Si të rregulloni shpejtësinë e përgjigjes së 3D Touch dhe përgjigjen haptic

Me nisjen e iOs 13, Apple zgjeroi funksionin e sensorit haptik për të shtuar veprime të shpejta përveç bashkëveprimeve të tjera se më parë. kërkohej zbulimi i presionit në ekran me 3D Touch. Së bashku me këtë funksionalitet të ri, i cili nuk u pëlqye nga shumë përdorues, ai gjithashtu përfshin aftësinë për të rregulluar kohëzgjatjen e presionit.

Kjo veçori e re, e cila ishte përfolur në muajt para prezantimit të iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max nuk u njoftua në ngjarjen e fillimit të iOS 13, gjatë WWDC 2019, por kjo nënkuptonte fundin e teknologjisë 3D Touch, një teknologji që erdhi nga dora e iPhone 6s dhe 6s Plus.

Brenda opsioneve të konfigurimit të sensorit haptik, iOS na lejon vendosni kohëzgjatjen e prekjes. Përmes këtij opsioni, ne mund të rregullojmë kohën që i duhet sistemit për të shfaqur pamjet paraprake të përmbajtjes, veprimet dhe menutë kontekstuale. Nëse dëshironi të dini se si të rregulloni kohën e përgjigjes, thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

  • Së pari, ne shkojmë deri në settings iOS 13. Duhet të mbahet mend se ky funksion është i disponueshëm vetëm nga iOS 13, kështu që nëse keni një version më të vjetër, ky opsion nuk do të jetë i disponueshëm.
  • Tjetra, ne kemi hyrë në menunë Accessibility dhe brenda Hyrjes në nën meny play.
  • Në opsionin e menusë, ai na lejon të aktivizojmë dhe çaktivizojmë 3D Touch dhe përgjigjen haptic, përveç rregullimit të ndjeshmërisë së 3D Touch, nivelit të presionit të nevojshëm për t'u aktivizuar. Si parazgjedhje është vendosur në Mesatare.
  • Tjetra, ne gjejmë opsionin e rregullimit që po kërkojmë: Kohëzgjatja e prekjes. Si parazgjedhje, është vendosur në Short, kështu që koha që duhet për të shfaqur pamjet paraprake të përmbajtjes, veprimet dhe menutë e kontekstit zvogëlohet. Nëse duam që koha e përgjigjes të zgjatet, duhet të zgjedhim I gjerë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.