Si të fshini iPhone, iPad ose Mac para se ta shisni

Fshi pajisjen

Possibleshtë e mundur që këtë vit Santa Claus ose Tre Njerëzit e Urtë t'ju sjellin një iPhone, iPad ose Mac të ri. Gjëja e parë që duhet të bëni është të përqafoni ose puthni (e lë në zgjedhjen tuaj) personit që e dha atë për ju I ka kushtuar një qindarkë dhe do t’ju ​​mbush me kënaqësi.

Alsoshtë gjithashtu e mundur që ju tashmë keni të njëjtën pajisje, tashmë të vjetëruar, dhe rinovimi për një model më aktual është i shkëlqyeshëm për ju. Atëherë ju keni tre mundësi: Ju mund të jeni shumë i dhënë pas tij dhe dëshironi ta mbani atë si një suvenir, mund t'ia jepni dikujt që ta përfundojë përdorimin e tij ndërsa është funksional, ose mendoni se është akoma mjaft i mirë dhe është mishi Wallapop.

Ju mund të blini një iPhone, iPad ose Mac, ta provoni për disa ditë, dhe nuk ju kënaq aspak dhe ju e ktheni atë në dyqan. Ju gjithashtu mund të rinovoni pajisjen tuaj për një model tjetër më aktual, dhe modeli i vjetër jepet ose shitet i dorës së dytë. Në secilin rast, duhet të fshini të gjitha të dhënat dhe t'i rivendosni ato si të reja. Veryshtë shumë e rëndësishme të hiqni të gjitha informacionet personale nga pajisja (Apple ID, fjalëkalimet, fotot, dokumentet, etj.) Para se të shkëputeni nga pajisja.

Si të fshini një iPad ose iPhone

Me iOS dhe iPadOS është shumë e thjeshtë. Thjesht dilni nga iCloud dhe fshini pajisjen. Ju nuk keni pse të fshini kalendarin dhe listën e kontakteve, pasi që kur largoheni nga llogaria juaj iCloud, të gjitha të dhënat zhduken.

Së pari, nëse keni një Apple Watch, çiftojeni atë. Pastaj, shkoni te Settings, klikoni në emrin tuaj në krye, dhe klikoni në Logout në fund. Pasi të keni futur fjalëkalimin tuaj, do të keni fshirë ID-në tuaj Apple dhe të gjitha të dhënat tuaja personale. Pastaj, te Settings shkoni te General, Reset and Delete përmbajtjen dhe cilësimet, dhe fshini. Nëse e keni aktivizuar aplikacionin e kërkimit, duhet ta çaktivizoni atë me Apple ID dhe fjalëkalimin tuaj. I zgjuar.

Shërbimet MacOS

Si të fshini një Mac

Pavarësisht nëse është një laptop iMac, Mac mini, apo Apple, është shumë e lehtë për ta pastruar dhe hequr qafe atë. Thjesht duhet të dilni nga iCloud dhe të fshini hard diskun. Ju duhet të jeni një person i mirë dhe të humbni disa minuta brenda instaloni përsëri macOS për ta bërë atë funksional sikur të vinte nga fabrika.

Së pari, hapni aplikacionin Mesazhet, shkoni te Preferencat dhe dilni nga llogaria juaj iMessage. Pastaj shkoni te Preferencat e Sistemit në Mac tuaj, iCloud dhe dilni nga sistemi.

Pas kësaj, fshini të gjithë hard drive dhe instaloni përsëri macOS. Për ta bërë këtë, mbani të shtypur tastet "Komanda" dhe "R" gjatë rindezjes së Mac tuaj. Kur të shfaqet ekrani i MacOS Utilities, zgjidhni Disk Utility nga lista. Zgjidhni diskun e ngurtë dhe klikoni Fshi.

Sapo të bëhet kjo, duhet të instaloni përsëri macOS. Kjo është gjithashtu shumë e lehtë. Pasi të fshihet disku, dilni nga aplikacioni Disk Utility. Kthehuni në ekranin e parë dhe klikoni në Reinstall macOS dhe vazhdoni. Kur instalimi të ketë përfunduar dhe të shihni ekranin prezantues të Apple, mund të mbyllni Mac-in tuaj duke shtypur "komandën" dhe "Q". Eshte gati Ju i jepni lamtumirë atij, i thoni një "faleminderit për gjithçka" dhe mund ta transferoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Garcia dijo

  Kur hyni për të fshirë diskun 2 shfaqen: Të dhënat Macintosh dhe Macintosh, duhet të fshini 2 ose vetëm një.
  Të dy kanë të njëjtin kapacitet dhe gjithashtu të njëjtën sasi të përdorur dhe të disponueshme, faleminderit shumë për vëmendjen tuaj