Si të krijoni shkurtore automatike për Apple Watch

watchOS 7 dhe iOS 14 na japin mundësinë për të ekzekutuar shkurtore në Apple Watch, madje automatikisht. A doni të ndryshoni sferën automatikisht në përputhje me kohën e ditës? Ne ju mësojmë këtë dhe shumë më tepër.

Ardhja e iOS 14 dhe watchOS 7 na sjell shumë më tepër mundësi me aplikacionin Shortcuts, dhe një prej tyre është krijimi i automatizmave që funksionojnë në orën tonë pa ndërhyrjen e përdoruesit. Vendosni modalitetin e heshtur kur mbërrini në një vend, ndryshoni sferën sipas kohës së ditës ... Ka shumë automatizime që ne mund të bëjmë dhe në këtë video ne shpjegojmë në detaje se si mund t'i konfiguroni ato, si dhe duke ju dhënë disa shembuj të automatizmave shumë të dobishme.

automatizimet për të ndryshuar sferën

E gjithë kjo është bërë nga aplikacioni Shortcuts në iPhone tonë. Ne duhet të hyjmë në skedën Automatizimi dhe duke klikuar në "+" në këndin e sipërm të djathtë, duhet të zgjedhim "Krijo automatizim personal". Aty mund të zgjedhim arsyen që automatizimi ynë do të ekzekutojë (koha, vendndodhja, mesazhi, aplikimi ...) dhe veprimi për të ekzekutuar. Kur kërkoni këtë të fundit, në mënyrë që të mos humbni në të gjitha opsionet që Shkurtoret na ofron ne mund të kërkojmë për «Watch» në fushën e kërkimit dhe kështu opsionet do të filtrohen u shfaqën vetëm ato që kishin të bënin me orën tonë.

Veryshtë shumë e rëndësishme që në hapin e fundit, para se të shtypni OK, të sigurohemi që opsioni "Kërkesë konfirmimi" është çaktivizuar, në mënyrë që ekzekutimi të jetë automatik, dhe ne nuk duhet të ndërhyjmë fare. Midis automatizmave që mund të bëhen, unë ju tregoj disa shembuj shumë të dobishëm, siç është ndryshimi automatik i thirrësit sipas kohës së ditës, ose modaliteti i heshtur i Apple Watch kur shkoj të fle, duke u kthyer në modalitetin e zërit një herë e çaktivizoj alarmin në mëngjes.

Këto janë vetëm disa shembuj të asaj që mund të bëjmë me Apple Watch dhe iPhone të azhurnuar përkatësisht në watchOS 7 dhe iOs 14. Nëse dini shkurtore më të dobishme, jeni të ftuar t'i shpjegoni ato në komente, si dhe lënia e lidhjes në mënyrë që të tjerët t'i instalojnë ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.