Si të zgjedhim se kush mund t'u përgjigjet postimeve tona në Twitter

Twitter

Një nga kërkesat më të mëdha të përdoruesve të Twitter ka qenë gjithmonë dhe vazhdon të jetë mundësia e redaktoni tweets, një opsion që drejtuesi i këtij rrjeti social dhe bashkëthemeluesi, Jack Dorsey, refuzon ta zbatojë pasi do të nënkuptojë një ndryshim drastik në thelbin e kësaj platforme.

Por kjo nuk do të thotë që tiparet e reja nuk prezantohen. Ndryshe nga Facebook (që gjithçka që bën është të kopjojë platforma të tjera) në Twitter, ata studiojnë formula të reja për të inkurajuar ndërveprimin e përdoruesve. Funksioni i fundit na lejon të zgjedhim se kush mund t'u përgjigjet postimeve tona.

Ky funksion i ri na lejon të vendosim të cilave njerëzit mund t’i përgjigjen në postimet tona në Twitter:

 • Të gjithë (çdo përdorues që lexon artikullin tuaj mund t'ju përgjigjet).
 • Njerëzit që ndiqni.
 • Vetëm njerëzit që përmendni.

Zgjidhni kush mund t'u përgjigjet tweet-eve tona

Ky opsion është i disponueshëm vetëm kur shkruajmë një cicërimë të re, nuk është në dispozicion kur i përgjigjemi një cicërimë postuar nga dikush tjetër (të paktën në kohën e botimit të këtij tutoriali).

Zgjidhni kush mund t'u përgjigjet tweet-eve tona

 • Gjëja e parë që duhet të bëni është të hapni aplikacionin zyrtar Twitter (ky funksion është në dispozicion vetëm në aplikacionin zyrtar dhe jo në palë të treta si Tweetbot ose Twitterrific)
 • Tjetra, klikoni në butonin Shkruaj cicërimë.
 • Ne shkruajmë tekstin e mesazhit dhe klikojmë mbi Çdokush mund të përgjigjet, për të zgjedhur se cilët njerëz mund t'i përgjigjen botimit tonë: Gjithkush, Njerëzit që ju ndjekni ose Vetëm njerëzit që përmendni.

Sapo të postohet cicërima, nëse kemi vendosur një kufi ndërveprimi, kjo do të jetë do të shfaqet në fund të cicërimës.

Kjo veçori ka filluar të përhapet nja dy ditë më parë, kështu që nëse nuk e keni ende në dispozicion, nuk duhet të vonojë shumë për ta bërë atëmë së shumti në javë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.