Si të përdorni formatin ProRAW në iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max

ProRaw

Nëse keni një Përditësimi i iPhone 12 Pro ose iPhone 12 Pro Max në iOS 14.3 dhe mund të bëni fotografi në formatin e ri Apple ProRAW. Një format i ri që ndërthur sistemin e përpunimit të Apple dhe kompresimin zero të formatit RAW.

Pa dyshim, një lajm i mirë për adhuruesit e fotografisë. Por duhet të jesh i kujdesshëm dhe të mos e përdorësh atë të çmendur. Vetem sepse secili imazh zë dhjetë herë më shumë sesa një JPG konvencionale, midis 25 dhe 40 MB. Pra, ne do ta përdorim atë tani për të bërë testet përkatëse, dhe në raste shumë specifike që e dimë se do të duhet të modifikojmë këto foto. Le të shohim se si përdoret.

Këtë të hënë Apple ka lëshuar iOS 14.3 për të gjithë përdoruesit e saj. Një nga risitë e saj është përfshirja e mundësisë së ruajtjes së fotografive tuaja në një format i ri i quajtur ProRAW në iPhone 12 Pro dhe 12 Pro Max.

Emri tashmë ju jep një ide se çfarë përfaqëson ky format i ri. Siguron përfitimet tradicionale të Formati RAW, por gjithashtu përfshin përpunimin e imazhit iPhone të Apple. Një opsion shumë interesant, pa dyshim.

Kjo mënyrë e re e shpëtimit të kapjeve, përdor formatin universal të skedarit DNG. Kjo do të thotë që madhësitë e skedarëve për imazhet RAW ose në këtë rast ProRAW janë shumë më të mëdha se imazhet e kompresuara HEIF / JPG. Apple thotë se shumica e imazheve ProRAW të marra në iPhone 12 Pro do të jenë rreth 25 MB (rreth 10 herë më të mëdha se HEIF / JPG), por mund të shkojnë deri në 40 MB.

Përfitimi i madh i ProRAW është se një imazh i pakompresuar po ruhet me të gjitha të dhënat që mund të sigurojë sistemi i kamerës iPhone 12 Pro. Kjo do të thotë që ju keni shumë më shumë fleksibilitet kur redaktoni atë regjistrim.

Pjesë e kësaj është Mbështetje ngjyrash 12 bitëshe (krahasuar me 8-bit), i cili në shikim të parë nuk duket se ka shumë ndryshim, por në fakt është një kërcim nga 256 hije RGB në 4.096. Por së bashku me gjithë këtë, ju ende merrni përpunimin mbresëlënës fotografik kompjuterik që ju sjell diapazoni iPhone 12 Pro.

Si të përdorni ProRAW në iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max

Cilësimet e ProRAW

Duhet të futni Cilësimet dhe të aktivizoni opsionin ProRAW në kamerë.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të mundësoni mundësinë e ruajtjes në ProRAW nga Cilësimet e iPhone.

 • Hyni brenda settings.
 • Tërhiqeni poshtë dhe klikoni Kamera.
 • Klikoni mbi Formatet, mbi të gjitha.
 • Aktivizoni opsionin Apple ProRAW.

Tani ju tregon se si një mundësi më shumë e Dhomës. Për shkak të konsumit të tepërt të hapësirës ruajtëse, ajo është çaktivizuar si parazgjedhje, me ikonën RAW të kryqëzuar në të djathtë sipër.

Ikona RAW

Kjo është ikona RAW me aftësi të kufizuara që do të shfaqet në ekranin e aplikacionit Kamera.

 • Me aplikacionin Kamera të hapur, trokitni lehtë mbi ikonën RAW të prerë.
 • RAW do të shfaqet pa vijën që e kaloi atë. Kjo do të thotë që fotografia që bëni do të ruhet në formatin ProRAW.
 • Ato do të ruhen në etiketën RAW të aplikacionit Fotografitë.
 • Mos harroni të çaktivizoni ProRaw kur të mbaroni xhirimin tuaj, nëse nuk doni të mbaroni hapësirën e ruajtjes.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.