Si të matni lartësinë e dikujt me skaner LiDAR në iPhone dhe iPad

Matni dikë me skaner LiDAR në iPhone 12 ose iPad Pro

Ardhja e Skaneri LiDAR për produktet e Apple ka qenë një ajër i pastër për funksionet e realitetit të shtuar. Falë kësaj teknologjie, Apple do të jetë në gjendje të vazhdojë avancimin në krijimin e një sistemi të realitetit të zgjeruar thjesht me rrjetin e pajisjeve të saj të fuqizuara gjithnjë e më shumë nga pajisje të reja. Aktualisht, vetëm iPhone 12 në dy modelet e tij Pro dhe dy gjeneratat e fundit të iPad Pro montojnë skanerin LiDAR. Falë tij ne mund të matim me saktësi lartësinë e dikujt falë aplikacionit Matjet. Pas kërcimit ne ju tregojmë mënyrën më të thjeshtë dhe më të lehtë për ta bërë atë.

Skaneri LiDAR i iPhone 12 Pro të ri

Skaneri LiDAR në iPhone 12 Pro dhe iPad Pro mat gjatësinë e njerëzve

Teknologjia LiDAR përcaktohet si «Zbulimi dhe Varja e Dritës "ose" Zbulimi i dritës dhe diapazonit ". Kjo teknologji bazohet në një sensor që lëshon një infra të kuqe që kthehet përsëri në terminal dhe kapet nga një sensor tjetër. Procesori i pajisjes analizon kohën që duhej për të kërcyer sinjalin dhe falë kësaj ata mund të ndërtojnë retë pikë tre-dimensionale për të hartuar gjithçka rreth terminalit. Falë kësaj teknologjie tashmë të integruar në iPhone dhe iPad, Apple do të jetë në gjendje të vazhdojë të punojë në përmirësimin e aspekteve të topografisë, fotografisë dhe realitetit të shtuar.

Një nga veprimet që ky skaner LiDAR na lejon të kryejmë është mat gjatësinë e njerëzve në një periudhë të shkurtër kohe. Për këtë, është e nevojshme të keni një pajisje që monton këtë sensor dhe për momentin ato janë vetëm ato iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPad Pro 11 inç (gjenerata e dytë), iPad Pro 2 inç (gjenerata e katërt). Ky udhëzues mund të shtrihet në çdo pajisje pas datës së botimit që ka të njëjtin skaner si produktet e mëparshme.

Pastaj thjesht ndiqni këto hapa të thjeshtë:

  • Hapni aplikacionin Matjet e instaluar si parazgjedhje në iOS dhe iPadOS. Në rast se e keni fshirë, kërkoni atë në App Store dhe vazhdoni ta shkarkoni.
  • Kornizoni personin që dëshironi të matni në qendër të ekranit. Kur pajisja zbulon dikë, ajo do të vendosë një vijë të bardhë mbi kokën e atij personi me lartësinë në fjalë.
  • Ju mund të përfitoni dhe të merrni një imazh duke klikuar në butonin e bardhë rrethor në anën e djathtë të ekranit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.