Si të shkarkoni Certifikatën COVID në mbajtësin e kartës së iPhone tuaj

Nëse tashmë jeni vaksinuar plotësisht ose keni kaluar infeksionin COVID, mund të kërkoni Certifikatë evropiane COVID që mund ta shkarkoni edhe në iPhone tuaj t'i keni ato në dispozicion në mbajtësin e kartës suaj. Ne shpjegojmë se si hap pas hapi.

Certifikata evropiane COVID është në dispozicion për ata që janë vaksinuar kundër COVID-19 ose që kanë pasur këtë sëmundje. E arritshme nga faqja e internetit e Ministrisë së Shëndetësisë ose shërbimet shëndetësore të Komunitetit tuaj Autonom, mund të shkarkohet në formatin PDF për ta printuar ose për ta pasur në iPhone tuaj. Dhe tani është në përputhje me aplikacionin "Portofol" të Mbajtësit të Kartave në iPhone tuaj për ta pasur atë shumë më tepër në dispozicion, dhe nga faqja e internetit e Ministrisë së Shëndetësisë, asgjë për të dhënë të dhënat tuaja në uebfaqe ose aplikacione të tjera. Si mund ta merrni?

Për ta kërkuar atë, është e nevojshme të keni një Certifikatë Dixhitale. Nëse e bëni atë nga një kompjuter do të jetë më e lehtë, dhe me aplikacionin Autofirma do të jeni në gjendje të plotësoni aplikacioninMe Meqenëse iPhone ose iPad është më i ndërlikuar, duhet të keni Cl @ ve të përhershëm për të qenë në gjendje të përdorni nënshkrimin Cl @ ve. Nëse nuk e dini për çfarë po flas, bëjeni më mirë në kompjuter me certifikatën dhe aplikacionin Vetë-nënshkrim.

Ju duhet të hyni në faqen e internetit të Ministrisë së Shëndetësisë të aktivizuar për këtë (lidhje) dhe ndiqni hapat e treguar. Importantshtë e rëndësishme të mos largoheni nga faqja e internetit e Ministrisë, sepse nëse përdorni një uebfaqe tjetër nuk do të mund ta shkarkoni në Portofol. Për të identifikuar veten do t'ju duhet Certifikata Dixhitale e instaluar në kompjuterin tuajMe Pasi t'i përgjigjeni disa pyetjeve nëse keni pasur sëmundje ose nëse jeni vaksinuar, dhe ku jeni vaksinuar, do të arrini formularin e aplikimit.


Në këtë formë është e rëndësishme që të shikoni në fund, në mënyrë që të shënoni se dëshironi të merrni certifikatën në formatin Wallet ose PassbookMe Ju duhet të plotësoni të gjitha fushat që ju janë treguar për të qenë në gjendje të shkoni në hapin tjetër.

Kjo është pjesa më kritike e të gjithë procedurës. Në një kompjuter, do të duhet të përdorni aplikacionin Vetë-nënshkrim së bashku me Certifikatën dixhitale për të qenë në gjendje të plotësoni aplikacionin. Në iPhone dhe iPad është shumë më e komplikuar, pasi nuk ka AutoSignatureMe Duhet të jeni të regjistruar në Cl @ ve dhe të keni Cl @ ve të përhershëm, në mënyrë që të përdorni nënshkrimin Cl @ ve dhe të plotësoni aplikacionin. Do të vijë dita kur të gjitha këto procedura do të jenë shumë më të thjeshta, por deri më sot, është akoma ferr të merresh me uebfaqet e administratës.


Nëse keni arritur të kapërceni të gjithë procesin, në pak minuta (ndonjëherë një orë) do të merrni një email dhe një SMS me lidhjen për të shkarkuar Certifikatën në Aplikacionin Mbajtësi i Kartës ose Portofoli. Sikur të ishte një kartë krediti, mund ta tregoni duke shtypur butonin anësor dy herë nga iPhone juaj. Dhe gjithashtu përfshin informacione rreth vaksinës suaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.