Si të parandalojmë që INE të ndjekë lëvizjet tona

Vendndodhja INE

Disa javë më parë u njoftua se Instituti Kombëtar i Statistikave (INE) do të kryente një studim për të parë si lëviz spanjishtja, një studim që në fazën e tij të parë fillon sot dhe do të përfundojë më 21 nëntor. Siç thuhet nga ky organ, të dhënat e mbledhura do të jenë plotësisht anonime.

Për të kryer këtë studim, ajo arriti një marrëveshje me tre operatorët kryesorë Spanjollë: Movistar, Vodafone dhe Orange, i cili do të dërgojë pozicionet e numrave të telefonit por jo mbajtësit e linjave. Arsyeja: të dijë cilat janë lëvizjet e zakonshme të popullsisë. Në varësi të operatorit tonë, ne mund të shmangim gjurmimin.

Arsyeja për të dëshiruar të dijë se cilat janë udhëtimet e zakonshme të popullsisë Spanjolle është të dish cilat infrastruktura ku duhet t'i kushtohet më shumë vëmendje dhe ku duhet të sigurohet një numër më i madh i shërbimeve publike. Ne jetojmë në një kohë kur privatësia është bërë një kërkesë për shumë përdorues, përdorues që kanë filluar jini të kujdesshëm ndaj çdo lëvizjeje që mund të ndikojë në jetën tuaj private, veçanërisht nëse pas gjithçkaje ekziston një qeveri.

Faza e parë e këtij studimi, në të cilën jemi tashmë, kryhet ndërmjet 18 dhe 21 nëntorit dhe do të kryhet në zona me 15.000 banorë mesatarisht, kështu që përveç nëse jetoni në një qytet të izoluar nga bota, do të jeni pjesë e studimit nëse nuk e shmangni atë ose nëse jeni klient i Movistar, një operator që nuk na ofron mundësinë për të mos qenë pjesë e këtij studimi.

Cilat kompani janë pjesë e këtij studimi?

Tre operatorët që janë pjesë e këtij studimi janë: Movistar, Vodafone / Lowi dhe Portokalli. Nëse operatori juaj i telefonit nuk është një nga këta, mund të jeni të sigurt se nuk do të jeni pjesë e këtij studimi. I vetmi operator që nuk na lejon t'ju parandalojmë të transferoni të dhënat tona në INE është Movistar, bej shoke si zakonisht.

Si të parandaloni që pozicioni juaj të gjurmohet

Vendndodhja INE

Nëse jeni klient i Movistar, zgjidhja e vetme për të mos ndaluar së përdoruri telefonin tuaj gjatë katër ditëve që do të zgjasë faza e parë e këtij studimi është mos përdorni lidhjen e të dhënave 4G të pajisjes suaj. Ju mund të përdorni lidhjen Wi-Fi të pajisjes tuaj pa ndonjë problem.

Një mënyrë tjetër për t'i parandaluar ata të ndjekin mënyrën se si lëvizni gjatë ditëve të ardhshme është vendosja e smartphone-it në modalitetin e aeroplanit përpara se ta lëvizni dhe ta aktivizoni përsëri kur të keni arritur në destinacionin tuaj ose kur vërtet keni nevojë të përdorni telefonin.

Nëse jeni klient i Vodafone / Lowi, mundeni shmangni pjesëmarrjen në këtë studim Përmes aplikacioneve të ndryshme që të dy operatorët na vënë në dispozicion.

Vodafone

Përmes aplikimit Vodafone ime. Vendosim llogarinë time> Lejet dhe preferencat> Lejet> dhe aktivizojmë skedën "Unë nuk pranoj që Vodafone të japë të dhëna anonime ..."

i ulët

Lowi, i cili i përket Vodafone, gjithashtu na lejon të parandalojmë transferimin e të dhënave tona të vendndodhjes për këtë studim përmes aplikimit të tij Lowi im. Për ta bërë këtë, ne duhet të përdorim nga aplikacioni te My Lowi> Cilësimet> Njoftimet> Lejet dhe Preferencat dhe të zgjedhim kutinë "Nuk pranoj që Lowi të japë të dhëna anonime ...".

Portokall

Procesi për të shmangur që djemtë e Portokallisë të mos dërgojnë informacionin e vendndodhjes sonë gjatë ditëve të ardhshme dhe në fazat e ardhshme të këtij programi është më pak e thjeshtë pasi na detyron të dërgojmë një email me ID-në tonë në orangeproteccion.datos@orange.com. Ne gjithashtu mund ta shmangim këtë duke dërguar një letër në selinë e Orange Spain në Madrid Paseo Club Deportivo 1, Parque Empresarial, La Finca Edificio 8, 28223 Pozuelo de Alarcón, Madrid.

Si mund të jemi të sigurt që të dhënat janë anonime?

Teoritë e konspiracionit na detyrojnë të mos i besojmë të gjitha këto lloj lëvizjesh që ndikojnë në privatësinë tonë, për sa kohë që është e rëndësishme për ne (duhet të jetë). Movistar, e vetmja kompani që nuk na lejon të parandalojmë transferimin e të dhënave tona të vendndodhjes, deklaron këtë të gjitha të dhënat në lidhje me informacionin personal zëvendësohen nga identifikues unik të pakthyeshëmMe fjalë të tjera, nuk ka asnjë mënyrë për të bërë procesin e kundërt për të qenë në gjendje të zbulojmë se cilit numër telefoni i korrespondojnë të dhënat e vendndodhjes që i janë dhënë INE, kështu që është e pamundur të dihet se me kë korrespondojnë të dhënat.

Nga Instituti Kombëtar i Statistikave, ata pohojnë se si të gjitha statistikat që prodhon, ajo garanton sekretin statistikor dhe përputhet me të gjitha kërkesat e Ligjit për Mbrojtjen e të Dhënave.

Cilat ditë të tjera do të gjurmohet vendndodhja jonë?

Vendndodhja INE

Faza e parë e studimit fillon sot, 18 nëntor dhe përfundon më 21 nëntor. 24 nëntor, 25 dhjetor, 20 korrik dhe 15 gusht do të jenë ditët në të cilat të dhënat tona të vendndodhjes. Thjesht duhet të kryejmë procesin e parandalimit që të dhënat tona të mos jenë pjesë e këtij studimi herën e parë, kështu që nëse e bëni gjatë kësaj faze të parë, nuk do të shqetësoheni më për këtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.