME TREGON SE Molla ka nënshkruar në iOS 9.2.1 DHE DUA T TO SHKRUAN IPODIN TIM POR NUK DUA T TO RREZIKOJ, JU LUTEM MUND TOU M MBSHTETNI, FALEMINDERIT PARAQITUR. !!