Si të shkarkoni certifikatën e COVID në iPhone tuaj dhe ta vendosni atë në Wallet

Certifikata COVID do të bëhet një element i rëndësishëm në jetën tonë të përditshme dhe ne e shpjegojmë Si mund ta shkarkoni direkt në iPhone nga Ministria e Shëndetësisë dhe ta vendosni në Wallet për ta pasur gjithmonë në dorë.

Ka shumë alternativa për të qenë në gjendje të vendosni Certifikatën e COVID në mbajtësin e kartës Apple, Portofolin, por të gjitha ato nënkuptojnë përdorimin e aplikacioneve të palëve të treta ose aksesin në faqet e panjohura të internetit, me të cilat ne do t'u jepnim të dhënat tona njerëzve që nuk e dinë kurrë. çfarë mund të bëjnë me to, dhe Po flasim për të dhënat shëndetësore, ndoshta më të rëndësishmet dhe më të paktat që duhet t'i japim kujtdo. Gjithsesi, ekziston mundësia që kjo të bëhet drejtpërdrejt nga Ministria e Shëndetësisë, pa pasur nevojë të pengojë ndërmjetësuesit. Është një procedurë e thjeshtë dhe që mund ta bëjmë direkt nga iPhone-i ynë.

Gjëja e parë që na duhet është të ketë Certifikatën Dixhitale ose Cl@ve të Përhershme. Në këtë tutorial ne fokusohemi te Certifikata Dixhitale, e cila është më e përdorura. Nëse nuk e keni atë, mund të hyni në faqen e Fabrikës së Monedhave dhe Pullave Kombëtare (FNMT) për ta kërkuar dhe shkarkuar atë (lidhje). Nëse e keni tashmë Certifikatën Dixhitale, mund të ndiqni drejtpërdrejt hapat që përshkruaj në video për të qenë në gjendje ta instaloni atë në iPhone tuaj dhe kështu të mund ta përdorni për të shkarkuar Certifikatën COVID.

Është e rëndësishme të ndiqni hapat siç tregohen në video, në mënyrë që të mos ju çojë në faqet e tjera të internetit, si ai në Komunitetin tuaj Autonom, ku mund të mos keni akses për ta shkarkuar atë në Portofolin. Pasi të ndiqni hapat e treguar, Nga njëra anë, ju do të keni certifikatën e COVID në format PDF në emailin tuaj dhe do të merrni një mesazh me një lidhje nga e cila mund ta shkarkoni direkt në Wallet.. Për ta përdorur atë, thjesht duhet të kryeni të njëjtën procedurë si kur do të paguani me një kartë duke përdorur Apple Pay: shtypni dy herë butonin anësor të iPhone dhe zgjidhni Certifikatën COVID që do të shfaqet së bashku me kartat e tjera. ju keni ruajtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.