Si të ndani dokumentet me WhatsApp

ekspeditë gjuetine

Edhe pse mund të duket një gënjeshtër, më në fund po vjen një azhurnim i WhatsApp që është vërtet i dobishëm dhe që do të lehtësojë shumë gjërat, sepse jo vetëm që do të jeni në gjendje të ndani foto dhe video, por gjithashtu do t'ju lejojë të dërgoni dokumente. Përditësimi i fundit që ka nisur aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në këto pjesë dhe që tashmë po e instaloni nëse nuk e keni bërë akoma, do t'ju lejojë të përdorni emailin tuaj pak më pak. Si i dërgoni dokumentet përmes WhatsApp? Ne ju japim të gjitha detajet më poshtë.

Ndani-dokumentet-WhatsApp.jpg

Procedura është në thelb e njëjtë si të dërgoni ndonjë shtojcë tjetër që keni ndarë me kontaktet tuaja deri më tani. Në të majtë të kutisë ku shkruajmë tekstin do të shohim një buton me një shigjetë lart dhe kjo nuk është asgjë më shumë se butoni «Ndaj». Kur ta shtypni, do të shfaqen opsionet e ndryshme të ndarjes që kemi (foto, video, foto të mbështjelljeve, dokumente, vendndodhje ...). Padyshim, do të duhet të zgjedhim opsionin "Share Document", pas së cilës do të shfaqen aplikacionet e ndryshme të përputhshme që kemi instaluar në pajisjen tonë dhe që mund të presin dokumente.

Kur Cezari është Cezari, WhatsApp këtë herë ka bërë shumë mirë (megjithëse do ta shohim jo aq mirë) dhe ka shumë aplikacione që përputhen me këtë veçori të re. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që Apple ka bërë praktikisht gjithçka me shtesat e saj iOS, por as tani nuk do të jemi zgjedhës. Ju mund të ndani dokumente të mbajtura në Dropbox, Box, iCloud Drive, ose nga aplikacione të tilla si PDF Expert dhe Documents (Ky aplikacion i fundit rekomandohet shumë, si dhe falas). Ato janë disa nga aplikacionet dhe shërbimet më të përdorura të ruajtjes në internet, por nëse nuk keni ndonjë prej aplikacioneve që përmenda, gjithmonë mund të hidhni një vështrim në butonin "Më shumë" për të shtuar ndonjë prej atyre që keni instaluar.

Zgjidhni se ku është dokumenti juaj, zgjidhni atë dhe dërgojeni atë tek kontaktet tuaja. Mund ta bëni atë tek individë ose në biseda në grup, pa probleme, por në rastin e këtij opsioni të fundit të gjithë anëtarët e bisedës duhet të kenë të instaluar azhurnimin ose nuk do t'ju lejojë të ndani skedarin. Pikërisht këtu vjen nga "por" i këtij funksioni të ri: për momentin vetëm skedarët "pdf" mund të ndahen duke përdorur këtë opsion, kështu që më shumë sesa "share sharing" duhet të quhet "share pdf", por shpresojmë që të mundemi dërgoni së shpejti të gjitha llojet e skedarëve, ose të paktën ato më të zakonshmet: doc, ppt, xls, etj. Marrësi i dokumentit do të jetë në gjendje ta hapë atë brenda vetë WhatsApp pa pasur nevojë për aplikime të tjera dhe do të jetë në gjendje ta ruajë atë duke përdorur opsionet në menunë e ndarjes së iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Richal dijo

  Sapo e provova me një skedar Word të vendosur në Drive dhe funksionon. Pra jo, a nuk duhet të quhet "ndarja në PDF" ...?

 2.   reynaldo villalpando dijo

  Kjo procedurë nuk funksionon me skedarët e prezantimit të PowerPoint (pps)