Si të ndani WiFi nga iPhone

ndajnë internetin nga iphone

Një nga pyetjet që na bëjnë më shpesh shumë përdorues është se si të ndajmë Wi-Fi nga iPhone-i ynë. Ky opsion që vjen nga burimi direkt në shumicën e pajisjeve bëhet shumë i thjeshtë për t'u realizuar në iPhone, por logjikisht duhet të dimë ku ta bëjmë dhe si ta bëjmë, prandaj sot në iPhone News do të tregojmë si të ndani Wi-Fi nga iPhone.

Natyrisht, ky funksion që vjen në mënyrë origjinale në të gjithë iPhone-ët është përmirësuar me kalimin e viteve. Më kujtohet kur pajisjet nga firma Cupertino nuk e lejonin ende këtë funksion se kishte diçka të ngjashme duke bërë jailbreak në iPhone.

Ndarja e internetit në iPhone është vërtet e lehtë për t'u gjetur dhe përdorur. Si me të gjitha rrjetet Wi-Fi, ne përdorim është e rëndësishme të vendosni një fjalëkalim aksesi për këtë pasi përndryshe ata mund të hynin drejtpërdrejt në rrjetin tonë Wi-Fi të krijuar me iPhone dhe të dhënat e kontraktuara me operatorin tonë do të reduktoheshin ndjeshëm.

Fjalëkalimi i aksesit në rrjetin WiFi mund të ndryshohet kur të duam, nuk është e nevojshme të kemi gjithmonë të njëjtin dhe kjo bëhet direkt duke klikuar në opsionin “Wi-Fi Password” në të njëjtin iPhone.

Kohë më parë disa operatorë gjithashtu e kufizuan këtë funksion në pajisje, kjo u bë për të mos u bërë duke rritur shumë konsumin e të dhënave në normat që kishin ose më mirë se kanë të dhëna të pakufizuara. Ajo që është e qartë është se sot mund të bëhet në mënyrë të thjeshtë me pothuajse të gjithë operatorët dhe me të gjitha pajisjet celulare.

A lejojnë të gjithë iPhone-t ndarjen e Wi-Fi?

Tani të gjitha ose pothuajse të gjitha modelet e iPhone e lejojnë këtë funksion, e vetmja kërkesë që është thelbësore është që ato të përditësohen në versionin më të fundit të disponueshëm. Në disa raste, pajisjet iPhone me sistemin operativ iOS 12 mund të jenë të fundit që ofrojnë këtë version.

Kufizimet vendosen direkt nga vetë pajisja, veçanërisht për shkak të moshës së tyre. Në çdo rast shumica e pajisjeve iPhone janë në gjendje të ofrojnë këtë lidhje Wi-Fi.

Si të ndani WiFi nga iPhone

Po, ne shkojmë drejtpërdrejt në çështjen dhe shohim se si mund të ndajmë Wi-Fi nga iPhone apo edhe nga iPad. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkojmë te konfigurimi në Cilësimet e iPhone. Pasi të kemi akses direkt te cilësimet, duhet të kërkojmë opsionin hotspot personal  brenda këtyre gjejmë opsionin lejoni të tjerët të lidhen.

Pak më poshtë gjejmë opsionin e fjalëkalimit të Wi-Fi që duhet të plotësojmë për këtë rast. Këtu mund të jemi aq kreativë sa të duam, por nuk kemi pse të jemi shumë të komplikuar pasi mundemi gjithmonë aktivizoni dhe çaktivizoni ndarjen Wi-Fi. Pasi të vendosemi, ne do të hyjmë drejtpërdrejt në rrjetin Wi-Fi të krijuar duke kërkuar emrin e iPhone-it tonë dhe duke futur fjalëkalimin përkatës.

Natyrisht ne duhet të kemi akses nga operatori ynë në rast se nuk është e mundur gjëja më e mirë është kontaktoni drejtpërdrejt me kompaninë për të zgjidhur problemin, cilido qoftë operatori.

Aq e thjeshtë sa ajo.

Ndani internetin përmes Bluetooth

Një tjetër opsion që ne kemi në dispozicion ndarja e rrjetit tonë Wi-Fi bëhet nëpërmjet Bluetooth ose USB. Në këtë rast, edhe me ekranin të kyçur, rrjeti i të dhënave mund të ndahet dhe njoftimet dhe mesazhet do të vazhdojnë të merren. Në këtë rast, është e nevojshme të kemi iOS 13 të instaluar në iPhone ose iPad që duam të përdorim.

Kur pajisja është e lidhur shiriti i statusit në iPhone bëhet blu dhe gjithashtu tregon të gjitha pajisjet që janë të lidhura me rrjetin WiFi të iPhone. Nëse pajisje të tjera janë të lidhura nëpërmjet Wi-Fi në iPhone, mund të përdorni vetëm të dhënat tona të tarifës së operatorit celular për t'u lidhur me internetin nga pajisja kryesore.

Bluetooth

Për t'u siguruar që iPhone ose iPad juaj është i zbulueshëm, shkoni te Cilësimet > Bluetooth dhe mbajeni atë ekran të hapur. Më pas, në Mac ose PC tuaj, ndiqni udhëzimet e prodhuesit për të konfiguruar një lidhje rrjeti duke përdorur Bluetooth. Kjo varet nga OS-ja e ndryshme e disponueshme, në rastin e të qenit Mac është shumë më e lehtë sesa nga një PC.

Ajo që duhet të bëjmë është që sapo iPhone të lidhet me Bluetooth duhet të fusim kodin që na kërkon në PC ose Mac dhe lidheni. Në varësi të sistemit operativ të PC-së, lidhja mund të jetë pak a shumë e thjeshtë, në çdo rast ne rekomandojmë lidhjen nëpërmjet Wi-Fi sa herë që është e mundur.

Maksimizoni përputhshmërinë e pikave të nxehta personale

Pika personale e hyrjes

Është e mundur që nëse ajo që po përpiqeni të lidhni është një tastierë me një pajisje të ngjashme, mund t'ju duhet të aktivizoni opsionin për të maksimizuar përputhshmërinë. Ky opsion mund të ngadalësojë lidhjen me rrjetinNë çdo rast, çelësi këtu është se ne mund të lidhim pajisje të tjera që nuk do të lejoheshin pa aktivizuar këtë opsion.

Ne e kemi hasur personalisht këtë problem direkt në konzolat e dorës Nintendo. Pa aktivizuar këtë opsion, nuk kishte asnjë mënyrë për të zbuluar rrjetin WiFi të krijuar në iPhone dhe për këtë arsye është e pamundur të bësh lidhjen e të dhënave.

Si të shkëputni pajisjet e lidhura

Kjo është më e thjeshta për t'u realizuar pasi thjesht çaktivizimi i opsionit për të lejuar të tjerët të lidhen, rrjeti Wi-Fi do të çaktivizohet plotësisht. Tani pika e hyrjes personale është çaktivizuar dhe askush nuk do të mund të përdorë rrjetin tonë të të dhënave.

Po lidhet me pikën e qasjes personale të ndarjes së familjes

Shumë përdorues ne kemi në tonë Disa anëtarë të familjes kanë regjistruar Apple ID. Këta anëtarë mund të përdorin lidhjen tonë të rrjetit sa herë të dëshirojmë dhe ta konfigurojnë atë.

Në këtë rast, pasi të jetë konfiguruar opsioni i parë, këta anëtarë regjistrohen në seksionin e pikave të aksesit personal, në mënyrë që duke hyrë në opsionin që shfaqet në familje të gjejmë anëtarët që kanë përdorur rrjetin tonë në ndonjë rast. Këtu është e rëndësishme lini të zgjedhur opsionin "kërkesë miratim", pasi në të kundërtën -në opsionin automatik- Kur këta anëtarë nuk janë të lidhur me rrjetin, ata do të lidhen drejtpërdrejt pa paralajmërim me iPhone-in tonë për të përdorur rrjetin WiFI.

Kjo gjithashtu mund të modifikohet kur të duam nga cilësimet e familjes. Disa përdorues preferojnë opsionin e lidhjes automatike për të ndarë internetin anëtarët e familjes që nuk kanë lidhje ose shpejtësi të të dhënave themeluar me operatorin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.