Si të pastroni Telegramin në iPhone tuaj lehtësisht

Si një alternativë ndaj WhatsApp ne kemi Telegram për një kohë të gjatë. Ky aplikacion ka qenë gjithmonë një hap përpara në shumicën e veçorive që paraqet krahasuar me konkurrencën, megjithatë, duket pothuajse e pamundur të luftosh me WhatsApp për shkak të komunitetit të madh të përdoruesve që ka dhe që janë mjaft të mësuar me ndërfaqen e tij. Sidoqoftë, Telegram nuk ndalet së rrituri në përdorues dhe kapacitete, prandaj gjithnjë e më shumë po instalohet në më shumë pajisje dhe me këtë vjen nevoja për mirëmbajtje. Ndryshe nga WhatsApp, aplikacioni Telegram ju lejon të dërgoni dhe merrni një mori skedarësh të çdo madhësie, si dhe afishe, muzikë dhe shumë më tepër. Për të gjitha këto ne duam t'ju mësojmë se si të konfiguroni dhe pastroni Telegramin në iPhone dhe iPad tuaj në mënyrë që të mund të merrni maksimumin nga kujtesa e pajisjes tuaj, zbulojeni me ne.

Gjëja e parë është t'ju kujtoj se në krye të këtij postimi kemi një videoose kjo do t'ju ndihmojë të kryeni vizualisht të gjitha hapat që do të tregojmë në këtë artikull, në rast se preferoni të ndihmoni komunitetin iPhone të Actualidad të rritet. Pa zhurmë të mëtejshme, le të shkojmë atje me truket për ta mbajtur Telegramin të pastër në iPhone tuaj.

Truket për të ruajtur më pak "mbeturina" të mundshme

Ai që pastron më shumë nuk është më kureshtari, por ai që ndot më pak. Siç ndodhi më parë në postimin tonë në lidhje me pastrimin e WhatsApp, është jashtëzakonisht e rëndësishme që të mbajmë një konfigurim në iPhone tonë që na lejon të ruajmë sasinë minimale të skedarëve të hedhurinave në pajisjen tonë, le të hedhim një vështrim në të gjitha ato cilësime që Telegram na vendos në majë të gishtave.

Çaktivizoni shkarkimet automatike të skedarëve

Gjëja e parë që duhet të bëni është të çaktivizoni shkarkimin automatik të skedarëve. Ndoshta në Telegram jeni i lidhur me një larmi komunitetesh ose grupe të mëdha ku është e pamundur të ndiqni fillin në kohë reale të gjithçkaje që ndahet, e aq më pak të ndiqni të gjitha llojet e videove, fotografive ose përmbajtjeve në formën e muzikës dhe filmave që arrijnë iPhone-in tonë, pra, është thelbësore që ne të kontrollojmë shkarkimet automatike.

Për të konfiguruar shkarkimet automatike:

 1. Zgjidhni Cilësimet brenda aplikacionit Telegram
 2. Zgjidhni opsionin Ruajtja e të dhënave
 3. Brenda do të gjeni seksionin Multimedia vetë-shkarkimit, dhe do të jeni në gjendje të zgjidhni midis opsioneve të ndryshme, këshilla ime është që t'i çaktivizoni të gjitha.

Kufizoni sa kohë ruhen skedarët

Sido që të jetë, pavarësisht nëse shkarkohen automatikisht ose nëse i shkarkojmë manualisht, këto skedarë ruhen në mënyrë të paracaktuar në renë e telegramit ose në memorien e përkohshme të pajisjes sonë, por jo domosdoshmërisht në galerinë tonë. Kështu, ne mund të programojmë Telegramin për të kufizuar kohën që kjo përmbajtje ruhet në iPhone tonë, e cila është një ide krejtësisht interesante.

Për të planifikuar një fshirje automatike të skedarit:

 1. Brenda Telegramit hyni në seksionin e settings
 2. Zgjidhni seksionin Ruajtja e të dhënave
 3. Pasi të hyni brenda Përdorimi i ruajtjes
 4. Seksioni i parë është Ruani multimedia,  dhe ne mund të zgjedhim sa kohë duam të ruhet, si dhe pastroni cache direkt.

Konfigurime të tjera për t'u marrë parasysh

Importantshtë e rëndësishme që ju të dini se rlojë automatike e GIF Ju duhet t'i shkarkoni për të qenë në gjendje t'i ekzekutoni, kështu që këshillohet që ne gjithashtu të çaktivizoni këtë funksionalitet brenda seksionit të Ruajtja e të dhënave. E njëjta gjë ndodh me riprodhimi automatik i videos, se ne mund të çaktivizojmë me kënaqësinë tonë nëse dëshirojmë.

Megjithatë, këto janë këshillat kryesore për ta mbajtur Telegramin sa më të pastër Më poshtë keni veçori më të personalizueshme që mund t’i përshtatni sipas dëshirës tuaj.

Si të pastroni Telegramin dhe të përmirësoni performancën

Pasi të kemi sqaruar truket për të konfiguruar Telegramin "si duhet" dhe kështu të shmangim sa më shumë që të jetë e mundur që një sasi e madhe plehrash të ruhet në pajisjen tonë, ne vazhdojmë të kryejmë një pastrim të plotë. Nëse më parë nuk keni ndjekur cilësimet që ne kemi rekomanduar, mund të keni përpara një punë të vështirë, megjithatë, Telegram ka gati një mjet shumë interesant për menaxhimin e skedarëve që do të na ndihmojë të përmbushim këtë detyrë.

Si të pastroni memorien e Telegramit në një iPhone

Shumë aplikacione nuk e lejojnë atë, por pastrimi i cache është një funksionalitet ideal për të përmirësuar performancën e përgjithshme të pajisjes, veçanërisht ato që kanë hapësirë ​​më të kufizuar të ruajtjes, megjithatë, pastrimi i memorjes është aq i lehtë:

 1. Brenda Telegramit hyni në seksionin e settings
 2. Zgjidhni seksionin Ruajtja e të dhënave
 3. Pasi të hyni brenda Përdorimi i ruajtjes
 4. Më poshtë do të gjeni funksionin Pastro memorjen e fshehtë të Telegramit që thjesht klikimi mbi shkronjat blu do t'ju lejojë të kryeni detyrën

Si të fshini masivisht përmbajtjen

Një mjet i shpejtë është të fshini drejtpërdrejt të gjithë përmbajtjen specifike të secilës bisedë në Telegram që duam. Ky mjet Telegram do të na lejojë të fshijmë tre lloje të ndryshme skedarësh: Fotografitë, Videot dhe «Skedarët». Veryshtë shumë e thjeshtë:

 1. Brenda Telegramit hyni në seksionin e settings
 2. Zgjidhni seksionin Ruajtja e të dhënave
 3. Pasi të hyni brenda Përdorimi i ruajtjes
 4. Më poshtë është çdo bisedë në Telegram që kemi individualisht, nëse e klikojmë, do të shfaqet përzgjedhësi i skedarit që mund ta fshijmë

Kjo është pa dyshim mënyra më e shpejtë. Sidoqoftë, duhet të kemi parasysh që nuk do të bëjë dallimin midis përmbajtjes dhe do ta fshijë atë pa zhurmë të mëtejshme, në rast se duam të ruajmë ndonjë fotografi ose video të ruajtur.

Si të fshini individualisht skedarët Telegram

Kjo është mënyra më e lodhshme, por do të na lejojë të ruajmë atë që duam ose të fshijmë drejtpërdrejt përmbajtjen. Ne nuk kemi një mjet përzgjedhjeje, kështu që do të duhet t'i zgjedhim ato një nga një.

 1. Ne hapim një bisedë në Telegram
 2. Klikoni në pjesën e sipërme të emrit të grupit ose kontaktit
 3. Do të kemi skeda të: Mesatarja; Regjistrime; Lidhje
 4. Ne zgjedhim çdo skedar dhe hapim menunë e kontekstit

Ne mund të zgjedhim nëse duam «Ruaj në mbështjell» duke përdorur butonin e ndarjes, ose nëse nga ana tjetër ne duam ta fshijmë atë duke shtypur koshin e plehrave në të djathtë. Gjithashtu mos harroni se ju mund të bashkoheni në komunitetin tonë të Telegramit në KJO LIDHJE.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  Faleminderit, në fillim po çmendesha duke kërkuar se si të pastroja telegramin