Si të përdorni kabllot dhe pajisjet jozyrtare në iOS

aksesorë jozyrtarë

Shumica e lexuesve (dhe redaktorëve) të iPhone News pëlqejnë produktet e Apple. Produktet që na vijnë nga Cupertino zakonisht kanë një dizajn të shkëlqyeshëm dhe ofrojnë një përvojë shumë të mirë të përdoruesit. Por duhet pranuar që jo gjithçka që lidhet me mollën është e mirë. "Diktatura" që ata imponojnë ka anën e saj pozitive, siç është siguria më e madhe se në sistemet e tjera operative ose që gjithçka, qoftë e zhvilluar nga Apple apo nga palë të treta, funksionon në një mënyrë të ngjashme. Por, nga ana tjetër, imponimet e mollës jo gjithmonë mund t'i pëlqejnë përdoruesve, siç mundet kur ato na detyrojnë të përdorim pajisje shtesë zyrtare ose MFi në iPhone tonë, iPod Touch ose iPad.

Në këtë artikull ne do të përpiqemi të sqarojmë shumë nga dyshimet që lidhen me aksesorët e iPhone, si ato të krijuara nga Apple, ato që janë të certifikuara MFi dhe ato që as njëri as tjetri. Edhe pse ekziston një gjë që ju tashmë e dini tashmë: aksesorë molle Ato janë më të shtrenjtat, të ndjekura nga ato që janë të certifikuara MFi dhe pastaj ka pajisje të tjera që janë shumë më të lira, por janë më të rrezikshme.

Cili është ndryshimi midis një aksesori zyrtar dhe një jozyrtar?

Përgjigja është e thjeshtë: Depende. Për shembull, ka kabllo nga prodhuesit e aksesorëve që janë shumë të ngjashëm, pothuajse të saktë, me ato zyrtarë, por ka edhe të tjerë që, siç thuhet, "duken si një vezë për një gështenjë". Si veza ashtu edhe gështenja kanë formë vezake, por as lëvorja dhe as pjesa e brendshme nuk kanë asnjë lidhje me të.

Sa më shumë në aksesorët e Apple si nga çdo prodhues tjetër, ekziston një gjë për të cilën mund të jemi të qartë: kompani që bën një pajisje e di saktësisht proces që ka ndjekur për ta krijuar atë, dimensionet e saj dhe cilat janë pikat e dobëta të saj. Ajo që dua të them me këtë është se nëse përdorim një pajisje shtesë zyrtare, siç janë mbulesat, është më e vështirë për ta që të shkaktojnë dëme në pajisje. Nëse përdorim një aksesor jozyrtar, është e mundur që ky aksesor të detyrojë një pikë të pajisjes, diçka që, nëse ndodh, në rastin më të mirë do të gërvishtë një pikë të saj.

Në rastin e kabllove vetëtimë + iOS, kabllo ka një çip që do të zbulojë nëse aksesori është zyrtar ose është prodhuar nga një kompani e autorizuar, e cila do t'i japë certifikimin MFi (Made For iPhone). Nëse iOS nuk zbulon një mikroprocesor të aprovuar, nuk do të funksionojë.

Çfarë ndodh nëse përdor një kabllo jo-origjinale për të ngarkuar iPhone?

iPhone u dogj

Përgjigja është e njëjtë me pyetjen e mëparshme: varet. Asgjë nuk mund të ndodhë Dhe, në fakt, kjo është ajo që ndodh në shumicën e rasteve. Por ne mund të marrim rreziqe, të tilla si disa nga ato të përmendura më lart ose një më serioz: ka pasur raste të vdekjeve për përdorimin e kabllove jozyrtare. Duhet të jetë e qartë se arsyeja nuk është se nuk janë zyrtare, por ka kabllo jozyrtarë që janë shumë shumë të këqij, të cilat mund të rezultojnë në izolim të dobët dhe mund të pësojmë një goditje elektrike.

Nga ana tjetër dhe gjithashtu vendosja e vetes në rastin më të keq, një kabllo me cilësi të dobët mund të mos karikohet mirë Dhe kjo mund të shkaktojë qarqe të shkurtra dhe bateria zgjat shumë më pak kohë, kështu që nuk ia vlen të blini pajisje shtesë nga kompani jo të njohura për t'i përdorur ato në një pajisje që tejkalon 600 €, nuk mendoni?

Si të dini nëse një kabëll ose aksesor origjinal është i certifikuar MFi?

Aksesorë MFi

Gjëja më e mirë që mund të bëjmë për të zbuluar nëse një kabëll ose aksesor është i certifikuar MFi është shikoni në enë. Siç mund ta shihni në imazh, një pajisje shtesë e palës së tretë MFi duhet të ketë një etiketë në të cilën do të lexojmë "Made for" dhe më poshtë "iPod, iPhone, iPad".

Nëse dëshironi të identifikoni një kabëll origjinal Apple Lightning, duhet të shikoni në kordoni i vendosur "Designed by Applein California" dhe "Të mbledhur në Kinë", "Të mbledhur në Vietnam", ose "Indústria Brasileira" në një distancë prej rreth 18 cm (7 inç) të matur nga lidhësi USB, i ndjekur nga një numër 12-shifror.

Si këshillë, do të thosha se ia vlen të blihet në dyqanet fizike që gëzojnë ndonjë famë. Dyqani më i rëndësishëm në internet në botë për mua është Amazon, por ai gjithashtu merret me shitjet e palëve të treta, kështu që ne mund të blejmë diçka që nuk është (siç më ndodhi mua, bleva një kabllo rrjeti si CAT6 dhe ishte CAT5e). Por, nga ana tjetër, është gjithashtu më e vështirë që kjo të na ndodhë nëse ajo që blejmë është një produkt Bazat e Amazon.

A punojnë pajisje jo origjinale në iPhone?

Kabëll kinez për iPhone

Përgjigje e shkurtër: jo. Megjithëse varet nga ajo që kuptohet si "origjinale". Origjinalët janë kabllot që Apple krijon, por ka edhe kabllo jo origjinale, të njohura edhe si i tretë, ata bëjnë punë. Që një aksesor të punojë në një iPhone duhet të plotësojë një kërkesë, e cila nuk është tjetër veçse të ketë certifikimin MFi (Made For iPhone). Nëse një prodhues dëshiron të përdorë aksesorët e tyre me një pajisje iOS, ata duhet të kontaktojnë Apple dhe ta krijojnë atë siç u thuhet nga Cupertino. Pasi të jenë bërë të gjitha ato që Tim Cook dhe kompania i kërkojnë prodhuesit të aksesorëve, aksesori në fjalë (vetëm ai) do të marrë certifikimin MFi dhe do të punojë pa probleme.

Në këtë pikë po flasim për aksesorët, jo vetëm për kabllot. Atje jane aksesorë Bluetooth (të tilla si kufje ose kontrollues lojërash) që nuk kërkojnë çertifikim MFi për të funksionuar.

Çfarë të bëni nëse shfaqet mesazhi "Ky kabëll ose pajisje shtesë nuk është i çertifikuar"

ky kabëll ose aksesor nuk është i certifikuar kështu që mund të mos funksionojë me këtë iphone

Me siguri keni lidhur ndonjëherë një pajisje shtesë me iPhone ose iPad dhe ka dalë mesazhi i mëposhtëm:

Ky kabëll ose aksesor nuk është i certifikuar kështu që mund të mos funksionojë me këtë iphone

Gjëja e parë që do të bëjmë nëse shohim mesazhin e mëparshëm është të lutemi që aksesori që kemi blerë nuk është shumë i shtrenjtë. Por mund të ketë një zgjidhje, për sa kohë që kemi jailbreak bërë në pajisjen tonë ose ne kemi instaluar një version të prekshëm nga jailbreak.

Nëse e kemi bërë tashmë jailbreak, ne thjesht do të bëjmë sa vijon:

 1. Hapim Cydia.
 2. Ne kërkojmë dhe instalojmë shkulje Mbështetni Aksesorët e Pa Mbështetur 8.
 3. Nëse nuk na kërkoni në fund të instalimit, ne ristartojmë pajisja.
 4. Dhe për të shijuar aksesorin tonë jozyrtar.

El shkulje të përmendura es falas dhe është në dispozicion në depon e BigBoss. Pasi të instalohen, ne mund të përdorim pajisjet jozyrtare sikur të ishin prodhuar nga vetë Apple dhe kjo do të na lërë mesazhin që ky kabllo ose aksesor nuk është i certifikuar.

Pse nuk do t'ju lejojë Apple të përdorni pajisje të rreme në iPhone?

iphone-6-plus-vetëtima

Mendoj se ekzistojnë dy arsye kryesore:

Siguri

Siç e kemi përmendur më parë, një nga arsyet është siguria, si për pajisjen ashtu edhe për përdoruesin. Rastet e vdekjeve nga përdorimi i aksesorëve jozyrtarë janë një shembull i asaj që mund të ndodhë nëse përdorim një kabllo me cilësi të dobët, diçka që ne gjithashtu e kemi shpjeguar nuk është sepse ato nuk janë zyrtare, por për shkak të prodhimit të tyre të dobët.

Përveç kësaj, siç e kemi përmendur gjithashtu, ajo është gjithashtu për të mbrojtur pajisjet tona, pasi që ne mund të përdorim një kabllo që përmban një çip "pirat" dhe informacioni ynë mund të vidhet falë këtij çipi të modifikuar.

marrëveshje

Kabllo rrufe

Arsyeja tjetër kryesore është paratë, natyrisht. Nëse blejmë gjithçka në dyqanet e Apple, ose në dyqanet fizike ose në Apple Store Online, Apple do të bëjë shumë më shumë para. Në fakt, shitja e aksesorëve sjell shumë përfitime për kompaninë Cupertino, në të cilën kontribuon edhe çmimi i çmimit mbi këto.

Shtë e qartë se askujt nuk i pëlqen të tregohet se çfarë pajisje duhet të përdorë, por duke i blerë nga Apple i harrojmë problemet. Edhe pse po, me një çmim më të lartë. Cfare mendoni ju A preferoni aksesorë origjinal apo jo origjinal?

Nëse keni probleme me një kabllo karikimi ose pajisje shtesë, ju rekomandojmë që t'i shikoni këto merret me kabllo për iPhone dhe ngarkojeni atë pa problem të çfarëdo lloji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Frodo dijo

  Kur lidh një kabllo "të paçertifikuar", unë marr mesazhin dhe kaq. Ngarkohet dhe sinkronizohet normalisht dhe unë kam disa Dhe çfarë lidhje me marrjen e një rreziku? Epo, çfarë doni të ju them? It'sshtë një kabllo. Isshtë një element pasiv, e vetmja gjë që mund të ndodhë është që ipad të karikohet më ngadalë sepse trashësia e kabllos është më e vogël (dhe aq shumë intensitet nuk mund të qarkullojë). Por për një iPhone nuk ka problem. Asgje tjeter

  1.    Nacho dijo

   Kabllot e rrufesë nuk janë aspak pasive, mirëpo, janë sepse nuk janë të vetë-fuqizuara, por brenda tyre ka një çip me DRM dhe nëse nuk është i çertifikuar nga Apple, nuk funksionon ose nuk funksionon siç duhet. Unë kam kabllo në të cilët mesazhi kërcen dhe vazhdon të funksionojë, në të tjerët mesazhi kërcen dhe drejtpërdrejt as nuk karikohet dhe as nuk mund ta sinkronizoj iPhone.

   Edhe ai kabëll jozyrtar që vazhdon të ngarkohet në një iMac të vitit 2009, ndalon së bërëi nëse e lidh me një MBA të vitit 2014. Apple përdor teknologjinë për të përparuar por edhe për ta bërë ekosistemin e saj edhe më të mbyllur, kjo është një provë.

   Kur bëhet fjalë për marrjen e rreziqeve, unë kurrë nuk do të përdorja një dok kinez me një orë dhe orë alarmi nëse nuk është e çertifikuar nga Apple. Gjithkush që bën atë që dëshiron, unë nuk luaj me pajisje me cilësi të ulët. Padyshim që një kabllo në vetvete nuk do të shpërthejë iPhone-in tuaj, por në varësi të aksesorëve, rreziqet janë më të mëdha.

 2.   mR dijo

  Vendos emrin e plotë të shkuljes anda. Mbështetni Aksesorët e Pa Mbështetur 8, e cila nuk shfaqet vetëm për shkak të emrit që vendosni më parë.

  1.    Nacho dijo

   Gati, e fshiva aksidentalisht në kohën e vendosjes së shkronjave të zeza dhe nuk e kuptova. Alreadyshtë korrigjuar tashmë prandaj shumë faleminderit për paralajmërimin

 3.   Miguel Angel dijo

  Pershendetje Nacho:

  Artikull shume i mire, bleva nje kabllo Apple te certifikuar Mfi me logon e markes Bolse "made for" nepermjet amazonit, eshte prej najloni dhe 1,80m, me kushtoi 18 € dhe e mora sepse eshte me e gjate dhe me rezistente se sa origjinale

  Pyetja ime është a është kjo kabllo e mirë për baterinë e iphone 6 tim? A përkeqësohet duke mos qenë zyrtar apo ngarkuar më pak?

  Ju faleminderit!

  1.    Nacho dijo

   Nëse kablli është MFi nuk duhet të shqetësoheni, ai do të karikohet dhe do të funksionojë po aq mirë sikur të ishte origjinali. Sa i përket kohëzgjatjes, kjo tashmë varet nga shufra që i jepni dhe si e trajtoni. Pershendetje!

 4.   Perseus Santa (@PERSEOSANTA) dijo

  Unë ju pyes: a është kjo Tweak që mesazhi të mos dalë vetëm? ose që sistemi të lejojë kabllon jozyrtare të funksionojë normalisht; Unë kam një iPhone 5s dhe bleva disa kabllo për ta ngarkuar dhe ato nuk funksionojnë, mesazhi shfaqet dhe nuk ngarkohen Unë tashmë bleva një origjinal por do të ishte mirë të dija nëse kabllot e tjera do të funksiononin me shkuljen.

  Ju faleminderit.

  1.    Nacho dijo

   Hiqni mesazhin dhe bëni që aksesori të funksionojë normalisht. Pershendetje!

   1.    Sebastian dijo

    Në ipod tim me jailbreak 7.1.2 nuk funksionon

 5.   Të përçarë dijo

  Në një iPhone 5 me iOS 8.1 nuk punon, i kontrolluar.

 6.   Alexander dijo

  Në iPhone 5 nuk funksionon!

 7.   Lucas dijo

  E vërtetë
  Me jailbreak iphone 5 ios 8.1 nuk po karikohet

 8.   lestatminiyo dijo

  Kablli Belkin në foto është i çertifikuar.

  1.    pepe dijo

   E drejtë, unë e kam atë.

 9.   Patufet (@ Batista_78) dijo

  Përshëndetje Nacho, në iPhone 6 ios 8.1, shkulja NUK funksionon. Mesazhi vazhdon të shfaqet. Ndonje ide? Të gjitha të mirat!

 10.   J.T. Martin dijo

  Ndaloni shitjen e tymit, nuk funksionon ..

 11.   Crocosergium dijo

  iPhone 5C dhe iPad mini me iOS 8.1 ende nuk po ngarkon as instalimin e këtij shkuljeje, gjithashtu testoi iPhone 5S iOS 7.0.4 dhe madje as vendosjen e shkuljes për atë iOS.

 12.   Tetiks dijo

  Unë tashmë e instalova atë në 7.1 dhe nuk funksionoi dhe tani as në 8.1

 13.   Hugo (@hugo_loop) dijo

  Unë nuk kam qenë në gjendje ta verifikoj sepse kam iOS 8.1 dhe apple tashmë të lëshuar iOS 8.1.2, por me sa duket Mbështetja e Aksesorëve të Mbështetur 8 punon vetëm me iOS 8.1.1

 14.   Chinoco kineze dijo

  As me IOS 8.1.1 të kontrolluar .... ky shkulje është mushkë !!

 15.   Raul dijo

  Bleva një kabllo MFi të markës Tough Tested, është e rëndë, unë e doja kabllon, por pas disa muajsh ajo ndaloi së punuari, kablloja është në gjendje perfekte, ngarkohet vetëm nëse kam ipad të fikur, një shok ka një belkin MFi dhe e njëjta gjë i ndodhi atij, atëherë a duhet të blini kabllon usb të Apple? që nga rruga është mbeturinë, prishet lehtë ...

 16.   Sergio dijo

  Unë e kam instaluar atë në një Iphone 5 IOS 8.1.2, dhe në fillim nuk ka punuar për mua, derisa pashë që ata duhet të shkonin te Settings -> SupportUnsupportedAcce ... (Unë nuk shoh asgjë tjetër në ekran) dhe aktivizoj funksionin, për mua u çaktivizova si parazgjedhje.
  Rezultatet?: Epo, mesazhi i pajtueshmërisë së kabllove nuk shfaqet, por as simboli që po karikohet (rrufeja).
  Pasi kam qenë rreth 5 minuta me kabllo të lidhur, duket se nëse më karikon. Nuk e di nëse do të jetë si në versionet e mëparshme të IOS në të cilat ju thashë se aksesori nuk është i pajtueshëm, por gjithsesi ngarkohej shumë më ngadalë.
  Sa i përket origjinalitetit të kabllit Apple, e vërteta është që as i çmendur nuk paguaj atë paste për një kabllo që megjithëse më lejon të karikoj telefonin, përfundon në shpërbërjen e plastikës / gomës së bardhë që e mbron atë për disa muaj.
  E vetmja gjë që kam parë në kabllot kineze është se lidhësi i kabllove në pjesën e brendshme të lidhësit në anën e telefonit është rrjetë, përveç faktit që mbrojtësi i gomës midis këtij lidhësi dhe kabllit lejon që kablli të rrotullohet dhe ata përfundojnë në shkëputjen e disa prej 4 kabllove që arrijnë PCB-në e vogël (aty ku është çipi i famshëm) ndonjëherë duke prodhuar mesazhin e papajtueshmërisë, (DISA kohë!) duke i bashkuar mirë (shikimi i duhur i duhur dhe një impuls më i mirë) kabllo funksionon përsëri në mënyrë të përsosur, por vetëm ndonjëherë.

  1.    Daniel Rubio Rocamora dijo

   Epo, Sergio ka të drejtë ... Po ngarkohet ngadalë por po ngarkon ... somethingshtë diçka!
   Ju faleminderit!
   Unë tashmë kam menduar se nuk mund të përdor kabllot prej 10 € 1 që i bleva në dealextreme lol.
   Përshëndetje!

 17.   alexck dijo

  Kam shkarkuar kabllo ndriçimi të paautorizuar dhe funksionon

 18.   Sergio espinoza dijo

  Disa zgjidhje, unë me iphone 6, ios 8.1 me jb nuk gjeta një zgjidhje, azhurno në ios 8.2 dhe asnjë zgjidhje, ka njerëz që zbatuan garancinë dhe ata e ndryshuan atë. Meqenëse jam në Argjentinë, nuk mund ta ndryshoj, duhet të shkoj në një vend me një dyqan mollësh që ka iPhone

 19.   Toni dijo

  Nuk është e nevojshme të keni jailbreak, kablli nuk ka asnjë çip, është adaptori i rrymës usb që nuk ju lejon të lidhni kabllo të tjerë jozyrtar, thjesht vendosni një kapëse tjetër, qoftë ajo Samsung apo markë e bardhë dhe funksionon pa probleme

 20.   Mary J dijo

  Unë kam një iPhone 4s dhe kam blerë tashmë 2 kabllo dhe të dy nuk janë të certifikuar nga Apple, me iOS 7 më ngarkoi kur e çaktivizova, por e azhurnova në iOS 8.3 dhe tani nuk ngarkohet ose mbyllet ose në ndonjë mënyrë dhe unë nuk kam një jailbreak. Çfarë mund të bëja?

 21.   Frances dijo

  Ditën tjetër në një dyqan aksesorësh, shitësi më tha se më vonë iPhone nuk do ta njihte as kabllon origjinale, pasi me azhurnimet e iOS do të refuzojë çdo kabllo, dhe tani që mbaj mend, iPhone 5S para se ta azhurnoja në 8.3 ishte ngarkuar në mënyrë perfekte me një kabëll kinez prej $ 1500 pesos kiliane (2 € përafërsisht) por pas azhurnimit nuk u ngarkua më. Ajo tha që duhej të çaktivizonit funksionin e azhurnimit automatik, por unë kurrë nuk e dija se ku dhe si ta bëja atë

  1.    Toni dijo

   Nuk është e nevojshme të keni jailbreak, kablli nuk ka asnjë çip, është adaptori i rrymës usb që nuk ju lejon të lidhni kabllo të tjerë jozyrtar, thjesht vendosni një kapëse tjetër, qoftë ajo Samsung apo markë e bardhë dhe funksionon pa probleme

 22.   Çuvi dijo

  Unë kam një 5S, kam blerë kabllo kineze, dhe disa punojnë dhe të tjerët nuk e bëjnë, për më tepër, disa punojnë në disa priza dhe jo në të tjerët, disa kanë punuar për muaj të tërë dhe menjëherë nga shkopi që nuk punojnë, të tjerët nuk kanë strehë Gjithsesi, nuk kam punuar nga e para, mendoj se me kabllot kineze rrezikon që ato të mos funksionojnë, por nëse kanë punuar, ato kanë shumë më tepër cilësi sesa origjinalet.

 23.   ivan dijo

  Përshëndetje mik, unë ende kam njoftimin se nuk është një pajisje shtesë e përputhshme, çfarë mund të bëj?

 24.   Francisco dijo

  2 muaj më parë bleva një kabëll «GRIFFIN Premium Flat USB Cable» që funksionoi mirë dhe tani ndalet së karikuari dhe posteri duket se nuk është i pajtueshëm me I Phone 5. Më parë me kabllo të lirë në 1-2 muaj u shfaq posteri, por tani me Griffin që kushton $ 300 arg edhe unë kam të njëjtin problem. Pyetja është nëse kjo është e zakonshme apo kam ndonjë problem me I Phone? Graças

 25.   shakatë dijo

  Një pyetje… çfarë ndodh nëse përdor dokun origjinal me një kabëll pirat? A është po aq e keqe? Sepse kam dëgjuar që problemi është doku i rremë që dërgon një tension të parregullt.

 26.   Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Flores dijo

  Bleva një rast energjie për një 5s dhe më tregon se aksesori nuk është i çertifikuar, çfarë mund të bëj?

 27.   DuckU dijo

  Unë kam Jailbreak 9.1 por nuk mund të gjej një ndryshim për të përdorur kabllot jo të çertifikuar. A di dikush ndonjë? Ajo që tregohet në fillim nuk është në përputhje me iOS 9.1.

 28.   daniel dijo

  Ateshtë për të ardhur keq që një pajisje kaq e shtrenjtë ka një sistem kaq të keq të karikimit, unë kam pajisje të markave të ndryshme me karikuesit e tyre nga vite më parë dhe ato nga Cupertino janë akoma në punë, ata do të jenë aq të dehur sa të duhet të bëjnë "origjinalin" mut kabllor që muajt e fundit? për keqardhje.

  1.    Miguel Angel dijo

   Plotësisht pajtohem

 29.   Flokët Luisa dijo

  Unë kam iPhone tim të tretë, një iPad dhe dy kompjuterë Mac. Kur njeh një kabllo jo të prodhuar, ata e bëjnë atë të padobishëm edhe pse ka punuar deri në atë moment. Më ka ndodhur me disa pajisje. Nëse kjo vazhdon, unë nuk do të blej një produkt tjetër nga Apple. A ka ndonjë rrugëdalje nga kjo kurth?

 30.   tito dijo

  hahaha në telin e tretë kuptova që diçka po ndodhte …… .. Unë duhet të blej një origjinal tani. Kjo kompani kalon, nuk e blen më këtë markë, unë kam një iphone 6

 31.   Alex Acostaalex dijo

  Isha shumë i trishtuar kur dëgjova që Samsung shpërtheu. Por dje pashë ish-të dashurën time, ushqim normal derisa e mora në shtëpi dhe e lidha iphone e saj me karikuesin që kam në veturën time (jozyrtare)… dhe telefoni gjëmoi si kur ju bëni misër pop… DEMONA !!! Po, pothuajse nuk ndodhi, por i ndodhi ish-it tim që përfundoi duke përplasur derën e makinës time dhe unë kam nevojë për të blerë një kabllo të re sepse iPhone i tij më theu kabllon kineze ...

 32.   Francisco dijo

  Unë mendoj se me këtë politikë të Apple unë do të ndërpres blerjen e produkteve të tyre. Kabllot e tyre janë të këputura dhe super të shtrenjta. Molla shkon për një pije.

 33.   Miguel Angel dijo

  Më falni, por pse janë kabllot origjinale një mbeturinë (fjalë për fjalë)? Unë kam përdorur iPhone prej vitesh dhe gjithmonë vuaj me të njëjtin problem, duhet të blej dhe blej kabllo dhe gjithmonë origjinale, dhe përdorimi që u jap atyre është normal, nuk i kërkoj kurrë aq shumë i izoloj, vendos gjëra për t'i mbrojtur ata por asgjë, ata gjithmonë përfundojnë duke u thyer vetë, sepse ?? Ajo që më shqetëson më shumë është se unë ende kam kabllot Android që kam përdorur rreth 6 vjet më parë dhe ato janë ende si të reja, ato ende punojnë, madje unë kam një kabllo nga një Nokia me Symbian, e cila është krejtësisht e mirë, por iPhone jo, them jo Do të shqetësohej të paguaj aq shumë për diçka që zgjat të paktën nja dy vjet, por janë vetëm muaj, pse po ndodh kjo apo dikush di ta bëjë këtë më të durueshme? Faleminderit

 34.   diegolom dijo

  Përshëndetje, bleva një kabëll usb femër për ipad (jo origjinal) një gabim pajtueshmërie kërcen por funksionon si duhet, e vetmja gjë që nuk përshtatet aq lehtë sa kablli origjinal i ngarkuesit, kam frikë se do të prishet skeda e brendshme e ipad , dikush e di nëse A është e rrezikshme të vazhdoni ta përdorni? Faleminderit!

 35.   John Rocha dijo

  Pershendetje te gjitheve. Sapo bleva një iPhone 6 të ri gjysmë të ri me një kabllo gjenerike, me të cilën nuk mbaj më asnjë tarifë, kështu që më duhej të blija një origjinal dhe befasia ishte se nuk funksionoi; Unë e çova atë në shërbim dhe ata më thanë se nuk kishte asgjë që ata e kishin vënë në ngarkim dhe punonte me një kabllo gjenerike. Dua të mendoj se mbase porta e karikimit është ndryshuar me një xhenerik nga atje që karikohet vetëm me një kabllo NUK origjinal. Kablli origjinal që përdor për të karikuar një ipad dhe nëse funksionon.

 36.   Luis Mansilla dijo

  Kjo "dashuri dhe mirëqenie e përdoruesit / klientit", e mrekulluar nga manjatët e iPhone, është hipokrizi e krijuar në mënyrë të ngathët. Thelbi është se ata ndiejnë dashuri dhe idhujtari, por… për paratë, duke vendosur çmime abuzive; të ekzagjeruar në mënyrë groteske, të cilat i shpëtojnë çdo logjike dhe mençurie njerëzore (në koston e prodhimit për njësi), duke dëmtuar seriozisht buxhetin e klientëve që vuajnë shumë. Një grabitje e vërtetë kravate!

 37.   Fidias Munoz dijo

  Unë do të preferoja origjinalet, por unë mendoj se Apple duhet të jetë më mbështetës dhe besnik me përdoruesit e saj besnikë, madje edhe më shumë me pajisje që priren të dëmtojnë më shpejt, unë mendoj se nëse çmimet përmirësohen njerëzit do të preferonin të paguanin pak më shumë për një origjinal , problemi është se për një origjinal ndalet jo vetëm pak më shumë, nëse jo shumë më tepër.