Si të zvogëloni konsumin e të dhënave në aplikacionin Instagram

Ikona e përditësuar në Instagram

Damn data! Spanja është një nga ato vende ku nivelet e të dhënave celulare janë akoma të shtrenjta. Pavarësisht nga fakti që çmimet kanë rënë ndërsa operatorët virtualë të celularëve (MVNO) janë shfaqur dhe telefonat inteligjentë janë zgjeruar në shumicën dërrmuese të popullsisë, duhet të jemi akoma shumë të kujdesshëm nëse nuk duam të mbarojmë të dhëna me të cilat mund të lundrojmë para fundi i muajit. Nëse kësaj i shtojmë edhe konsumin e tepërt të bërë nga disa aplikacione, në shumë raste për shkak të vetë natyrës së tyre, fatkeqësia shërbehet.

Instagram është një nga këto aplikacione. Isshtë një rrjet social fotografie dhe video bazuar në shfaqjen e nesh ushqim i përmbajtjes audiovizive që, padyshim, përfshin konsum më të lartë të të dhënave sesa llojet e tjera të aplikacioneve. Për fat të mirë, ekziston një rregullim që na lejon të ulim koston që bëjmë për shkallën e të dhënave tona kur nuk jemi të lidhur në një rrjet WiFi.

Le të ruajmë të dhënat me Instagram

Nëse jeni përdorues i Instagram, ju e dini në mënyrë të përsosur se si funksionon ky aplikacion në iPhone tonë (ata nuk kanë denjuar ende të lëshojnë një version të optimizuar për iPad). Kur hapim Instagram, ajo që na tregohet është burimi i botimeve të reja nga njerëzit, markat dhe të tjerët që ndjekim. Këto azhurnime mund të jenë imazhe ose video dhe prandaj, duke peshuar më shumë, ato nënkuptojnë një konsum më të madh të të dhënave.

Kjo është kështu, dhe për momentin nuk mund të shmanget që shpenzimi i të dhënave është më i madh në Instagram dhe aplikacione të tjera si kjo. Gjithashtu, për të komplikuar më tej çështjet, në 2013, kur u lëshua azhurnimi për iOS 7, Instagram hoqi aftësinë për të çaktivizuar luajtjen automatike nga videot. Ne nuk e dëgjojmë tingullin, përveç nëse e kërkojmë specifikisht, por video luhet nga burimi dhe kjo e rrit edhe më shumë konsumin.

Për fat të mirë, në një moment që sinqerisht nuk e di, Instagram prezantoi një rregullim brenda aplikacionit të tij iPhone që lejon uljen e konsumit të të dhënave celulare. Nëse keni një paketë të ngushtë të dhënash, ne rekomandojmë të aktivizoni këtë mundësi dhe ne do t'ju tregojmë se si ta bëni atë më poshtë në mënyrë që të qëndroni brenda kufirit tuaj të të dhënave.

Ulni konsumin e të dhënave celulare duke përdorur Instagram në iPhone tuaj

Për të zvogëluar konsumin e të dhënave që bën Instagram kur ato përdoren, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Së pari, hapni aplikacionin Instagram në iPhone tuaj dhe klikoni në ikonën e profilit tuaj, të vendosur në pjesën e poshtme të djathtë të ekranit.
 • Klikoni në ingranazhin që shihni në pjesën e sipërme të djathtë për të hyrë në opsionet e konfigurimit. instagram-1
 • Shkoni poshtë derisa të gjeni opsionin "Përdorimi i të dhënave celulare" dhe zgjidhni ato. instagram-2
 • Tani, aktivizoni këtë mundësi duke shtypur rrëshqitësin. instagram-3

Nuk është shumë e qartë se çfarë bën saktësisht kjo rregullim, domethënë se si arrin të zvogëlojë konsumin e të dhënave celulare. Sipas Instagram, aktivizimi i ky opsion parandalon videot në burimin tuaj të ngarkohen paraprakisht kur jeni lidhur me një rrjet të të dhënave celulare në një mënyrë të tillë që videot dhe gjithashtu fotografitë të ngarkohen në një mënyrë më lente sesa do të bënin kur kjo cilësim të çaktivizohej.

Si parazgjedhje, Instagram ngarkon paraprakisht videot për të filluar më shpejt kur është e mundur. Nëse dëshironi të zvogëloni sasinë e të dhënave celulare që përdor aplikacioni Instagram, mund të zgjidhni të mos keni para-ngarkimin e videove në Instagram përmes lidhjeve celulare. Nëse vendosni të përdorni më pak të dhëna, videot mund të marrin më shumë kohë për t'u ngarkuar përmes një lidhje celulare.

Zgjedhja për të përdorur më pak të dhëna nuk do të ndikojë në mënyrën e funksionimit të Instagram kur përdorni Wi-Fi.

Preloading do të thotë që aplikacioni shkarkon të gjithë videon edhe para se ta arrijmë në mënyrë që, pasi ta arrijmë, të jetë gati për t'u luajtur. Kështu, rezultati do të ishte diçka e ngjashme për të shmangur riprodhimin automatik, edhe pse nuk është i njëjti. Por në në çdo rast, ne do të ruajmë të dhëna celulare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blog i Eli's Beauty dijo

  Unë kam Android por kam qenë në gjendje të verifikoj vetëm padobishmërinë e funksionit të konsumimit të më pak të dhënave: aplikacioni është i ngadaltë dhe merr tmerre për të ngarkuar burimin, por gjithsesi do të konsumojë të dhëna në mënyrë të pangopur. Meqenëse e kam lënë Facebook mënjanë dhe jam përqendruar më shumë në Instagram, të dhënat nuk zgjasin. Turp.