Si të riktheheni në iOS 13 pasi të keni instaluar iOS 13.1 beta

iOS 13

Javën e kaluar, djemtë nga Cupertino lançuan iOS 13.1 beta e parë, një lëvizje që deri më tani nuk ishte kryer në vitet e mëparshme dhe që nënkuptonte atë versioni përfundimtar i iOS 13 është praktikisht gati të lançohet disa minuta pas përfundimit të ngjarjes prezantuese të gamës së re të iPhone 2019.

Kjo ngjarje do të mbahet më 10 shtator. Nëse keni aktivizuar përditësimet automatike, terminali juaj do të jetë azhurnuar në beta-në e re të iOS 13.1, kështu që kur të lëshohet versioni përfundimtar i iOS 13, nuk do të keni mundësinë ta shkarkoni atë version. Nëse dëshironi degradoni dhe rikthehuni në iOS 13 Ne ju tregojmë hapat që duhet të ndiqni.

Si të degradoni në iOS 13 nga iOS 13.1

Hiq profilin beta në iOS

Së pari, duhet të mendoni dy herë kur kryeni këtë proces, pasi që çdo proces i uljes së vlerësimit, duke u kthyer në një version të mëparshëm, e kërkon atë hiqni të gjithë përmbajtjen nga pajisja jonë. Gjithashtu, kur kthehemi në një version të mëparshëm, nëse kemi një kopje rezervë të një versioni më të lartë, ne nuk do të jemi në gjendje ta rikthejmë atë në pajisjen tonë.

Nëse e keni të qartë që dëshironi të kryeni këtë proces, këtu janë hapat që duhet të ndiqni. E para nga të gjitha është të bësh një kopje të të gjithë përmbajtjes që dëshiron të ruash. Nëse e keni aktivizuar rezervimin në iCloud Shtë më se e mjaftueshme.

 • Para së gjithash, ne duhet të kontrollojmë që kemi instaluar versioni i fundit i iTunes në kompjuterin tonë.
 • Tjetra, ne duhet lidhni iPhone-in tonë, ose iPad, për ekipin tonë përmes kabllit.
 • Tjetra duhet të aktivizojmë mënyrën e rikuperimit në iPhone tonë:
  • Për iPhone ose iPad me Face ID: Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin Volume Up. Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin Volume Down. Shtypni dhe mbani të shtypur butonin e sipërm derisa pajisja të fillojë të rindizet. Shtypni dhe mbani shtypur butonin e sipërm derisa pajisja të hyjë në modalitetin e rikuperimit
  • iPhone 8 / 8 Plus: Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin Volume Up. Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin Volume Down. Pastaj shtypni dhe mbani të shtypur butonin anësor derisa të shfaqet ekrani i modalitetit të rikuperimit.
  • iPhone 7/7 Plus / iPod touch (gjenerata e 7-të): Shtypni dhe mbani shtypur butonat Gjumi dhe Ulja e Volumit në të njëjtën kohë. Mos i lëshoni butonat kur shihni logon e Apple. Shtypni dhe mbani të dy butonat derisa të shihni ekranin e mënyrës së rikuperimit.
  • iPhone 6s, iPad me buton fizik dhe versione të mëparshme: Shtypni dhe mbani shtypur butonin e gjumit dhe butonin e shtëpisë. Ne nuk duhet të ndalojmë së shtypuri të dy butonat derisa të shfaqet në ekranin e pajisjes në modalitetin e rikuperimit.

Rivendosni iPhone

 • Në atë moment, iTunes do të zbulojë që pajisja jonë ka një mosfunksionim duke na nxitur të rikthejmë pajisjen tonë. Rivendosja e pajisjes sonë supozon fshirjen e të gjithë përmbajtjes së saj, përmbajtje që do të jemi në gjendje të rikuperojmë vetëm nëse kemi bërë një kopje rezervë me të njëjtin version të iOS që do të instalojmë.
 • Klikimi në Restore, iTunes do të shkarkojë automatikisht versionin e fundit të iOS aktualisht i disponueshëm në serverat e Apple, iOS 12.4.1 dhe do të vazhdojë me instalimin e tij.

Nëse kalojmë përsëri në procesin e hyrjes në betat publike, do të zbulojmë se Apple na ofron beta të dytë të iOS 13.1, kështu që do të kemi përsëri të njëjtin problem. Kjo na detyron të kërkojmë në internet për disa nga IPSW-të e ndryshme të iOS 13 beta-ve. IPSW të iOS 13 beta të ndryshme që Apple ka lëshuar. I fundit ishte numri 8, para lëshimit të iOS 13.1 beta 1.

Si të largoheni nga programi iOS 13 beta

Lëreni programin beta në mënyrë që pajisja jonë ndiqni ciklin e azhurnimit të Apple Isshtë një proces shumë i thjeshtë dhe do të na lejojë të shijojmë gjithmonë një version të qëndrueshëm të iOS. Betat janë beta, versione provë para lëshimit të versionit përfundimtar, kështu që performanca e tyre, ndonjëherë, nuk është më e kënaqshmja, kështu që nuk është kurrë e këshillueshme t'i instaloni në pajisjen që do të përdorim në punën tonë, dite

 • Para së gjithash ne drejtohemi lart Cilësimet> Të përgjithshme.
 • Tjetra, klikoni në profilet. Brenda këtij seksioni, të gjitha profilet që kemi instaluar në pajisjen tonë do të shfaqen.
 • Ne zgjedhim iOS 13 dhe klikojmë në Fshi profilin.

Dilni nga programi iOS beta

 • Për të siguruar që ne jemi pronarët e ligjshëm të terminalit, na përdorni iOS do të kërkojë kodin e iPhone tonë.
 • Tjetra, ju na kërkoni Le të konfirmojmë që duam të fshijmë profilin.
 • Sapo të klikojmë në Fshi, do të shohim që profili i iOS beta është zhdukur nga terminali ynë dhe tregohet vetëm ai që kishim instaluar nëse është kështu.

Nëse nuk kemi ndonjë profil tjetër të instaluar në pajisjen tonë, opsioni i profilit në Settings> General nuk do të shfaqet.

A ia vlen të qëndrosh iOS 13 beta?

Beta e 13-të e iOSXNUMX

Këtu gjithçka varet nga dëshira për të cilën keni provoni lajmet që Apple do të prezantojë në azhurnimet e njëpasnjëshme të iOS. Fillimisht, shumica e lajmeve që u prezantuan në WWDC të fundit do të mbërrijnë me versionin përfundimtar të iOS 13, ndryshe nga vitet e mëparshme ku disa nga funksionet që u prezantuan në WWDC përkatëse, nuk mbërritën pothuajse një vit më vonë.

Nëse doni që terminali juaj të funksionojë si duhet, pa paraqitur probleme me baterinë, keqfunksionime të aplikacioneve, rinisje të papritura ose ndonjë problem tjetër në lidhje me përdorimin e betas, ju nuk duhet ta përdorni këtë program. Kjo nëse, në dy vitet e fundit, iOS beta janë duke ofruar stabilitet të sistemit që nuk mund ta imagjinonim kurrë më parë. Kjo qëndrueshmëri ka qenë një nga arsyet pse Apple vendosi të hapë programin beta për përdoruesin përfundimtar.

Programi publik beta lejon kompaninë Cupertino rregullohet më shpejt problemet që mund të paraqesin versionet e iOS që lëshoni në treg. Në këtë mënyrë, faza beta e azhurnimit të ardhshëm gjithmonë ka një kohëzgjatje më të shkurtër në kohë sesa në vitet e mëparshme.

Për të marrë parasysh

Për të instaluar beta të ndryshme që Apple lëshon për versionet e ardhshme të iOS, është e nevojshme të keni të instaluar certifikatën përkatëse të Apple, ose atë të dorëzuar tek zhvilluesit ose tek ata që janë pjesë e programit publik beta. Për sa kohë që kemi ndonjë nga certifikatat e instaluara, Ne do të marrim beta të ndryshme iOS që Apple publikon.

Nëse duam të ndalojmë së marrii beta, gjëja e parë që duhet të bëjmë është hiqni atë certifikatë nga pajisja jonë. Duke hequr atë certifikatë, pajisja jonë do të kthehet në ciklin normal të azhurnimeve, domethënë ndërsa Apple lëshon versionet përfundimtare. Nëse në kohën e fshirjes së certifikatës lëshohet një version përfundimtar dhe nuk merrni njoftimin përkatës, kjo është për shkak se tashmë keni të instaluar të njëjtin version që sapo është lëshuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.