Si të ndani një shënim me aplikacionin Notes nga iOS ose iPadOS

Aplikimet ekzistojnë për ta bërë jetën më të lehtë për ne. Ka aplikacione të të gjitha llojeve dhe App Store rritet në mënyrë eksponenciale çdo ditë. Sidoqoftë, Apple i vë në dispozicion të përdoruesve një seri aplikacionesh vendase me iOS dhe iPadOS. Njëri prej tyre është Shënime, një aplikacion që jo vetëm që na lejon të marrim një shënim të shpejtë, por me azhurnime, Apple e ka vitaminizuar këtë aplikacion, duke na lejuar të bëjmë një numër të madh veprimesh. Për shembull: krijoni lista, shkruani me dorë, skanoni dokumente, etj. Shtë një mjet i mirë për të vënë në dukje diçka shpejt dhe skematikisht. Ne ju mësojmë të ndaj shënimet brenda këtij aplikacioni në mënyrë që ato të mund të redaktohen nga disa njerëz në të njëjtën kohë.

Redaktoni një shënim midis shumë përdoruesve falë Shënimeve në iOS dhe iPadOS

Aplikacioni Notes është një nga mjetet më të plota për marrje, me vlerë të tepërt, shënimesh në iOS dhe iPadOS. Përparimet në inteligjencën artificiale, zhvillimi i produkteve të reja të tilla si Apple Pencil dhe integrimi i iCloud e bëjnë atë një aplikacion thelbësor për të mbajtur doza të vogla informacioni në të gjitha pajisjet tona që nuk mund t'i humbasim.

Sidoqoftë, ndonjëherë është e mundshme që ne duam të ndajmë një shënim për të qenë në gjendje ta redaktojmë së bashku me përdorues të tjerë. Ekzistojnë aplikacione të ndryshme me të cilat mund ta bëni këtë, të tilla si Apple Pages ose Google Docs. Megjithatë, aplikacioni vendas Shënime ju lejon të ndani shënime. Për ta bërë këtë, është e nevojshme të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Nisni aplikacionin Shënime dhe hapni atë që dëshironi të ndani.
 • Në krye të djathtë ka tre pika (në rastin e iPad) ose një glob me një ikonë të një përdoruesi (në iPhone). Në rastin e iPad, ne shtypim dhe shfaqet një menu. Ne shtypim më Shtoni njerëz.
 • Menuja e re e shfaqur na lejon të dërgojmë një ftesë për të marrë pjesë nga të gjitha vendet e pajtueshme me funksionin iOS Share. Në rastin tim, për shembull, unë mund ta bëj atë me Messages, Slack ose Gmail.
 • Para dërgimit të ftesës, është e nevojshme të përcaktohet në menu Opsionet e Ndarjes si duam të jenë lejet e përdoruesit. Kemi dy mundësi: që përdoruesit të mund të bëjnë ndryshime ose që ata të lexojnë vetëm shënimin.
 • Pasi të zgjidhet opsioni, ne zgjedhim kontaktin ose emailin me të cilin duam të ndajmë shënimin dhe ne shtypim për të dërguar.

Menjëherë, përdoruesi ose kontakti do të marrin ftesën. Shënimi do të shtohet në shiritin tuaj anësor në aplikacionin Shënime dhe mund të lexoni ose modifikoni në varësi të opsionit të zgjedhur. Tani do të shfaqet një ikonë e re me një përdorues ku mund të shohim më specifikisht se kush ka qasje në shënim dhe cilat janë lejet e tyre. Mundemi gjithashtu nënvizoni ndryshimet ose fshehni njoftimet përveç modifikimit të lejeve direkt nga kjo menu e re.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.