Si ta bëjmë iPhone -in tonë më të sigurt

iPhone i sigurt

Praktikisht çdo javë ne dimë për ndonjë sulm kibernetik në të cilin miqtë e të tjerëve, kanë vjedhur të dhëna personale, përfshirë fjalëkalimet ose ata kanë përdorur ransomware për të kriptuar të gjithë përmbajtjen e kompjuterëve dhe për të kërkuar një fjalëkalim për të zhbllokuar përmbajtjen. Sidoqoftë, pajisjet kompjuterike ato nuk janë pajisjet e vetme që mund të përdoret nga miqtë e të tjerëve për të marrë të dhëna, duke qenë softueri Pegasus. ,

Pegasus është një shembull i qartë, një softuer i krijuar nga kompania izraelite NSO Group për të nxjerrë të dhëna nga çdo smartphone, qofshin ato iPhone apo Android. Nuk ka sistem operativ 100% sigurisht, as nuk do të ketë ndonjëherë. Çdo sistem operativ është i prekshëm. Sidoqoftë, nëse ndjekim këshillat që ju tregojmë në këtë artikull, ne mund ta bëjmë atë shumë më të vështirë për miqtë e njerëzve të tjerë.

Përdorni një VPN

Një VPN është një Rrjet Virtual Privat që krijon një lidhje e sigurt midis pajisjes dhe serverit ku është informacioni që na nevojitet ... Për ta bërë këtë, duhet të përdorim Prova falas VPN që shumica e tyre na ofrojnë, në mënyrë që të sqarojmë dyshimet dhe të kontrollojmë nëse vërtet ofrojnë atë që premtojnë.

Kur përdorni një VPN, ofruesi ynë i internetit (ISP) nuk do të ketë kurrë qasje në historinë tonë të vizitave, nuk do të jetë në gjendje të dijë me cilat faqe ose me cilët serverë jemi lidhur duke përdorur lidhjen tonë.

VPN të paguara, mos ruani një regjistër që vizitat tona, kështu që ato janë ideale për të mos lënë asnjë lloj gjurme kur lidhemi në internet. Para se të punësoni ndonjë shërbim VPN, duhet të dimë se cilat janë të gjitha shërbimet që na ofron dhe cila është shpejtësia maksimale e lidhjes.

Përdorimi i VPN -ve falas nuk rekomandohet, meqenëse secila prej tyre tregton me të dhënat tona të shfletimit, pasi është mënyra e vetme për të vazhduar ofrimin e shërbimit falas. Për më tepër, shpejtësia dhe siguria e lidhjes që ata na ofrojnë është shumë më e ulët se ajo e VPN -ve të tjera të paguara.

Mos u lidhni me rrjete Wi-Fi të pambrojtur

Një lidhje falas është shumë tërheqëse, por po aq tërheqëse, tAlsoshtë gjithashtu një burim rreziku për smartphone -in tonëMe Duke qenë rrjete pa asnjë lloj mbrojtjeje, kushdo që është në rreze mund të lidhë dhe monitorojë të gjithë aktivitetin në rrjet për të nxjerrë të dhëna të tilla si fjalëkalimet.

Nëse përdorim një VPN, i gjithë trafiku që ne krijojmë përmes smartphone -it tonë që do të kodohet, kështu që asnjë person që ka qasje në trafikun e krijuar në rrjet, nuk do të jetë në gjendje të deshifrojë përmbajtjen. Nëse nuk përdorni një VPN, këto lloje të lidhjeve Wi-Fi lihen më mirë të paprekura me një shkop.

Kini kujdes me lidhjen Bluetooth

Bluetooth

Lidhja Wi-Fi nuk është e vetmja me të cilën miqtë e njerëzve të tjerë mund të hyjnë në pajisjen tonë. Ashtu siç nuk është e këshillueshme të lidheni me rrjete Wi-Fi të pambrojtur, ne duhet gjithmonë shmangni përdorimin e rrjeteve bluetooth të pambrojtur, veçanërisht në qendrat tregtare, ku ata kanë zakonin e lumtur të dërgojnë vazhdimisht mesazhe promovuese.

Mbroni qasjen në iPhone -in tonë

Kodi i kyçjes së iPhone

Edhe pse duket pa kuptim, ka shumë përdorues të cilët mos mbroni qasjen në pajisjen tuaj duke përdorur një kodkalim, Touch ID ose Face ID, në mënyrë që kushdo që mund të ketë qasje në pajisjen tonë, qoftë edhe për një çast, të ketë të gjithë përmbajtjen e ruajtur brenda.

Të gjitha pajisjet celulare, qofshin ato iPhone ose pajisje Android, na ofrojnë metoda të ndryshme për të mbrojtur aksesin e pahijshëm në brendësinë e tijMe Asnjëherë nuk mund të jemi të sigurt se nuk do ta humbim celularin, do të na vidhet, do ta lëmë të harruar në një kafene ... Sa herë që lançojmë një celular të ri, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të mbrojmë përmbajtjen e tij.

Nëse, përkundër rreziqeve të mos mbrojtjes së aksesit në një pajisje celulare, nuk jeni ende të bindur për nevojën, rekomandohet fshini rregullisht historinë e shfletimit për të zvogëluar sasinë e të dhënave në të cilat miqtë e njerëzve të tjerë mund të kenë qasje. Rekomandohet gjithashtu çaktivizo plotësimin automatik për të parandaluar që palët e treta të kenë akses në të dhënat kritike.

Aktivizo Gjeni iPhone tim

Kërkoni në iPhone tim

Nëse jemi mjaft harrues, këshillohet të aktivizoni funksionin Find my iPhone, një funksion që do të na lejojë të gjejmë pajisjen tonë nëse e kemi humbur ose fshini të gjithë përmbajtjen e tij nëse na është vjedhur, për të parandaluar që miqtë e të tjerëve të kenë qasje në të gjithë përmbajtjen e ruajtur brenda.

Gjithmonë përditësoni versionin më të fundit të iOS në dispozicion

Përditësimet e iPhone

Çdo version i ri i iOS prezanton të reja përmirësime të sigurisë përveç përmirësimit të vrimave të sigurisë që janë zbuluar që nga lëshimi i versionit të mëparshëm, kështu që është gjithmonë e këshillueshme që të azhurnoni sa më shpejt të jetë e mundur versionet e reja të iOS që Apple lëshon në treg.

Këshilla të tjera

Hej Siri

Fjalëkalimi mbron aplikacionet e ruajtjes së cloud

Nëse përdorni platforma ruajtëse për të ruajtur dokumentet tona të rëndësishme, ne duhet ta bëjmë të vështirë për miqtë e njerëzve të tjerë dhe aktivizoni fjalëkalimin, Touch ID ose mbrojtjen e Face ID për të parandaluar këdo që hyn në pajisjen tonë të hapur të hyjë në përmbajtjen e saj.

Fikni funksionin Siri me ekranin e kyçur

Nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë e fundit, që lejojnë defektet në iOS aksesoni disa funksione të pajisjes duke përdorur SiriMe Ky funksion është i disponueshëm brenda cilësimeve - Siri dhe Kërko.

Mos bëni burg

Edhe pse gjithnjë e më pak popullor, ndonjëherë jailbreaking është mënyra e vetme për të marrë një përvojë të ndryshme në iOS. Nëse ju pëlqen të ngatërroheni me jailbreak, rekomandohet mos e bëni atë në pajisjen që përdorni në baza ditore, meqenëse është një derë e rëndësishme hyrëse në zorrët e pajisjes sonë.

Përdorni fjalëkalime të forta

Përdorimi i të njëjtit fjalëkalim na e bën më të lehtë qasjen në shërbimet përmes internetit, por Shtë një rrezik nëse nuk është i sigurtShtë e shkurtër, nuk kombinon shkronja të mëdha dhe të vogla dhe madje edhe numrin tek.

ICloud Keychain përfshin një gjenerator fjalëkalimi që na lejon të krijojmë fjalëkalime të sigurta që, kur ruhen në çelësin e iCloud, nuk kanë nevojë të mbahen mend ose të shkruhen në letër.

Përdorni vërtetimin me dy faktorë

Një masë e lodhshme sigurie që jo të gjithë e aktivizojnë është vërtetimi me dy hapa, pasi kërkon një hap shtesë për të qenë në gjendje të hyni në një platformë, por ajo na ofron një shtresë shtesë sigurie për fjalëkalimin tonë, veçanërisht nëse zakonisht përdorim të njëjtën fjalëkalim për gjithçka, diçka që padyshim nuk rekomandohet të bëhet.

Kujdes nga emailet Phising

Një nga metodat e përdorura nga miqtë e të tjerëve për të provuar qasjen në të dhënat tona është imitoj bankën tonë, përmes një emaili që na fton të hyjmë në platformë duke klikuar në lidhjen e përfshirë për të ndryshuar fjalëkalimin pasi është zbuluar një shkelje e sigurisë ...

duke përmbledhur

Hacker

Ne duhet të përpiqemi të të jetë aktiv në marrjen e masave paraprake të sigurisë, jo vetëm në iPhone -in tonë, por edhe në pajisjet tona kompjuterike, për të marrë masa që na lejojnë t'i mbajmë të dhënat tona të sigurta dhe që nuk mund të bien në duar të gabuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.