Beta publike e iOS 14 është tani në dispozicion, ne shpjegojmë se si ta instaloni atë

Pas lëshimit të Beta-s së dytë të iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 dhe macOS Big Sur, Apple ka vendosur të nisë Beta-n e parë publike të këtyre sistemeve. Ky version mund të instalohet pa qenë zhvillues, dhe ne shpjegojmë se si ta bëjmë atë hap pas hapi.

Nëse dëshironi të provoni të gjitha lajmet e iOS 14, iPadOS 14 ose ndonjë prej sistemeve të tjera që Apple na prezantoi disa javë më parë dhe që nuk do të mbërrijë zyrtarisht deri në këtë vjeshtë, tani mund ta bëni plotësisht falas dhe pa pasur nevojë të shkarkoni profile nga vende jo të besueshme. Apple ofron një program Publik Beta, i cili është më i ngadaltë se zhvilluesit, dhe është i arritshëm për këdo me një pajisje të përputhshme Apple.

iOS 14 dhe iPadOS 14

Nëse dëshironi të merrni pjesë në këtë program Publik Beta duhet të klikoni në kjo lidhje në faqen zyrtare të Apple. Nëse jeni tashmë një përdorues i regjistruar nga vitet e mëparshme, klikoni në «Identifikohu», dhe nëse jeni plotësisht i ri, klikoni në «Regjistrohuni». Pasi të keni plotësuar informacionin e llogarisë tuaj dhe të keni pranuar marrëveshjen me Apple, duhet të lundroni nga pajisja në të cilën dëshironi të instaloni Beta a kjo lidhje. Mos harroni, duhet ta bëni nga pajisja në të cilën dëshironi të instaloni Beta. Ju mund të pyeteni përsëri për emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj Apple. Tani është vetëm një çështje e instalimit të Profilit Publik Beta në pajisjen tuaj duke klikuar në "Shkarkoni Profilin" dhe ndiqni hapat e instalimit, pas së cilës do t'ju duhet të rifilloni. Pasi të jetë bërë kjo, Beta Publike duhet të shfaqet brenda Cilësimeve të Sistemit.

macOS 11 Big Sur

Nëse dëshironi të instaloni macOS Beta, procedura është disi e ndryshme. Në vend që të shkarkoni një profil dhe ta instaloni në Mac tuaj, duhet të shkarkoni një aplikacion Mediante kjo lidhje. Pasi të instalohet, azhurnimi i macOS Big Sur do të shfaqet në cilësimet e sistemit. Nëse Mac-i juaj është regjistruar tashmë në programin Publik Beta, nuk do të duhet të ndiqni këto hapa, azhurnimi thjesht do të shfaqet. Për momentin, macOS Big Sur Public BEta nuk është në dispozicion, por pritet të dalë në ditët në vijim.

watchOS 7

Procedura do të jetë e ngjashme me atë të iPhone, por watchOS 7 Public Beta nuk është ende në dispozicion. Do të jetë hera e parë që Apple Watch hyn në këtë program Publik Beta, por do të duhet të presim edhe pak. Mbani në mend se edhe iPhone duhet ta keni në iOS 14, kështu që nëse dëshironi të provoni watchOS 7 mund të instaloni iOS 14 më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.