Si të rikuperoni skedarët, kontaktet, faqeshënuesit dhe takimet e kalendarit të fshirë nga iCloud

icloud

Rezervimet janë miqtë tanë. Dhe nëse jo, kjo është për shkak se ju pëlqen të jetoni në mënyrë të rrezikshme dhe mendoni se kurrë nuk do të pësoni një problem në pajisjen tuaj që prek një pjesë ose të gjithë përmbajtjen e saj. Apple na e bën të disponueshëm iCloud, shërbimin e ruajtjes së reve ku mundemi ruaj një kopje të të gjithë pajisjes sonë.

Ndryshe nga shërbimet e tjera të ruajtjes së reve, iCloud është përgjegjës për klasifikimin e të gjitha të dhënave që ruajmë, qofshin kontakte, skedarë, faqeshënues ... për t'i mbajtur ato të sinkronizuara në çdo kohë me të gjitha pajisjet e Apple të lidhura me të njëjtën llogari. Por Çfarë ndodh nëse fshijmë diçka?

Nëse fshijmë ndonjë të dhënë në përgjithësi nga një prej pajisjeve me të cilat është e lidhur llogaria, ato do të fshihen në të gjitha pajisjet e shoqëruara me të njëjtën llogari. Deri më tani gjithçka është e saktë. Problemi gjendet kur ne kemi fshirë një të dhënë që nuk e dëshironim rastësisht ose qëllimisht dhe ne duam ta rimarrim atë.

Për fat të mirë, Apple na ofron një zgjidhje për këtë problem, jo ​​vetëm përmes TimeMachine, nëse kemi një Mac, por edhe direkt përmes iCloud. Përmes iCloud, ne mundemi shërohen për një kohë të kufizuar, të dy skedarët dhe kontaktet, takimet në kalendar, lajmërimet dhe madje edhe faqeshënuesit e Safari.

Si të rikuperoni të dhënat e fshira nga iCloud

Rikuperoni skedarët e fshirë iCloud

  • Së pari, ne duhet të hyjmë në ueb iCloud.com
  • Tjetra, klikoni në Cilësimet e llogarisë.
  • Tjetra, ne shkojmë në seksionin e Avancuar dhe klikojmë në llojin e të dhënave që duam të rimarrim: skedarët, kontaktet, kalendari / kujtesat ose faqeshënuesit.

  • Kur klikoni në secilën prej këtyre opsioneve, nëse kohët e fundit kemi fshirë ndonjë të dhënë, ato do të shfaqen ditën dhe kohën e fshijmë atë së bashku me opsionin Restore.

Apple ruan një kopje rezervë të të dhënave që fshijmë për 30 ditë, e njëjta periudhë kohe që ruan imazhet që ne fshijmë në pajisjen tonë direkt, imazhet e fshira që mund t'i gjejmë në albumin e Fshirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.