Si të regjistroni video në Dolby Vision HDR me iPhone 12

Një nga risitë më të njohura të gamës së re iPhone 12 është mundësia e regjistrimit të videos 4K me teknologji Dolby Vision dhe HDR. Kompania Cupertino mburret se është telefoni i parë celular i aftë për të bërë këtë lloj regjistrimi.

Sidoqoftë, regjistrimi HDR Dolby Vision në iPhone nuk ishte pa problem në ditët e tij të para, diçka që ne e kemi vërtetuar. Ne ju tregojmë se si mund të konfiguroni regjistrimin e videos HDR Dolby Vision në iPhone 12 në mënyrën më të thjeshtë. Kështu që ju mund të bëni regjistrimet më profesionale të videos që mund të imagjinoni.

Siç kemi thënë, mundësia e regjistrimit të videos 4K Dolby Vision HDR do të jetë në përputhje me të gjitha këto modele: iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Mini dhe iPhone 12 Pro Max. Sidoqoftë, në përputhje me Doby Vision HDR janë shumë më tepër, të tilla si Apple TV 4K, iPad Pro dhe të gjithë iPhone nga iPhone 8 i kaluar.

Në këtë mënyrë, duhet të kujtojmë se do të jemi në gjendje të regjistrojmë Dolby Vision HDR me kamerën e përparme të iPhone 12, po, ato do të ruhen në formatin HEVC brenda kujtesës së pajisjes. Padyshim, ata do të zënë pak më shumë hapësirë ​​se zakonisht.

Sidoqoftë, ne kemi gjetur disa probleme kur redaktoni video në Final Cut që janë regjistruar në Dolby Vision HDR, sepse skedarët janë korruptuar, diçka që duket se është rregulluar me disa azhurnime.

Aktivizoni / Çaktivizoni Regjistrimin Dolby Vision HDR në iPhone 12

Për të aktivizuar dhe çaktivizuar këtë funksionalitet, ne thjesht do të ndjekim hapat që tregojmë:

  1. Ne hyjmë në aplikacion settings nga iPhone-i ynë
  2. Ne i drejtohemi opsionit Kamera, ku do të gjejmë cilësimet
  3. Brenda cilësimeve të regjistrimit të videos, gjejmë më poshtë një ndërprerës video HDR (Efficiency High), kjo është ajo që duhet të çaktivizojmë dhe aktivizojmë

Dhe kjo është sa e lehtë mund ta kryejmë këtë konfigurim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.