Si të përdorni figurën në figurë (PiP) në iPhone tuaj [Video]

Ne duam të vazhdojmë t'ju mësojmë të gjitha mundësitë që ka iOS 14 dhe veçanërisht ato lajme që do të na e bëjnë jetën më të lehtë. Zbuloni me ne Picture in Picture (PiP) funksionalitetin e ri që vjen në iPhone tuaj dhe që do t'ju lejojë të vazhdoni të shikoni videot tuaja të preferuara ndërsa shkruani një WhatsApp. Tani iOS 14 do të jetë më produktiv se kurrë.

Gjëja e parë është t'ju kujtoj se Picture-in-Picture Isshtë i pranishëm vetëm në pajisjet që ekzekutojnë iOS 14, domethënë duhet të instaloni këtë version të fundit të sistemit operativ në iPhone tuaj. Pasi të dihet kjo, ne do t'ju tregojmë dy metodat që ekzistojnë për të përdorur Pamjen në Figurë në iOS 14:

  • Metoda e shpejtë: IPhone do të zbulojë automatikisht kur jemi duke luajtur përmes një sistemi të pajtueshëm me Picture-in-Picture, tani për tani këto do të bëhen vetëm përmes Safari, domethënë, çdo video që ju të luani nga shfletuesi vendas iOS. Në atë moment mjafton që ndërsa jemi duke luajtur një video të bëjmë një gjest nga poshtë lart, si ai që bëjmë për të shkuar në Ekranin Kryesor. Kjo do të na drejtojë drejtpërdrejt në Springboard ndërsa vazhdon të luajë videon.
  • Metoda klasike: Kur jemi duke luajtur një video të pajtueshme me sistemin Picture-in-Picture (PiP), do të shfaqet një buton që tregon atë në të majtën e sipërme, kjo ikonë është midis butonit për të zgjeruar videon dhe butonit për të mbyllur videon. Nëse e shtypim, automatikisht do të shkojmë te Picture-in-Picture.
  • Lëviz nga faqja: Mbajeni të shtypur dhe vendoseni në cilindo nga katër cepat e ekranit.
  • Ndrysho madhësinë: Kemi tre madhësi të mundshme që mund t'i ndryshojmë thjesht duke bërë gjestin e nguljes ose zmadhimit ose zvogëlimit, kështu që do të shohim që madhësia e lojtarit ndryshon.

Dhe kjo është sa lehtë do të jemi në gjendje të përdorim Pamjen në Fotografi të iOS 14, të gjitha të shpejta dhe të lehta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.