Si të përdorni atë që është e re në Mesazhet në iOS 14

Publikimi zyrtar i iOS 14 është tashmë në numërimin e tij, në fakt së fundmi ju kemi thënë që beta e dytë për zhvilluesit është botuar dhe megjithëse nuk përfshin shumë karakteristika të reja, ajo optimizon sistemin operativ.

Këtë herë do të përqendrohemi në lajmet që aplikacioni Mesazhet sjell me ardhjen e iOS 14 dhe të gjitha ato veçori të shtuara që duhet të mësoni t'i përdorni. Kjo është një kohë e mirë për ne që të përqendrohemi në iOS 14 dhe të gjitha ato "gjëra të vogla" që Apple ka fshehur në të për ta bërë iPhone një pajisje më të gjithanshme.

Biseda pin

Kjo është një nga ato veçori që Apple reziston çuditërisht, megjithëse mund të ketë diçka të bëjë me faktin se aplikacionet tuaja vendase marrin azhurnime të rëndësishme vetëm kur sistemi operativ azhurnohet plotësisht.

Sido që të jetë, kjo risi e parë është shumë e thjeshtë dhe gjithashtu ekziston tashmë në konkurrentët kryesorë si Telegram dhe WhatsApp. Kjo do të na lejojë që duke bërë një gjest të thjeshtë mund të "rregullojmë" bisedat në krye të ekranit të navigimit të aplikacionit Mesazhet dhe kështu të jeni në gjendje t'i qaseni ato më shpejt, a e shihni të dobishme?

Për ta bërë këtë ne vetëm duhet të rrëshqasim nga e majta në të djathtë në bisedë dhe do të shfaqet një simbol i verdhë i kunjit. Në atë moment fotografia e profilit të përdoruesit do të shfaqet në krye, kështu që nuk do të vendoset thjesht si një bisedë, por Apple e ka kthyer këtë metodë dhe ka krijuar diçka më vizuale.

Vlen të përmendet se sapo të kemi bisedat të fiksuara në krye, do të jemi në gjendje t'i porosisim ato sipas dëshirës sonë, siç bëjmë për shembull me ikonat në Trampolinë. Çuditërisht, Apple i është bashkuar një spirale personalizimi që nuk e kemi parë kurrë më parë. Për të qenë në gjendje të redaktoni rendin e bisedave të fiksuara thjesht duhet të mbajmë një shtyp të gjatë të bisedës dhe do të lejohemi ta lëvizim atë sipas dëshirës tonë. Mundemi gjithashtu "Mosvendos" këtë bisedë thjesht duke tërhequr foton në kutinë e mesazhit.

Fotografi në grup për biseda

Kjo risi është interesante dhe kurioze, por edhe një herë na tregon se Apple është duke u përqëndruar kryesisht në atë që duket iOS 14, ndoshta edhe më shumë sesa në mënyrën se si funksionon. Kur jeni në një bisedë në grup, tani do të shfaqet një kolazh i fotografive të përdoruesve që marrin pjesë në të.

E njëjta gjë do të ndodhë kur të ketë një seri pyetjesh dhe përgjigjesh, të cilat do të shfaqen fotografia e vogël e përdoruesit që bën mesazhin. Sigurisht që është e pamohueshme që me këto detaje të vogla Mesazhet bëhen më "vizive" dhe tërheqëse në sytë e përdoruesit, Ndoshta kjo mund të jetë shtytja e fundit që i duhet për të pasur një pranim të mirë në vende si Spanja, ku përdorimi i tij është dëshmitar, krejt e kundërta me atë që ndodh, për shembull, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Përmend dhe përgjigju temave

A ju duken të njohura përmendjet? Somethingshtë diçka që ka qenë e pranishme në Telegram që nga fillimi i saj dhe më pas është përfshirë në aplikacione të tjera të tilla si WhatsApp. Padyshim që mundësia e përdorimit të përmendjeve e bën më të lehtë komunikimin brenda grupeve, dhe mbi të gjitha ne mund ta lexojmë përmendjen direkt nëse kemi qenë jashtë linje për një kohë të gjatë, kjo do të thotë, ne e ruajmë veten nga rishikimi i shumë mesazheve për të cilat ndoshta nuk na intereson aspak.

Më në fund këto përmendje arrijnë tek aplikacioni Mesazhet dhe na lejojnë të marrim të gjithë lëngun që ka aplikacioni Mesazhet. Për të përdorur përmendjet në Mesazhe, thjesht duhet të shkruani "@" dhe më pas të shkruani emrin e përdoruesit duam te permendim. iOS do të identifikojë automatikisht përdoruesin dhe do ta shndërrojë tekstin në një imazh me emrin, për ta bërë të qartë që po citojmë një përdorues.

E njëjta gjë ndodh me fijet, tani do të jetë më e lehtë për të kryer një bisedë specifike në lidhje me një mesazh të vetëm, dhe kjo është që iOS 14 sjell fijet në aplikacionin tuaj të mesazheve në stilin më të pastër të Twitter, tani nuk do të jeni në gjendje të ankoheni se "e keni humbur fillin e bisedës".

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se kur kemi një bisedë të heshtur sepse është një grup, për shembull, Po, ne do të marrim një njoftim në pajisje kur një përdorues të na ketë cituar specifikisht, në të njëjtën linjë me pjesën tjetër të aplikacioneve të këtij lloji.

Shkruaj treguesit dhe filtrin e mesazheve

Klasikja "Parakeet po shkruan ..." që shfaqet në kutinë hyrëse nga WhatsApp dhe Telegram kur dikush po shkruan një mesazh, qoftë një grup apo një bisedë individuale, ajo gjithashtu arrin te Mesazhet. Edhe një herë jemi përballur me një nga ato detaje klasike që është e vështirë për ne të kuptojmë plotësisht pse kompania Cupertino ka qenë kaq vonë në shtimin.

Ju nuk keni më nevojë të futni bisedën, nga vetë kutia hyrëse do të jeni në gjendje të shihni këtë tregues të shtypjes pa ndërvepruar madje.

Nga ana tjetër, një nga "gjërat e çmendura" të aplikacionit Messages është se ai menaxhon si SMS ashtu edhe "iMessages" në të njëjtën kohë, domethënë kemi mesazhe përmes telefonit dhe mesazhe përmes internetit të lidhura me njëra-tjetrën, të cilat na bën shpesh të gjejmë inbox-in e mbushur me SMS nga banka, oferta, SPAM dhe shumë gjëra të tjera të pakëndshme. Tani iOS 14 shton më shumë funksione në filtrin SMS që tashmë ishte i pranishëm në iOS 13 dhe është se filtri i mëparshëm na lejoi vetëm të fshehim mesazhe nga njerëzit që nuk ishin në listën tonë të kontakteve.

Për momentin, ky funksionalitet duket të jetë i disponueshëm vetëm në rajone të caktuara, për shembull në Spanjë na lejon vetëm të "Filtrojmë të Panjohur", edhe pse në rajone të tjera ju lejon të fshehni mesazhe transaksioni, mesazhe promovuese dhe shumë më tepër.

Tani unë vetëm mund t'ju kujtoj se në Lajmet e iPhone Ne do të vazhdojmë t'ju sjellim një lajm të mirë për iOS 14, kështu që ju rekomandojmë që të qëndroni vigjilent, të na ndiqni në të gjitha rrjetet sociale si dhe në YouTube dhe mbi të gjitha që të ndani me ne çdo pyetje që keni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.