Si të parandaloni që aplikacionet t'ju ndjekin me iOS 14.5

iOs 14.5 arrin të na lejojë të zhbllokojmë iPhone-in tonë të veshur me maskë, falë Apple Watch. Por gjithashtu sjell një tjetër tipar themelor për privatësinë tonë: bllokimi i gjurmimit në aplikacione.

IDFA dhe ndjekja e aplikacioneve

Knownshtë e njohur për të gjithë që aktiviteti ynë kur shfletojmë internetin ose përdorim aplikacione është mjaft i kompromentuar. Për një kohë të gjatë, Apple ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm për përdoruesit për të rikuperuar ato që janë tonat, të dhënat tona, dhe ne jemi të vetëdijshëm se kush i përdor ato, dhe më e rëndësishmja, ne japim lejen tonë për t'i përdorur ato apo jo. Dhe me ardhjen e iOS 14.5, një hap gjigand është ndërmarrë në këtë drejtim, një hap që reklamuesit ose kompanitë e tjera që sigurojnë jetesën nga reklamat nuk e kanë pëlqyer, dhe se ata përdorin të dhënat tona për të na ofruar reklama më të synuara, më të vlefshme dhe më të shtrenjta.

Që nga iOS 6 ekziston ajo që quhet IDFA, i cili nuk është asgjë më shumë se një identifikues që reklamuesit përdorin për të na gjurmuar. Kur shfletojmë internetin ose hapim aplikacione, i gjithë ai informacion shoqërohet me këtë IDFA dhe reklamuesit kanë qasje në të, duke ditur se cilat janë interesat tona. Në këtë mënyrë ata na ofrojnë reklama të personalizuara, që synojnë shijet tona të momentit, shumë më mirë sesa ai që shohim në televizion dhe që ne i injorojmë sepse nuk jemi të interesuar. Nëse jeni duke kërkuar për një sërf, dhe hyni në Amazon dhe papritmas bordet e sërfit shfaqen kudo, ka më shumë gjasa që të përfundoni duke blerë një të tillë. Kjo është arsyeja pse kjo qasje në të dhënat tona që kanë reklamuesit është kaq e rëndësishme. IDFA është targa jonë, me të cilën ata na spiunojnë vazhdimisht, duke ditur çdo lëvizje tonë.

iOS 14.5 ndryshon gjithçka

Ardhja e iOS 14.5 ndryshon gjithë këtë biznes. Tani aplikacionet do të duhet të na kërkojnë leje për të qenë në gjendje të na gjurmojnë, dhe ne do të jemi ata që do të vendosim nëse duam të lejojmë ndjekjen apo jo. Përveç këtij opsioni të individualizuar nga aplikacioni, ne mund të përdorim cilësimet e pajisjes sonë dhe të zgjedhim që asnjë aplikacion të mos na kërkojë për këtë ndjekje, kështu që as të mos shqetësohemi duke thënë jo. Në video ju mund të shihni të gjitha opsionet në mënyrë të përsosur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JM dijo

  Një pyetje, ai opsion në meny ishte i disponueshëm për ca kohë. Në fakt unë ende nuk kam azhurnuar në 14.5 (jam në 14.4.2) dhe duket. Unë e kam të paaftë dhe kur klikoj në lidhjen «Mëso më shumë» thotë se zhvilluesit e Aplikacioneve janë përgjegjës për zbatimin e këtij opsioni (unë e kam atë në anglisht dhe thotë: «Zhvilluesit e aplikacioneve janë përgjegjës për të siguruar që ata të jenë në përputhje me zgjedhjet tuaja »).
  Pra, kjo ndryshon me 14.5 dhe nuk është më vendimi i aplikacionit? Faleminderit.

  1.    JM dijo

   Unë vetë-përgjigjem. Sapo azhurnova në 14.5 dhe tani lidhja thotë "Kur refuzon (…) aplikacioni pengohet të ketë qasje në Identifikuesin e Reklamimit të pajisjes suaj" gjë që nuk e tha më parë, megjithëse vazhdon të thotë më vonë në lidhje me "Zhvilluesit e aplikacioneve janë përgjegjës për të siguruar ato përputhen me zgjedhjet tuaja ».