Si të personalizoni kontrollet e kontrolluesit në iPad dhe iPhone

Me pajtueshmëri absolute që ka iOS 14 me kontrollet e PlayStation y Xbox Një dritare e re e lojës është hapur në një pajisje si iPad që ka shumë potencial, por fatkeqësisht i mungon një katalog mjaft interesant (tani për tani). Sidoqoftë, ka ende një rrugë të gjatë për të bërë që përvoja të jetë e plotë.

Ne ju tregojmë se si mund të personalizoni kontrollet e DualShock ose çdo telekomandë që keni në iPad tuaj. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje t'i përshtatni ato për t'u përshtatur me nevojat e secilës lojë dhe natyrisht me shijet tuaja personale, në mënyrë që të merrni rezultatet më të mira të mundshme.

Në rast se doni të hidhni një vështrim, në krye ju kemi lënë një video me udhëzimet Për të qenë në gjendje të konfiguroni një DualShock 4 për PS4 me iPad tuaj, megjithatë, duhet të dini se do të jeni në gjendje të lidhni gjithashtu kontrollorët Xbox dhe DualSense të ri për PS5. në mënyrën më të lehtë mund ta imagjinoni.

Duke thënë këtë, shumë lojëra kërkojnë konfigurim të caktuar që të jenë në gjendje t'i luajnë ato në mënyrën më korrekte, nganjëherë preferojmë butonat sesa shkaktarët ose thjesht nuk na pëlqen shpërndarja që loja sjell parazgjedhur me kontrolluesin. Zgjidhja për këtë është shumë e thjeshtë.

Për të qenë në gjendje të personalizoni telekomandat në iPhone ose iPad tuaj, thjesht duhet të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

  1. Sigurohuni që së pari të lidhni kontrollorin tuaj të zgjedhur përmes Bluetooth
  2. Tani shkoni te aplikacioni settings nga iPhone ose iPad dhe shkoni te seksioni i përgjithshëm
  3. Sapo të futeni brenda, do të gjeni një funksionalitet që është "kontroll" ose "kontrollues lojë" në varësi të gjuhës së caktuar për iPhone.
  4. Hyni brenda Personalizimi brenda seksionit dhe aktivizon funksionin. Tani do të jeni në gjendje të bëni ndryshimet që i shihni të përshtatshme.

Mos harroni se këto ndryshime ato do të jenë të zbatueshme për të gjitha lojërat, por ju mund ta ktheni njërën ose tjetrën kur të doni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.