Si të rivendosni ikonat e iPhone?

Rikuperoni ikonat e fshira të aplikacioneve në iOS

Disa vjet më parë, kur operatorët subvencionuan terminale, të nivelit të lartë dhe të ultë, në mënyrë që të tërheqin një numër më të madh të klientëve, përdoruesit u përballën me problemin e aplikacioneve vendase të operatorit, aplikacione që nuk mund të çinstalohen kurrë nga një mënyrë e thjeshtë, që kur ata kërkonin shumë njohuri.

Për fat të mirë, në Spanjë dhe shumë vende të tjera, ne nuk kemi gjetur problemin e bloatware në iPhone, të paktën nga palët e treta, pasi Apple na ofron një seri aplikacionesh që shumë prej nesh nuk i përdorin kurrë dhe që gjithmonë përfundojnë në dosjen e Hidhur , E padobishme dhe si do që t’i quajmë. Ndonjëherë nga ajo dosje ato zhduken si disa aplikacione që nuk mund t'i gjejmë askund. Nëse kjo është çështja juaj, atëherë ne do t'ju tregojmë si të rikuperoni ikonat dhe aplikacionet e sistemit që janë fshirë ose ato janë zhdukur.

Ky udhëzues i thjeshtë mund të na nxjerrë jashtë kufijve nëse ndryshojmë ikonat e aplikacioneve të iPhone dhe nuk dimë si t'i kthejmë ato origjinale.

Rruga përpara është shumë e lehtë:

Si të rikuperoni një ikonë të fshirë të iPhone

Rikuperoni ikonën e fshirë të iPhone

Në varësi të versionit të iOS të disponueshëm në terminalin tuaj, ka të ngjarë që opsionet e menusë të jenë të ndryshme nga ato të paraqitura në këtë imazh

Nëse pajisja jonë ka filluar të ndalojë shfaqjen e imazhit të disa prej ikonave të sistemit, ose ne duam të eleminojmë të gjitha personalizimet që kemi bërë në terminalin tonë duke përdorur jailbreak, ne gjithmonë mund të përdorim aplikacionin me të cilin e kemi bërë, gjithmonë dhe kur ai na ofron ne mundësi për të rikthyer ndryshimet.

Nëse jo, falë numrit të madh të opsioneve që iOS na vë në dispozicion, ne mund të rikthejmë përmes sistemit ikonën e të gjitha aplikacioneve që kemi instaluar në iPhone ose iPad. Për të rikuperoni një ikonë të aplikacionit ne duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

 • Klikoni mbi settings.
 • brenda settings, klikoni mbi i përgjithshëm.
 • Pastaj shtypim i përgjithshëm ne shkojmë në kthej.
 • Nga opsionet e ndryshme të ofruara nga kjo menu, ne duhet të klikojmë mbi Rivendosni ekranin fillestar.

Për të përfunduar procesin, pajisja do të rindizet të jetë në gjendje të bëjë ndryshimet. Pasi të ketë mbaruar rindezja e pajisjes, ikonat që më parë ishin bosh ose nuk shfaqeshin direkt, do të jenë përsëri në dispozicion me ikonën e zakonshme.

Në këtë menu keni edhe disa mundësi të tjera të restaurimit të iPhone që nuk është keq të dini se ato ekzistojnë.

Si të rikuperoni aplikacionet e fshira në iOS

Rikuperoni ikonën e aplikacioneve të fshira në iPhone

Me lëshimin e iOS 12, Apple shtoi një veçori të re që na lejon të eliminojmë të gjitha ato aplikacione vendase që nuk planifikojmë t'i përdorimOse sepse ato nuk kanë asnjë qëllim për ne ose sepse ne duam të përdorim një alternativë me më shumë funksione.

Megjithëse gjëja normale dhe më e zakonshme është të gruponi aplikacionet e padobishme të sistemit në një dosje, në rast se mund t'ju duhen në një moment, ka të ngjarë që nëse hapësira e pajisjes tuaj është gjithmonë e ulët, ju keni vendosur fshini atë nga pajisja juaj, falë këtij funksioni që prezantoi Apple.

Kur vazhdojmë të fshijmë një aplikacion vendas, me të vërtetë është nuk është fshirë plotësisht nga pajisjaPërkundrazi, ajo është e fshehur nga pamja e përdoruesit dhe zvogëlon madhësinë e saj në atë që është e drejtë dhe e nevojshme. Arsyeja është se të gjitha aplikacionet vendase iOS, në një masë më të madhe ose më të vogël, janë të integruara me elementë të ndryshëm të sistemit, kështu që heqja e një aplikacioni mund të prishë stabilitetin e tij.

Nëse duam të përdorim ndonjë nga aplikacionet vendase që kemi fshirë më parë, duhet vetëm shkoni në dyqanin e aplikacioneve Apple dhe kërkoni emrin e aplikacionit. Edhe pse duket e thjeshtë, ka të ngjarë që disa përdorues nuk e shohin atë aq qartë, kështu që ne do ta shpjegojmë atë me një shembull praktik, duke fshirë aplikacionin Calculator.

Rikuperoni aplikacionet / ikonat e aplikacioneve të fshira në iPhone

 • Pasi të kemi fshirë aplikacionin, ne hapim App Store dhe shkojmë te fusha e kërkimit.
 • Në fushën e kërkimit, ne shkruajmë emrin e aplikacionit që duam të rikuperojmë. Ne duhet ta dimë, po ose po, emrin specifik të aplikacionit që duam ta instalojmë përsëri.
 • Rezultati i parë që shfaqet gjithmonë sipas kritereve të kërkimit, në këtë rast Calculator, nDo t'ju tregojë aplikacionin vendas që e kishim fshirë.

Si jemi të sigurt që është? Shumë e thjeshtë, sepse në vend që të tregojë shkoj, ikona e një reje shfaqet poshtë, e cila përfaqëson që më parë kemi blerë ose shkarkuar aplikacionin në këtë ose pajisje të tjera. Për ta shkarkuar përsëri, ne thjesht duhet të klikojmë në ikonën e reve me shigjetën poshtë.

Përveç kësaj, nga nëse nuk jemi të sigurt, klikoni në aplikacion për të kontrolluar nëse zhvilluesi i aplikacionit është vetë Apple. Emri i krijuesit të aplikacionit shfaqet menjëherë nën emrin e aplikacionit, i cili në këtë rast është Apple.

Nëse terminali ynë ka jailbreak

Rikuperoni ikonat e fshira të aplikacioneve në iOS

Pavarësisht nga fakti që jailbreak-u ka rënë në tre vitet e fundit, sepse Apple ka kopjuar shumicën e veçorive që ishin në dispozicion Përmes kësaj metode të zhbllokimit të iPhone, shumë përdorues vazhdojnë ta përdorin atë, në mënyrë që të shijojnë disa funksione që nuk janë ende të disponueshme dhe që gjithashtu kanë pak pamje në të ardhmen.

Një nga rregullimet që përdorin shumë përdorues dhe një nga arsyet kryesore për të vazhduar me jailbreak-un, zbulojmë se është në gjendje të modifikojë ikonat e aplikacioneve të sistemit, si dhe të tjerët që kemi mundur të instalojmë. Nëse jeni ndër këtë lloj përdoruesi dhe një ikonë është zhdukur, shfaqet me të bardhë ose është zhdukur, atëherë ne do t'ju tregojmë si të rivendosni ikonat e iPhone.

Jailbreak është një proces ndërhyrës, pasi lejon hyrjen në rrënjën e sistemitPrandaj, mund të bëhen këto lloje modifikimesh, të cilat ndonjëherë mund të bëjnë që pajisja jonë të fillojë të shfaqë keqfunksionime.

Ky mosfunksionim nganjëherë është më i dukshëm kur instalojmë një ndryshim nuk përputhet me versionin iOS dhe Cydia që kemi instaluar, prandaj duhet të jemi shumë të kujdesshëm kur instalojmë ndonjë aplikacion të këtij lloji, pasi që mund të prishë jailbreak-un e pajisjes sonë.

Ky udhëzues mund të jetë i thjeshtë, por nuk ndihmon të dini pak më shumë rreth disa opsioneve të iPhone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Cantellops dijo

  Unë jam duke kërkuar se si mund të shkarkoj temat e mbrojtësit të ekranit për një iPhone 3G 8G nga një faqe falas sepse mund ta shkarkoj në kompjuter dhe nuk mund ta transferoj në telefon, ju lutem, nëse dikush ka njohuri për ta bërë atë, dërgojeni në e-mailin tim air_jose@yahoo.com sa më shpejt të jetë e mundur sepse unë dua të ping iphone tim

 2.   Bartolome Queteba dijo

  Gjëja është, ikonat e Llogaritësit, busullës dhe regjistruesit të zërit u humbën dhe nuk mund t'i ktheja në ekranin kryesor. Për t’i parë unë klikoj dy herë në butonin më poshtë dhe shfaqen të gjitha aplikacionet dhe prej aty i zgjedh kur më duhen. Me hilen e mësipërme asgjë nuk funksionon restauruese. Faleminderit

  1.    flaviane dijo

   E njëjta gjë më ndodhi edhe mua, ishte për shkak të thyerjes së burgut?

 3.   pezëm dijo

  Shumë mirë më ndihmoi shumë
  Faleminderit!!

 4.   Juan de Lomas de Zamora dijo

  Përshëndetje, unë bëra sa më sipër, dhe funksionoi, por unë nuk e marr ikonën e orës, të cilën e përdor disa herë si orë me zile, unë kam Iphon 4 (para S), ju lutem, dikush më tregoni «itinerarin»

 5.   Eduardo dijo

  Kam humbur ikonën SETTINGS

  1.    manuel dijo

   Nuk mund ta gjej ikonën e cilësimeve ... si ta rimarr atë?

 6.   Sonia dijo

  Unë azhurnova iphone dhe ikona e dritës u zhduk (për të përdorur blicin si llambë apo diçka të tillë)… Si ta gjej?

 7.   LANDA dijo

  LUKSUR, FALEMINDERIT. E dobishme kur instaloni bllokun e bllokimit për iwidges në iOS 7.0.4. Pasi mendoj se edhe më është dashur të restauroj dhe me këto hapa të thjeshtë por të dobishëm u zgjidh.

 8.   Shumë aktuale dijo

  Shkëlqyeshëm postimi më ka ndihmuar shumë

 9.   Norberto dijo

  Ok.

 10.   Izabelë dijo

  Zotërinj, unë kam zhbllokuar IPhone 4, kam vendosur çipin Telefónica në të dhe ikona e kontakteve është zhdukur nga ekrani origjinal, siç sugjerohet, unë kam ndjekur procedurat për të rivendosur ekranin kryesor dhe asgjë nuk ndodh, ju mund të jepni një tjetër alternativë , Pres përgjigjen tuaj.
  Izabelë

 11.   Danna dijo

  Fshi ikonën e cilësimeve të mia, si ta rimarr atë?

 12.   Cinthia dijo

  Ka punuar për mua Faleminderit dashuri

 13.   Arturo dijo

  Kam humbur ikonën 1Password në iPnone 6 dhe e kam rikuperuar duke e mbyllur plotësisht dhe duke e rifilluar. M’u shfaq si e re në ekranin e fundit.

 14.   Julio dijo

  Yonle du rivendosi cilësimet dhe i humba të gjitha ikonat, ju lutem më ndihmoni, marr vetëm zgjedhjen e gjuhëve

 15.   suso dijo

  Unë fshiva ikonën whatsapp në iphon 3 tim, dhe nuk di si ta rimarr atë, më jep një dorë, pajisja, pa qenë thirrja e fundit, ende funksionon mirë.
  Faleminderit për ndihmën tuaj.

 16.   Jorge Leon dijo

  Si ta rimarr ikonën e postës iPhone 6 plus

  1.    lusha dijo

   Ikona e postës gjithashtu u zhduk, unë e kërkova atë përmes siri dhe hyra në llogarinë time por thotë se ajo tashmë ekziston, nuk di si ta rregulloj.

 17.   Francisco dijo

  Kam hequr gabimisht ikonën e shkarkimit të muzikës në iphone tim. Unë kam restauruar ikonat e ekranit dhe nuk më shfaqen, si mund t'i rikuperoj ato? Faleminderit shume.

 18.   Fani dijo

  Unë kam fshirë ikonën e kujtesës, si mund ta rikuperoj atë? Faleminderit

 19.   Fani dijo

  Unë kam fshirë ikonën e kujtesës dhe dua të rikuperoj

 20.   Reyna Divva dijo

  Faleminderit shumë, informacioni juaj më ndihmoi të rikuperoja shënimet e mia pasi që kisha fshirë aplikacionin nga iphone.