Si të pastroni WhatsApp për ta bërë atë të funksionojë më mirë

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve të menjëhershme par ekselencë në Spanjë dhe në të gjithë botën. Pavarësisht rivalëve të saj të denjë si Telegram, Facebook Messenger ose WeChat, WhatsApp mitik mbetet i pashtruar si udhëheqësi i padiskutueshëm i mesazheve dhe shumë më tepër, dhe aplikacioni madje na lejon të bëjmë thirrje video nga deri në tetë përdorues, të cilët do të na tregonin. . Sidoqoftë, popullarizimi i përdorimit të WhatsApp, aftësia për të ndarë përmbajtjen dhe aftësitë e tjera të aplikacionit e bëjnë atë një grumbull të madh plehrash, gjëra që nuk na duhen dhe që ngadalësojnë aplikacionin në të njëjtën mënyrë që ato zënë hapësirën e ruajtjes në iPhone tonë.

Sot duam t'ju mësojë se si të pastroni në WhatsApp si dhe disa marifete të vogla që të mos ndodhë më.

Truket për të mbajtur WhatsApp të pastër

E rëndësishme është të filloni shtëpinë me themelet. Useshtë shumë pak e dobishme që ne të kryejmë pastrimin pasues nëse nuk kemi konceptet themelore dhe të nevojshme për të qenë në gjendje të mbajmë WhatsApp-in tonë të rregulluar mirë dhe larg përmbajtjes së hedhurinave. Kush më shumë dhe kush më pak merr fotografi konstante inerte, GIF të animuara që nuk kontribuojnë asgjë, miliona audioja "false" dhe një larmi e madhe përmbajtjesh jo vetëm që është e panevojshme, por gjithashtu zë hapësirë ​​në hapësirën tonë në mënyrën më absurde.

Çaktivizoni menjëherë shkarkimet automatike

Hapi i parë, thelbësor kur instaloni WhatsApp dhe që për fat të keq shumë nuk e dinë sepse nuk kanë hyrë kurrë në konfigurimin e këtij aplikacioni. WhatsApp ka aktivizuar shkarkimin automatik të përmbajtjes në mënyrë të paracaktuar dhe kjo është gjëja e parë që duhet të bëni. Ka pak kuptim që ata të aktivizohen kur zbulojmë se shumë grupe marrin aq shumë mesazhe sa është e pamundur t'i lexosh të gjitha, prandaj, ju keni fotografi në kujtesën e iPhone që nuk i keni parë kurrë më parë. Ja se si të çaktivizoni: 

 1. Klikoni mbi "Vendosja".
 2. Zgjidhni opsionin Msgstr "Të dhëna dhe ruajtje".
 3. Në pjesën "Shkarkim automatik i skedarit" e cila është e para në dispozicion, zgjidhni "Jo" në ato skedarë për të cilët nuk doni të vazhdoni të shkarkoni automatikisht përmbajtjen, keni në dispozicion fotografi, video, audiot dhe dokumentet.

Parandaloni që fotografitë të ruhen në Camera Roll

Një tjetër nga ëndrrat e këqija që WhatsApp mund të shkaktojë është se këto foto dhe video të shkarkuara gjithashtu përfundojnë drejtpërdrejt në "Camera Roll" të iPhone, i cili tani është zëvendësuar nga skeda "Photos" ose albumi "Recent". Kjo do të thotë që kur doni të shihni një fotografi që keni bërë verën e kaluar duhet të lundroni mes qindra memeve të politikanit në detyrë ose foton e kafesë në mëngjes të kunatit tuaj. Mos u shqetësoni, ju mund të parandaloni që fotot e WhatsApp të ruhen në listë si kjo: 

 1. Klikoni mbi "Vendosja".
 2. Zgjidhni opsionin "Bisedat" brenda kësaj menuje.
 3. Çaktivizo opsionin «Ruaj te Fotot».

Ky opsion është aktivizuar si parazgjedhje dhe më duket se është një nga makthet më të këqija të një përdoruesi konvencional të iOS dhe arsyeja kryesore pse njerëzit i urrejnë fotot në WhatsApp. Më besoni, jeta juaj do të bëhet shumë më e mirë pasi të keni ndjekur këto dy këshilla të thjeshta, por tani shkojmë me detyrat e komplikuara, të pastrimit.

Si të pastroni WhatsApp

Sapo të jemi të qartë për sa më sipër, duhet të vendosim dorezat dixhitale, të armatosemi me durim dhe të fillojmë një punë që do të varet në një masë të madhe nga fakti nëse i keni përdorur apo jo teknikat që kemi përmendur. Nëse keni aktivizuar shkarkime automatike, si dhe funksionin "Ruaj te Fotot", unë ju rekomandoj që të armatoseni me durim dhe të mbroni iPhone tuaj para se të përfundojë i copëtuar në mur. Kjo tha, ne do të marrë në punë.

Heqja masive e përmbajtjes

Zhvilluesit e WhatsApp tashmë e kanë marrë parasysh këtë problem, kështu që ata kanë aktivizuar një funksionalitet që na lejon të menaxhojmë masivisht mënyrën e përdorimit të hapësirës ruajtëse. iPhone për WhatsApp dhe e vërteta është se funksionon mjaft mirë. Për të hyrë në këtë seksion ne ndjekim rrugën e mëposhtme:

 1. Ne hyjmë në seksion "Vendosja".
 2. Klikoni në seksionin Msgstr "Të dhëna dhe ruajtje".
 3. Ne zgjodhëm opsionin "Përdorimi i hapësirës ruajtëse."

Tani do të hapet një listë që korrespondon me të gjitha bisedat që kemi hapur ose arkivuar në WhatsApp dhe Ai do të na informojë për madhësinë totale që biseda zë në kujtesën tonë, si dhe identifikon secilin lloj skedari për të specifikuar se sa zë. Ne do të jemi në gjendje të bëjmë dallimin midis të gjitha këtyre përmbajtjeve:

 • Foto
 • GIF
 • Videos
 • Mesazhet zanore
 • Dokumentet
 • Stickers

Nëse klikojmë në pjesën e poshtme, ku thotë "Menaxho ..." me blu, do të jemi në gjendje të zbrazim atë bisedë specifike të përmbajtjes që zgjedhim. Sidoqoftë, duhet të kemi parasysh se do të fshihet e gjithë kjo lloj përmbajtje, pa diskriminuar ato që na interesojnë ose jo, kjo është masa më drastike për të shkurtuar humbjet tona (dhe më efektive për të filluar një jetë të re) .

Zgjidhni përmbajtjen që duam të fshijmë

Nëse nga ana tjetër ne duam të bëjmë një pastrim më selektiv sepse kemi disa fotografi dhe video që kemi marrë nga WhatsApp për të cilat kemi dashuri të veçantë ose që duam ta mbajmë, ose në kujtesën e WhatsApp ose në atë të pajisjes sonë, ne duhet të bëjmë sa vijon:

 1. Ne hyjmë në bisedën e WhatsApp siç bëjmë zakonisht.
 2. Klikoni në krye, ku shfaqet emri i kontaktit për të hyrë në seksionin "Informacioni i kontaktit", ose "Informacioni i grupit" nëse është e aplikueshme.
 3. Ne zgjedhim opsionin "Skedarët, lidhjet dhe dokumentet".
 4. Do të shfaqet një dritare që do të na lejojë të menaxhojmë këto skedarë. Nëse duam të bëjmë një përzgjedhje masive, klikoni në «Zgjidh» lart djathtas për të zgjedhur fotot një nga një ose duke rrëshqitur gishtin mbi to për ta bërë atë më shpejt.

Ky opsion për të zgjedhur mund të zbatohet si për të eleminuar (duke shtypur ikonën e koshit të plehrave poshtë djathtas) Si mund ta bëjmë për të ruajtur këto foto? Në aplikacionin tonë Fotografitë, për këtë thjesht duhet t'i zgjedhim, shtypni butonin «Ndaj» në të majtë poshtë dhe zgjidhni opsionin «Ruaji imazhet X». Ne do të jemi në gjendje të fshijmë të dy skedarët dhe lidhjet e marra dhe dokumentet e marra (jo audiot, ngjitësit dhe përmbajtjen tjetër).

Shpresojmë që t'ju kemi ndihmuar të kryeni një pastrim të plotë të WhatsApp dhe Mos harroni, ai që pastron më shumë nuk është më kureshtari, por ai që ndot më pak.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.