Si të hiqni iOS 15 beta nga iPhone ose iPad

Kamera IPhone 12 Pro të afta të regjistrojnë në Dolby Vision

Possibleshtë e mundur që shumë prej jush janë të kënaqur me versionin beta të iOS 15 të instaluar në pajisjen tuaj iOS, por është e mundur që shumë të tjerë ta kenë instaluar atë dhe në këtë moment dëshironi ta çinstaloni. Epo, është shumë e lehtë për të kryer këtë eliminim të versioneve beta të pajisjeve tona dhe sot do ta shohim si të hiqni versionin beta për zhvilluesit duke restauruar drejtpërdrejt pajisjen tonë.

Dhe është se për të eleminuar versionin beta të pajisjes sonë duhet ta rikuperojmë atë që tani beta publik nuk është në dispozicion në iOS 15. Kështu që ne do të lëmë mënjanë versionin publik beta dhe do të përqendrohemi në versionin e zhvilluesit.

Gjithmonë, gjithmonë, gjithmonë rekomandohet të krijoni një kopje rezervë të të gjithë skedarëve dhe dokumenteve tuaja të rëndësishme në pajisje. Nëse keni një Apple Watch çiftëzohet me iPhone dhe kjo është në watchOS 8 beta, së pari duhet të hiqni versionin beta të orës. Për ta bërë këtë duhet të hapim aplikacionin Watch në iPhone, të shkojmë te skeda My Watch dhe pastaj Të Përgjithshme> Profilet, të klikojmë në profilin beta dhe më pas te «Fshi profilin».

Hiqni beta-në e zhvilluesit duke rivendosur pajisjen

Për të hequr menjëherë versionin beta të zhvilluesit, duhet të fshini dhe rivendosni pajisjen tuaj. Pastaj, nëse keni një rezervë të arkivuar, mund ta konfiguroni përsëri nga ajo rezervë. Ju lutemi vini re se rezervimet e krijuara gjatë përdorimit të softuerit beta mund të mos jenë në përputhje me versionet e vjetra të iOS. Nëse nuk keni një kopje rezervë të mëparshme të bërë me versionin aktual të iOS, mund të mos jeni në gjendje të rivendosni pajisjen tuaj me rezervimin më të fundit.

Sigurohuni që Mac juaj të ketë versionin e fundit të macOS ose versionin e fundit të iTunes. Lidhni pajisjen tuaj me kompjuterin tuaj dhe vendoseni në modalitetin e rikuperimit. Për ta vendosur pajisjen në rikuperim, ndiqni hapat e mëposhtëm.

 • Në një iPad me Face ID: Shpejt shtypni dhe lëshoni butonin e rritjes së vëllimit. Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e uljes së vëllimit. Shtypni dhe mbani të shtypur butonin e sipërm derisa pajisja të fillojë të rindizet. Vazhdoni të shtypni butonin e sipërm derisa pajisja të hyjë në modalitetin e rikuperimit.
 • Për iPhone 8 ose më vonë: Shtypni shpejt dhe lëshoni butonin e ngritjes së vëllimit. Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e uljes së vëllimit. Pastaj shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor derisa të shihni ekranin e mënyrës së rikuperimit.
 • Për iPhone 7, iPhone 7 Plus o iPod touch (gjenerata e 7-të): shtypni dhe mbani shtypur butonat Power / Sleep dhe Volume Down në të njëjtën kohë. Vazhdoni t'i shtypni ato kur të shfaqet logoja e Apple. Vazhdoni t'i mbani derisa të shfaqet ekrani i modalitetit të rikuperimit.
 • Me iPhone 6s ose më herët, iPad me butonin Home, ose iPod touch (gjenerata e 6-të ose më e hershme): Shtypni dhe mbani butonat e Fjetjes / Zgjimit dhe Shtëpisë në të njëjtën kohë. Vazhdoni t'i shtypni ato kur të shfaqet logoja e Apple. Vazhdoni t'i mbani derisa të shfaqet ekrani i modalitetit të rikuperimit.

Tani mund të ndiqni hapat për në hiq beta zhvilluesi plotësisht:

 • Klikoni në opsionin Restore kur të shfaqet. Kjo fshin pajisjen dhe instalon versionin aktual jo-beta të iOS. Nëse shkarkimi zgjat më shumë se 15 minuta dhe pajisja del nga ekrani i modalitetit të rikuperimit, prisni që të përfundojë shkarkimi dhe përsëritni hapin 2.
 • Prisni që rivendosja të përfundojë. Nëse ju kërkohet, futni Apple ID dhe fjalëkalimin tuaj për të çaktivizuar Locking Aktivizimi. Nëse procesi i rivendosjes nuk përfundon, mësoni më shumë se çfarë të bëni.

Kur restaurimi të ketë mbaruar, mund ta konfiguroni pajisjen tuaj nga rezervimi që keni ruajtur, i cili duhet t'i përkasë një versioni të mëparshëm të iOS 15 që keni pasur në versionin beta, nëse nuk e keni, do të duhet të instaloni gjithçka përsëri. Kjo është diçka që nuk është e keqe pasi lejon pastrimin e pajisjeve, por në ditët e sotme nuk duket më aq e nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.