Si të ndryshoni formën e lëvizjes së iPad tuaj ndërsa përdorni një trackpad

Disa ditë më parë Apple zyrtarisht lansoi tastierën e saj të re Keyobard Magjike. Kjo tastierë është në përputhje me iPad Pro 11 dhe 12,9 inç dhe ka një jetëgjatësi të baterisë deri në një muaj me një karikim të vetëm. Më e mira nga të gjitha është se përfshin një pista, gjë që rrit mundësitë brenda iPadOS. Përveç kësaj, iOS 13.4 tashmë lejon  lidhni aksesorët e jashtëm siç janë pista të jashtme ose minj pa përdorur tastierën Apple. Sot ne ju mësojmë të modifikoni drejtimin e lëvizjes në iPad tuaj ndërsa përdorni një trackpad ose mi të jashtëm. 

A preferoni një rrotull natyrore apo artificiale?

Rrotullimi është procedura që ne bëjmë duke rrëshqitur gishtin nëpër ekranin e iPad për të lëvizur nëpër ekran. Ata prej nesh që janë të zakonshëm në mjediset e Apple si iOS ose macOS janë mësuar me ato që Big Apple i quan rrotulla natyrale. Kjo është, ne përdorim trackpad dhe gishtin tonë sikur të ishte një strumbullar që fiksohet në ekran. Nëse e drejtojmë boshtin lart, ekrani do të shkojë poshtë sepse ne po e lëvizim ekranin përpjetë. Nga ana tjetër, nëse rrëshqasim boshtin poshtë, ekrani do të ngrihet sepse ne po e lëvizim ekranin poshtë.

Megjithatë, në disa sisteme operative si Dritaret ky rrotull nuk është aq standard. Whatshtë ajo që është quajtur rrotull artificiale. Kjo do të thotë, kur rrëshqasim gishtin në pjesën e përparme, ekrani do të rritet. Ndërsa nëse rrëshqasim poshtë, ekrani do të ulet. Për ata prej nesh që janë mësuar me lëvizje natyrale, kjo mënyrë lëvizjeje është e vështirë për ne të kuptohet. Por, në fund të fundit, ato janë mënyra të ndryshme për të hyrë në të njëjtën përmbajtje.

Si të modifikoni lëvizjen e trackpad në iPad tuaj?

Tani pyetja vjen kur Ne i prezantojmë këto terma duke përdorur një trackpad ose mi të jashtëm. Sepse është e qartë se duke përdorur ekranin me prekje ne përdorim lëvizjen natyrale. Sidoqoftë, kur prezantojmë një aksesor të jashtëm mund të kemi të dy mënyrat.

në modifikoni formën e lëvizjes ndërsa ne jemi duke përdorur një pajisje shtesë, do të jetë e mjaftueshme për të ndjekur hapat e mëposhtëm:

  • Cilësimet e hyrjes> Të përgjithshme në iPad ose iOS me një version të barabartë ose më të lartë se 13.4.
  • Kur të keni të lidhur miun ose panelin, do të shfaqet një seksion i ri "Miu dhe blloku i gjurmëve", emri do të ndryshojë në varësi të faktit nëse i keni lidhur të dy ose vetëm njërën nga dy aksesorët.
  • Do të keni një mundësi të quajtur «Lëvizje natyrale» që mund të aktivizoni ose çaktivizoni në varësi të pajisjes nga vini dhe çfarë është më e njohur për ju.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.