Si të vendosni fjalëkalimin në aplikacione

Kodi i aplikacionit IPhone

Një nga opsionet që kemi në dispozicion në iOS dhe macOS është vendosni një fjalëkalim në aplikacionet e iPhone-it tonë. Shumë mund të mendojnë se kjo është e padobishme ose se fjalëkalimi fillestar i iPhone, iPad, iPod Touch ose Mac duhet të jetë i mjaftueshëm, por ndonjëherë është i nevojshëm.

Në këtë rast, do të shohim gjithashtu një metodë për të shtuar fjalëkalime specifike për aplikacionet që kërkojnë një hyrje të sigurt në një Apple ID. Ato janë në këtë rast dy gjëra shumë të ndryshme dhe prandaj do t'i shohim të dyja. Në fakt mundet Njëra metodë konsiderohet si mbrojtje e vetë Apple ID në një rast dhe në tjetrën një mbrojtje e qartë për përdorimin e aplikacioneve në iPhone.

Si të vendosni fjalëkalimin në aplikacione

Si fillim, do të themi se ka disa opsione për të bllokuar aplikacionet për përdorimin e tyre, por ne kemi zgjedhur të tregojmë një që duket më i thjeshtë dhe më i shpejtë. Kjo është Metoda e bllokimit të aplikacioneve duke përdorur një shkurtorePo, aplikacioni i shkurtoreve na lejon gjithashtu të krijojmë një opsion për të bllokuar aplikacionet në mënyrë që vetëm ne t'i hapim ato.

Kjo mund të bëhet drejtpërdrejt me Face ID ose me sensorin e gjurmës së gishtit të Apple Touch ID, çdo pajisje me aplikacionin e shkurtoreve mund ta bëjë këtë. Pa dyshim është për ne opsioni më i lehtë për t'u konfiguruar dhe më i shpejtë, por siç them unë ka disa opsione të disponueshme për të konfiguruar këtë kyçje të aplikacionit.

Hapat për të shtuar kyçjen në aplikacione

Shkurtoret e aplikacionit të fjalëkalimit

Gjëja e parë që duhet të bëjmë në këtë rast është hyni drejtpërdrejt në aplikacionin e orës së iPhone-it tonë dhe vendosni kohëmatësin në 1 sekondë. Kjo është koha minimale që mund të vendoset kohëmatësi dhe do të jetë vetëm koha që i duhet aplikacionit për t'u rrëzuar pas hapjes së tij në iPhone, iPad ose iPod Touch.

Pasi të vendosni 1 sekondë në kohëmatës vendosim "Ndalo riprodhimin" në pjesën ku do të vinte tingulli i fundit të kohëmatësit dhe mund ta mbyllim aplikacionin pa shtypur asgjë tjetër. Tani mund të kalojmë në hapin tjetër.

Pasi të kryhet ky hap i parë, është aq e thjeshtë sa hyni në aplikacionin Shortcuts. Duhet të kujtojmë se kjo shkurtore krijohet vetëm një herë, nuk është e nevojshme ta përsërisim procesin sa herë që duam të vendosim kodin në një aplikacion. Duke thënë këtë, ne hyjmë në shkurtoret dhe klikojmë skeda e mesme e poshtme, ajo që thotë Automatizimi. Këtu janë të gjitha automatizimet që kemi krijuar për HomeKit.

Në këtë pikë duhet të shtojmë një automatizim të ri dhe për këtë klikoni në krye në simbolin +. Këtu klikojmë "Krijo një automatizim personal" dhe ne zgjedhim seksionin e aplikacionet App. Mund të duket e ndërlikuar por nuk është aspak, vazhdojmë.

Fjalëkalimi i aplikacionit

Fillojmë duke zgjedhur aplikacionin ose aplikacionet që duam të bllokojmë në momentin e hapjes, vetëm 1 sekondë pasi e kemi bërë konkretisht. Në këtë rast klikoni në "Zgjidhja e aplikacionit" dhe ne mund të zgjedhim një aplikacion duke shtypur "Ok" një herë të zgjedhur. Unë këshilloj ta bëni atë drejtpërdrejt me një aplikacion për të testuar dhe më pas të shtoni të tjerë nëse është e nevojshme. Duke menduar se ne mund ta modifikojmë shkurtoren sa herë të duam.

Pasi të zgjidhet, ne mund të kryejmë hapin tjetër. Tani klikojmë në opsioni "Tjetër" që shfaqet në pjesën e sipërme djathtas dhe ne zgjedhim "Shto veprim". Në këtë pikë duhet të përdorim motorin e kërkimit të treguar në krye për të gjetur kohëmatësin. Ne shkruajmë timer dhe klikojmë në veprimin që shfaqet tashmë i krijuar "Start timer" në fund. Tani e ndryshojmë kohën në sekonda dhe vendosim 1 sekondë.

Ne eliminojmë ose më mirë zgjidh opsionin "Kërko konfirmim" në mënyrë që gjithçka të bëhet automatikisht dhe kaq. Në këtë mënyrë, kur të hapet aplikacioni që kemi përzgjedhur, ai do të hapet menjëherë por do të mbyllet për 1 sekondë. Pasi të mbyllet, është e nevojshme të rizhbllokoni aplikacionin, kështu që kërkon hapjen e iPhone përsëri pasi është i kyçur. Për ata që përdorin pajisje me Face ID, kjo do të zbulojë fytyrën dhe pasi të shtypim për të hapur aplikacionin, iPhone do të kyçet dhe duke rrëshqitur lart do të hyjmë përsëri në aplikacion. Pa të nuk do të hapet. Ata që përdorin kodin ose Touch ID do të duhet ta fusin atë.

Ne mund të bllokojmë të gjitha aplikacionet që duam

Në seksionin e aplikacioneve brenda vetë automatizimit, mund të shtoni sa të doni aplikacione, por ne e imagjinojmë këtë kjo do të përdoret për disa beton kështu që çdo përdorues mund të bllokojë ato që i duhen më shumë.

Siç thamë ka metoda të tjera për të bllokuar aksesin në aplikacionet në iPhone tonë, por me të vërtetë më e thjeshta, më e rehatshme dhe më efektive besojmë se është kjo nëpërmjet aplikacionit të shkurtoreve. Kufizimi i përdorimit është i ulët që çdo përdorues që ka të instaluar iOS 14 ose më vonë ju mund të përdorni këtë metodë.

Përdorni fjalëkalime specifike për aplikacionin

Siguria e iPhone

Ky është lloji tjetër i fjalëkalimeve për aplikacionet që diskutuam në fillim. Në këtë rast, ato specifike për aplikacionet janë fjalëkalimet për Apple ID tuaj me të në të cilën mund të hyni në llogarinë tuaj dhe të aksesoni në mënyrë të sigurt informacionin nga një aplikacion i palës së tretë që është i ruajtur në iCloud. Për shembull, këto lloje të fjalëkalimeve specifike mund të përdoren për aplikacione me postë jozyrtare, kontakte dhe shërbime kalendarike nga Apple. Kjo ruan një nivel të lartë sigurie dhe siguron që asnjë aplikacion i palëve të treta që përdorni nuk mbledh ose ruan Apple ID-në tuaj.

Kjo metodë është ndoshta disi më e ndërlikuar për t'u zbatuar, por është vërtet e sigurt për të dhënat tona, pasi ajo gjithashtu na detyron të aktivizojmë vërtetimin me dy faktorë. Kjo është gjithmonë e mirë dhe më shumë duke marrë parasysh sasinë e vjedhjes së informacionit konfidencial dhe personal që hasim çdo ditë. Është e vërtetë që në Apple është më e ndërlikuar që kjo të ndodhë, por mund të ndodhë edhe.

Kërkohen fjalëkalime specifike për aplikacionet që janë instaluar Mac OS X Lion 10.7.5 dhe më herët ose iOS 5 dhe më të hershëm. Nëse pajisjet që kemi në shtëpi nuk mund të përditësohen në iOS 9 ose versione të reja ose OS X El Capitan ose versione të mëvonshme, duhet të përdorim opsionin Verifikimi me XNUMX hapa dhe gjeneroni fjalëkalime specifike për aplikacionin.

Si të krijoni një fjalëkalim specifik për aplikacionet

Blloko aplikacionin

 1. Hyni në faqen e Llogaria Apple ID
 2. Në seksionin e Sigurisë, klikoni në seksionin Fjalëkalimet e aplikacionit
 3. Ndiqni hapat që shfaqen në ekran dhe krijoni fjalëkalimin tuaj

Pasi të keni krijuar fjalëkalimin specifik për aplikacionin, shkruani ose ngjisni atë në fushën e fjalëkalimit të aplikacionit siç do të bënit zakonisht dhe voila. Në këtë rast, ne gjithashtu mund të menaxhojmë fjalëkalimet specifike për aplikacionet në një mënyrë të thjeshtë. Mund të shtoni deri në 25 fjalëkalime aktive specifike për aplikacionet në të njëjtën kohë dhe ne mund të anashkalojmë fjalëkalimet e krijuara individualisht ose kolektivisht.

 • Ne hyjmë përsëri në faqen e Llogaria Apple ID
 • Hyni në seksionin Fjalëkalimet dhe klikoni Edit
 • Në seksionin e fjalëkalimeve të aplikacionit, klikoni Shiko historikun
 • Klikoni në X ose fshini direkt fjalëkalimet nga menyja fillestare
 • Mund t'i fshini të gjitha menjëherë ose një nga një

Pasi të anashkaloni një fjalëkalim, aplikacioni që përdori atë fjalëkalim do të dalë nga llogaria juaj derisa të krijoni përsëri një fjalëkalim dhe të identifikoheni përsëri. Kur ndryshoni ose rivendosni fjalëkalimin tuaj kryesor të Apple ID, të gjitha fjalëkalimet specifike të aplikacionit do të anashkalohen automatikisht për të mbrojtur sigurinë e llogarisë. Ju do të duhet të krijoni fjalëkalime të reja specifike për aplikacionet që dëshironi të vazhdoni të përdorni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tebanit dijo

  nevoja për të përdorur shkurtore dhe automatizime e bën të çmendur se është e keqja e Apple nuk është si androidi që mund të vendosësh një fjalëkalim në çdo aplikacion pa pasur nevojë të bësh kaq shumë, prandaj përdor jailbreak në iphone për të qenë në gjendje të vendos. një ID fytyre në galerinë time të fotografive