Si të kurseni baterinë në iPhone 12 dhe 12 Pro

5G

Ka shumë përgjigje dhe veprime të mundshme për të maksimizuar kursimin e baterisë në iPhone tonë të ri 12 dhe 12 Pro të lançuar disa javë më parë, por sot ne do të përqendrohemi drejtpërdrejt në një nga funksionet më të shquara nga vetë firma Cupertino, Lidhja 5G.

Po, më i zgjuari tashmë do të dijë se çfarë kuptojmë me këtë, dMundësimi i kësaj lidhjeje 5G të ofruar nga iPhone 12 dhe 12 Pro mund të jetë thelbësore për të zvogëluar konsumin e baterisë. Mund të duket një kontradiktë që një nga risitë kryesore të këtyre iPhone 12 duhet të çaktivizohet në ndryshimin e parë, por kursimi i baterisë që supozon se kompenson qartë mundësitë e shijimit të kësaj lidhjeje 100%, të paktën në vendin tonë.

Me këtë nënkuptojmë që ndërsa e gjithë infrastruktura 5G nuk është duke funksionuar në vendin tonë ose tuajin, ju mund të çaktivizoni manualisht lidhjen 5G të iPhone që ajo aktivizohet automatikisht nga origjina. Kjo automatikisht do të thotë që pajisja po ndryshon vazhdimisht në 4G dhe 5G nëse kemi këtë lloj mbulimi në zonën tonë për t'u lidhur, kështu që zgjedhja e opsionit 4G ose 5G për ata që kanë mbulim të mirë është baza për të kursyer baterinë.

Çaktivizo 5G

Burimet që iPhone përdor për t'u lidhur me një ose një rrjet tjetër të dhënash eliminohen me këtë veprim të thjeshtë, kështu që është e rëndësishme për ata prej nesh që nuk kanë mbulim 5G për shkak të vendit ku jetojmë ose për shkak se vetë operatori nuk ka mbështetje, përdorni mënyrën 4G direkt si metodë e hyrjes në rrjet. Kjo bëhet nga Cilësimet> Të dhënat celulare> Opsionet> Zëri dhe të dhënat. Në këtë seksion zgjedhim 4G dhe pjesën tjetër e lëmë të pakontrolluar.

Siç mund ta shihni në pamjen e sipërme të ekranit, opsioni "automatik 5G" përdoret në mënyrë inteligjente për të shmangur konsumin e lartë të baterisë, por nëse e kemi të qartë që nuk do ta përdorim këtë lidhje, është më mirë të qëndroni me 4G dhe kaq. Në rastin e «aktivizuar 5G», konsumi i baterisë nuk shikohet aspak, edhe pse është i lartë.

Isshtë e qartë se kjo zvogëlon konsumin e baterisë së iPhone 12-të tanë pasi që nuk ka pse të kërkojë përgjithmonë për rrjetin dhe të kërcejë midis tyre dhe 3G, etj ... është e vërtetë që është interesante të dihet se ne mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë 5G kur të duam. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.