Si të personalizoni dhe rregulloni njoftimet në iOS 15

Njoftimet mund të kthehen në një bekim ose një makth të vërtetë. Të gjitha aplikacionet që instaloni tashmë kërkojnë lejen tuaj për t'ju dërguar njoftime, dhe problemi është se shumë prej këtyre aplikacioneve përdorin njoftime push për t'ju bërë "spam" në lidhje me shërbimet e tyre kur nuk hyni në aplikacion në një kohë të caktuar. .

Ne ju tregojmë se si mund të personalizoni cilësimet e njoftimeve në iOS 15 për të përfituar sa më shumë prej tij dhe për të marrë vetëm sinjalizime për atë që ju intereson. Ky është udhëzuesi përfundimtar mbi njoftimet në iOS 15 që nuk duhet t'i humbisni, t'i thoni lamtumirë telasheve dhe të merrni kontrollin e iPhone tuaj.

Llojet e njoftimeve në iOS 15

Në thelb në iOS 15 ne kemi tre lloje njoftimesh që do të na shfaqen në ekran në varësi të lejeve të dhëna:

 • Në ekranin e kyçur: Këto janë njoftimet që na shfaqen në ekranin e kyçjes së iPhone dhe që do të na lejojnë të ndërveprojmë me ta duke trokitur mbi to, pasi të jetë i shkyçur, do të na çojë direkt në aplikacion dhe madje do të shohim një pamje paraprake të tij. .
 • Në Qendrën e Njoftimeve: Nëse rrëshqitni zonën e majtë të ekranit nga lart poshtë, do të hapet Qendra e Njoftimeve ku do të keni një përmbledhje të rregullt të tyre.
 • Në shirita: Këto janë njoftime që shfaqen si një dritare kërcyese nga pjesa e sipërme e ekranit ndërsa ne përdorim iPhone/iPad për të na paralajmëruar se kemi marrë diçka.

En Cilësimet> Njoftimet ne do të mund të hyjmë në çdo aplikacion dhe të vendosim se si duam të shfaqen njoftimet e tij bazuar në llojin e njoftimit që shfaqet në ekran. Kjo do të jetë për kënaqësinë tonë dhe është po aq e thjeshtë sa të zgjedhim një, dy ose të tre opsionet. Është e rëndësishme sepse ndoshta nuk keni nevojë që aplikacioni i bankës të shfaqë shirita që ju ndërpresin ndërsa punoni me iPhone, por dëshironi ta keni këtë njoftim në Qendrën e Njoftimeve.

Personalizo pjesën tjetër të funksioneve të njoftimit

Duke ndjekur të njëjtën rrugë për cilësimet e njoftimeve të përmendura më sipër, ne gjithashtu mund të bëjmë një sërë rregullimesh që, aplikim pas aplikacioni, mund ta bëjnë përvojën tonë të përdoruesit më të personalizuar dhe të na ndihmojnë të optimizojmë përmbajtjen e shfaqur në ekran dhe të përfitojmë sa më shumë nga koha kur këto njoftime na bëjnë të humbasim, le të flasim për të gjitha funksionet që shfaqen në këtë seksion dhe për çfarë shërben secili:

 • Stili i shiritit: Nëse e kemi aktivizuar llojin e njoftimit me anë të shiritave, do të mund të rregullojmë nëse duam që shiriti të shfaqet vetëm përkohësisht, ose nëse duam që ai të qëndrojë përgjithmonë në ekran derisa ta shtypim ose ta refuzojmë. Për shembull, telefonatat shfaqen si shirita të përhershëm dhe një njoftim WhatsApp si shirit i përkohshëm, por ju mund të vendosni sipas dëshirës tuaj dhe të fitoni.
 • Dashuri: Mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë faktin që ofrohet një tingull kur marrim një njoftim nga ky aplikacion specifik, është si ta heshtni atë në mënyrë specifike.
 • Balona: Balonat e famshme të njoftimit për iOS, diçka që shumica dërrmuese e shtresave të personalizimit të Android e kanë trashëguar. Në këtë mënyrë, si në SpringBoard ashtu edhe në sirtarin e aplikacioneve, do të na shfaqet një pikë e kuqe me një numër që do të na informojë për numrin e njoftimeve në pritje që kemi. Në WhatsApp për shembull, kjo tullumbace e kuqe na informon se sa mesazhe kemi të palexuara, si në aplikacionin Mail.

Krahas këtyre parametrave të lartpërmendur, ne kemi një sërë mundësish për porositjen e njoftimeve që nëse i rregullojmë siç duhet, mund të na kursejnë shumë kohë kur i konsultojmë.

 • Njoftimet e rëndësishme: Jo të gjitha aplikacionet na e ofrojnë këtë opsion, por gjithnjë e më shumë po shtohen. Nëse aktivizoni njoftimet e rëndësishme, ato do të shfaqen gjithmonë, edhe nëse kemi aktivizuar ndonjë nga mënyrat kundër shqetësimit ose përqendrimit që ka iOS. Për këtë arsye, ju rekomandojmë që ta përdorni këtë funksionalitet vetëm në aplikacione për të cilat jeni të qartë që synojnë t'ju ofrojnë informacione të rëndësishme.
 • Njoftimet në grup: Ky funksion është ideal për aplikacionet e mesazheve për shembull, dhe është se ai do të lejojë vetë iOS të vendosë se si shfaqen njoftimet e të njëjtit aplikacion, duke na ofruar mundësinë e grupimit të të gjitha njoftimeve në një të vetme që është në drop-down dhe ja tregon gjithçka shumë më përmbajtje. Unë rekomandoj që të përdorni opsionin për të grupuar njoftimet për aplikacionet e mesazheve të çastit.

Ndërveprim i shpejtë me aplikacionet

Siç e dini mirë, megjithëse shumë përdorues ende nuk e kanë përvetësuar plotësisht këtë, nëse shtypni gjatë (shtypja e fortë për përdoruesit e pajisjeve me një sistem 3D Touch si iPhone X) mund të hapni një dritare kërcyese që ju lejon të ndërveproni drejtpërdrejt me aplikacionin. Kjo do të varet shumë nga aplikacioni specifik për sa i përket funksioneve të lejuara.

Ndërsa në WhatsApp na mundëson t'i përgjigjemi shpejt mesazhit duke hapur një kuti teksti, në aplikacionin Mail, përveç përgjigjes, mund të dërgojmë edhe postën e marrë direkt në kosh. Mundësitë janë pothuajse të pafundme, por siç kemi thënë më parë, kjo do të varet shumë nga secili prej aplikacioneve specifike.

Përmbledhja dhe vrojtimi i njoftimeve

Para së gjithash, Apple ka lançuar me iOS 15 mundësinë e vendosni një përmbledhje të njoftimeve, kjo veçori është e disponueshme në Cilësimet> Njoftimet, na lejon të zgjedhim në çfarë kohe duam të marrim përmbledhje të njoftimeve tona. Për shembull, nëse nuk dëshironi të shqetësoheni vazhdimisht, mund të vendosni që gjatë orarit të punës të merrni vetëm përmbledhje njoftimesh çdo orë të caktuara. Kjo nuk ndikon, natyrisht, në telefonatat apo mesazhet, të cilat do të hyjnë tek ju si zakonisht.

Është gjithashtu e rëndësishme për privatësinë tonë kontrolloni pamjen paraprake të aplikacioneve, sidomos nga banka, mesazhet dhe emailet. Brenda seksionit të njoftimeve kemi tre opsione:

 • Shfaq gjithmonë pamjen paraprake të njoftimeve (do të tregojë përmbajtjen e tekstit).
 • Nëse është i hapur
 • Asnjëherë (teksti "njoftim" do të shfaqet).

Në të njëjtat linja, ne gjithashtu mund të rregullojmë çfarë të bëni me njoftimet gjatë ndarjes së ekranit në një telefonatë FaceTime ose Zoom për shembull, ne mund të lejojmë ose bllokojmë njoftimet kur kemi një telefonatë, si parazgjedhje ato nuk do të shfaqen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.