Si të përdorni funksionin Split View në Safari me iOS 10

dritarja e hapur-pamje-ndarje-safari-ios-10-2

Që nga ardhja e funksionit Split View në iPad me iOS 9, shumë prej tyre kanë qenë përdoruesit që kanë qenë në gjendje të përfitojnë më shumë nga pajisjet e tyre, për sa kohë që ishte në përputhje me këtë funksion, një funksion që nuk është i disponueshëm për të gjithë modele. Por kur Apple kishte idenë e shkëlqyeshme për të ofruar këtë funksion, nuk mori parasysh që shumë përdorues mund të kenë nevojë të përdorin dy dritare Safari së bashku. Deri më tani, përdoruesit që kanë pasur këto nevoja u është dashur të përdorin atë së bashku me një shfletues tjetër, qoftë Firefox, Chrome, Opera ...

Për shumë përdorues kjo mund të jetë një shqetësim, pasi nëse kryesisht përdorim Safari si në Mac-in tonë dhe në iPhone dhe iPad, ne kemi të gjithë faqeshënuesit e zakonshëm të ruajtur në këtë shfletues, dhe detyrimi i përdorimit të një pale të tretë nuk na detyron të kemi Shënimet e Safarit të sinkronizuara me shfletuesit e tjerë. Por për fat të mirë Apple ka parë dritën dhe Me ardhjen e iOS 10, ai tashmë na lejon të përdorim dy dritare Safari së bashku, kështu që nuk kemi më nevojë të përdorim Firefox, Chrome, Opera ...

Si të hapni dy skeda Safari në të njëjtën ekran me iOS 10

dritarja e hapur-pamje-ndarje-safari-ios-10

 • Para së gjithash ne duhet hap shfletuesin.
 • atëherë ne vazhdimisht shtypim butonin që na lejon të hyjmë në skedat që e kemi të hapur në atë moment në shfletuesin.
 • Në menunë që shfaqet, klikoni mbi Hap Pamjen e Ndarjes.
 • Një dritare e re automatikisht do të hapet në shfletuesin Safari. Të dy do të kenë të njëjtën madhësi dhe ne do të jemi në gjendje të bashkëveprojmë ndryshe në secilën prej tyre.

Hapni dy skeda Safari nga një lidhje në të njëjtën ekran me iOS 10

dritarja e hapur-pamje-ndarje-safari-ios-10-3

 • Shkojmë te lidhja që duam të hapim dhe ne vazhdimisht e shtypim atë.
 • Në menunë në rënie, ne do të zgjedhim Hapur në Split View në mënyrë që lidhja të hapet në një dritare me të njëjtën madhësi si ajo aktuale në ekran të plotë.

Përdorimi i një shkurtoreje të tastierës

 • Shkurtorja e tastierës CMD + N do të hapë një dritare të re të shfletuesit Safari në të njëjtin ekran. Ideale nëse zakonisht përdorim tastierë me Bluetooth me iPad-in tonë.

Shkëputni një skedar Safari për t'u shfaqur në të njëjtën ekran me iOS 10

dritarja e hapur-pamje-ndarje-safari-ios-10-4

 • Sapo të shohim të zgjedhur skedën në fjalë, duhet tërhiqeni atë majtas ose djathtas derisa të hapet një dritare e re.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Kjo nuk është asgjë në Shfletuesin Maxthon që është bërë për vite me radhë dhe shumë më mirë se çdo Shfletues tjetër dhe ky për MAC, Windows, Android, iPhone dhe iPad