Si të ndryshoni ose çaktivizoni PIN-in e kartës SIM në iOS 12

Karta SIM është një shoqëruese që ne ende nuk kemi qenë në gjendje ta heqim qafe pavarësisht nga fakti se Apple ka bërë shumë përpjekje për të, dhe nevoja për të futur një kartë në telefonin tonë për të marrë mbulim celular duket pothuajse e kaluara. Këto karta SIM kanë pasur një sistem mbyllje me katër shifra që nga kohërat e lashta. Ndoshta për shkak të keqpërdorimit ose për ndonjë arsye tjetër mund të mendoni se është e panevojshme të duhet të futni kodin e kartës SIM kur të filloni pajisjen. Kjo është arsyeja psen Lajmet e iPhone ne duam t'ju tregojmë me këtë udhëzues se si mund të çaktivizoni ose ndryshoni PIN-in e kartës suaj SIM në iPhone ose iPad me iOS 12.

Situata e konfigurimit të kartës SIM mund të ndryshojë me kalimin e versioneve të iOS për shkak të faktit se ajo është gjithnjë e më shumë një pajisje më shumë në përdorim, por me ardhjen e iOS 12 e gjithë kjo procedurë e konfigurimit të PIN në Karta SIM beenshtë modifikuar për të thjeshtuar aksesin e saj dhe që nuk kemi probleme kur shkojmë ta përdorim, Kjo është mënyra se si të ndryshoni PIN-in e një karte SIM në iOS 12:

 • Para së gjithash, ne do të shkojmë në aplikimin e settings.
 • Sapo të hyjmë brenda të dhëna i lëvizshëm në një nga seksionet e para të settings, nën Bluetooth dhe WiFi.
 • Ne gjejmë një menu informacioni në lidhje me operatorin tonë, posaçërisht ekziston një seksion i quajtur Kodi PIN i SIM cili është ai që do të zgjedhim.
 • Kur kemi qasje na ofron dy mundësi, kaloni për të aktivizuar / çaktivizuar PIN-in e SIM ose nën një seksion në ndrysho kodin PIN.
Artikulli i lidhur:
Si funksionon SIM Dual i iPhone XS dhe XS Max i ri

Kjo është sa e lehtë është, ne thjesht duhet të kujtojmë se cili është kodi PIN i kartës sonë SIM, dhe është që kur nuk e keni përdorur atë për aq kohë nuk mund ta mbani mend atë, dhe është se terminalet e sotëm zakonisht nuk fiken shpesh, kështu që Mund të kalojnë muaj që kur keni futur PIN.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërmarrje dijo

  Faleminderit për informacionin, duke bërë këtë, ajo çaktivizohet vetëm në këtë terminal ose nëse e vendos kartën në një tjetër nëse kërkon kodin, sepse nëse e humb celularin, do të ishte mirë të kërkosh kodin nëse vendosnin karta në një tjetër.

 2.   Guillermo dijo

  Karta është e bllokuar. Kjo do të thotë që nëse ajo kartë vendoset në një celular tjetër, ata nuk mund ta përdorin atë, kështu që ata nuk kanë asnjë sinjal derisa të hyjnë në kartelën SIM me katër shifra. Veryshtë shumë e dobishme. Unë e përdor atë dhe kur ndez iPhone automatikisht ju kërkon pinin sim.