Si të lironi hapësirë ​​në WhatsApp me menaxherin tuaj të ri të hapësirës

WhatsApp vazhdon të zbatojë tipare të reja në aplikimin e tij që e bëjnë përdorimin e tij më interesant dhe, mbi të gjitha, më të lehtë. Siç e dini mirë, pajisjet e reja nga kompania Cupertino vijnë standarde me 64 GB për versionet iPhone 12 dhe 12 Mini, si dhe 128 GB për versionet "Pro", kështu që shumë prej tyre mund të jenë të shkurtër.

Ne ju tregojmë se si mund të hiqni përmbajtjen e panevojshme nga WhatsApp dhe të lironi hapësirë ​​në aplikacion lehtësisht. Dhe tani versioni i rinovuar i WhatsApp përfshin një menaxher hapësinor që është më i lehtë për t'u përdorur dhe që do t'ju lejojë të menaxhoni këtë hapësirë ​​shpejt dhe lehtë.

Ashtu si në raste të tjera, ne ju lëmë një video në krye që do t'ju lejojë të ndiqni të gjitha udhëzimet hap pas hapi pa ndërlikime dhe me të cilat mund të eleminoni "mbeturinat" e ruajtura në WhatsApp dhe kjo e bën atë të marrë shumë hapësirë ​​në hapësirën tuaj ruajtëse.

Për të fshirë hapësirën e zënë në WhatsApp do të jeni në gjendje ta bëni lehtë, së pari duhet të futni aplikacionin dhe të klikoni Vendosja, ikona në fund të djathtë të aplikacionit. Pasi të keni hyrë në këtë menu duhet të keni qasje Ruajtje dhe të dhënat.

Kur të kemi hyrë në këtë seksion, klikoni mbi Menaxhoni ruajtjen dhe ne do të shohim menaxherin e ri të hapësirës WhatsApp që do të na lejojë të kemi shpejt akses në dy seksione:

 • Përmbajtje multimediale më e madhe se 5 MB
 • Përmbajtja multimediale përcillet shumë herë

Kështu që ne do të jemi në gjendje të qasemi shumë më shpejt sesa deri tani, kur na duhej të hynim në bisedë pas bisede. Sapo të fusim përmbajtjen multimediale më të madhe se 5 MB, ajo do të hapet si galeri, identike me aplikacionin Foto iPhone, kështu që mënyra për të fshirë përmbajtjen është saktësisht e njëjtë.

Mënyrat për të hequr përmbajtjen

Para së gjithash ne mund t'i zgjedhim ato me dorë, për këtë ne shtypim butonin zgjedh Unë ose klikoj një nga një për t'i zgjedhur, ose ne drejtpërdrejt rrëshqasim gishtin mbi disa fotografi, në këtë mënyrë do të bëhet një përzgjedhje shumë më e shpejtë. Siç kemi thënë, ajo funksionon saktësisht njësoj si në Foto nga iOS.

Nga ana tjetër, nëse shtypim Zgjidh nga lart, do të shfaqet një buton poshtë kësaj do të na lejojë të zgjedhim të gjitha fotografitë në të njëjtën kohë në mënyrë që t’i hiqni shpejt me vetëm disa trokitje të lehtë.

Përveç kësaj, kur të jeni gati të fshini të gjitha fotografitë, do të shfaqet një poster informues që do t'ju lejojë të fshini të gjitha pa diskriminuar ndonjë përmbajtje multimediale, ose bien dakord për të hequr të gjitha, por mbajnë përmbajtjen që ne kemi shënuar si "paraqitur", Kjo do të na ndihmojë të vazhdojmë të mbajmë GIF-të ose fotografitë tona më të përdorura në menunë e hyrjes së shpejtë WhatsApp, diçka më interesante.

Këshilla për të përmirësuar hapësirën

Siç thonë ata, është më mirë të parandalosh sesa të kurosh. Padyshim, nëse marrim disa masa që na lejojnë të ruajmë sa më shumë të jetë e mundur plehrat që na hyjnë përmes WhatsApp, ne do të jemi në gjendje të ruajmë veten nga menaxhimi i vazhdueshëm i hapësirës. Kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojmë që të merrni parasysh këto indikacione:

Çaktivizo shkarkimin automatik

Shkarkimi automatik i përmbajtjes multimediale është krejtësisht i panevojshëm në këto kohë. Kush tjetër dhe kush më pak ka disa grupe WhatsApp të panevojshme siç është komuniteti i lagjes, shkolla ose festa të enjteve. Impossibleshtë e pamundur të ndiqni fillin e të gjitha grupeve dhe sidomos memet janë rendi i ditës, kështu që fotografitë numërohen në mijëra.

Për të çaktivizuar shkarkimin automatik të fotove në WhatsApp, futni Vendosja, shko te Ruajtja dhe të dhënat dhe atje do të gjeni opsionet e ndryshme për Fotografi; Audio; Video dhe Dokumente. Këshilla ime është që ju të çaktivizoni absolutisht të gjithë ata dhe jeni ju që vendosni se cilat fotografi dhe video vendosni të shkarkoni.

Për t'i shkarkuar ato, ju tashmë e dini që duhet të klikoni vetëm në pamjen paraprake dhe ato automatikisht do të bëhen pjesë e kujtesës së WhatsApp ose aplikacionit tuaj Foto, në varësi të cilësimit që keni aktivizuar, dhe për këtë do të flasim më tej.

Mos i ruani fotot në galeri

Si parazgjedhje, shumë përdorues kanë të aktivizuar cilësimin që bën që të gjitha fotot e shkarkuara të WhatsApp të përfundojnë në aplikacion Foto, domethënë në galerinë e iPhone tuaj. DHEKjo është një marrëzi e vërtetë, sepse do t'ju kushtojë tmerre të gjeni fotografitë tuaja midis kaq shumë meme dhe fotografisë absurde që keni qenë në gjendje të merrni përmes Listave të Shpërndarjes ose përmes grupeve WhatsApp.

Artikulli i lidhur:
Truket më të mira për të përdorur WhatsApp si një profesionist

Çaktivizimi i këtij funksionaliteti është relativisht i drejtpërdrejtë dhe të them të drejtën, unë nuk shoh një arsye të vetme pse dikush duhet ta ketë të aktivizuar këtë veçori dhe të mbushë të gjithë galerinë e tij me mbeturinat që marrim WhatsApp, dhe atë duke anashkaluar përmbajtjen për të rritur.

Për të çaktivizuar këtë aftësi është relativisht e drejtpërdrejtë:

 1. Hapni aplikacionin WhatsApp
 2. Hyni në seksion konfiguracion nga poshtë djathtas
 3. Pasi të futeni në menunë e cilësimeve të WhatsApp, shkoni te chats
 4. En chats ju mund të çaktivizoni funksionalitetin Ruaj te Fotot, i cili është përgjegjës për kryerjen e kësaj rregullimi

Shpresojmë që të mund të shfrytëzoni në maksimum udhëzimet tona për të hequr përmbajtjen maksimale të hedhurinave nga WhatsApp në iPhone tuaj. Megjithatë, ne duam të ju lëmë një shënim të rëndësishëm: Këto cilësime të konfigurimit të WhatsApp për të cilat flasim këtu janë rinovuar pak, domethënë ato mund të mos jenë aktivizuar ende. Sidoqoftë, përditësimet e ardhshme të WhatsApp do të arrijnë te të gjithë përdoruesit pak nga pak dhe ju patjetër do të jeni në gjendje të kryeni këtë detyrë.

Këto këshilla që ju kemi dhënë për të kursyer hapësirën maksimale në iPhone tuaj përmes WhatsApp janë të pajtueshme me të gjitha versionet e iOS dhe të gjitha versionet e WhatsApp, kështu që ky udhëzues është hartuar në mënyrë që t'u shërbejë të gjithë votuesve, dhe madje mund t'i përshtatni ata me Android nëse futni në seksionin e cilësimeve. Ne do t'ju tregojmë pjesën tjetër të lajmeve rreth WhatsApp për iOS, kështu që mbani një sy në iPhone News.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jezu dijo

  Për kur do të rregullojnë se çfarë të kenë whatsapp në dy terminale të ndryshëm me të njëjtin numër ????
  Sa herë që ndërroj terminalin duhet ta aktivizoj dhe fija humbet, gjë që me telegram nuk ka problem