Si të rivendosni iPhone tuaj si të ri pa humbur asgjë

IOS 14 arrin dhe iPhone dhe iPad i ri mbërrin dhe dyshimet e zakonshme fillojnë: Përdorni rezervimin? Ne ju tregojmë se si ta lini iPhone tuaj si të ri, ose të vendosni një iPhone të ri pa përdorur rezervë por duke rikuperuar të gjitha të dhënat nga iCloud.

Kur mbërrin një version i ri i iOS, ose kemi blerë një iPhone ose iPad të ri, gjithmonë shfaqet pyetja se çfarë të bëjmë më mirë: a e konfigurojmë iPhone-in e ri duke përdorur rezervimin e iPhone-it tonë të vjetër? A e instalojmë iOS 14 në versionin që tashmë kemi? A e rikthejmë si të ri dhe a përdorim rezervimin tonë? Përdorimi i kopjes rezervë është një opsion plotësisht i vlefshëm në shumë raste, por ka raste kur duam ta lëmë pajisjen tonë si "të re", ose sepse e kemi hapësirën ruajtëse praktikisht të plotë, sepse bateria nuk zgjat aq sa do të dëshironim ose kemi një faj që duam të heqim qafe. Possibleshtë e mundur që iPhone-in tonë ta lini "të pastër" me versionin e ri të iOS, ose konfiguroni iPhone-in tonë të ri nga e para, por duke rikuperuar të gjitha të dhënat që aplikacionet i kanë ruajtur në iCloud pa pasur nevojë të përdorni fare rezervë.

Në këtë video ne shpjegojmë hap pas hapi se si mund ta bëjmë atë, dhe më e rëndësishmja, si mund të sigurohemi që nuk do të humbasim të dhënat tona. A jeni i shqetësuar për humbjen e të dhënave tuaja të aplikimit? Bisedat e WhatsApp? Arritjet e aktivitetit? Epo nuk duhet, sepse gjithçka ruhet në iCloud pavarësisht nga rezervimi, dhe ne mund t'i bëjmë aplikacionet të rikuperojnë ato të dhëna dhe në të njëjtën kohë të kemi një iPhone ose iPad plotësisht të ri, pa mbeturinat që keni grumbulluar gjatë muajve ose viteve të fundit. Hap pas hapi gjithçka shpjegohet në këtë video që shpresoj të jetë e dobishme dhe t'ju ndihmojë të shijoni përsëri iPhone tuaj në të gjithë shkëlqimin e tij.

Ju mund të shkarkoni IPSW nga kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sergio dijo

  Nëse e bëjmë këtë proces dhe kemi një orë me mollë duhet ta shkëpusim së pari?

  1.    Luis Padilla dijo

   po kjo është

 2.   JM dijo

  Dhe për ata prej nesh që nuk kanë mjaft iCloud për të kopjuar gjithçka? Fotografitë për shembull, në iPhone tim kam fotografi nga 2010 që nuk do të doja t'i humbja ose do të duhej t'i ngarkoja përsëri manualisht. Përveç albumeve, kujtimeve të krijuara, albumeve të krijuara automatikisht duke njohur fytyra, etj. Ose aplikacionet që nuk kursejnë në iCloud, që ruajnë vetëm në vend ...

  1.    Luis Padilla dijo

   Nëse nuk janë në iCloud, duhet të përdorni rezervë në kompjuterin tuaj

 3.   Maximiliano dijo

  Me këtë informacioni që është në "Shënime" mund të rikuperohet?

  1.    Jon dijo

   Më është dashur të tërheq rezervimin iCloud nëse nuk bëj një rivendosje të pastër pa tërhequr rezervimin, gjithçka që kam pasur në shënime nuk shfaqet, së pari kam bërë rivendosjen pa një kopje dhe asgjë që kam pasur nuk shfaqet në shënime Unë kam kthyer për të rivendosur dhe rikthe nga rezervimi iCloud dhe kështu janë shfaqur shënimet nëse nuk shkoj në punë.

   1.    Luis Padilla dijo

    Siç tregova në fillim të videos, duhet të verifikoni që i keni të dhënat në iCloud, në rastin tuaj, që aplikacioni Notes është aktivizuar në iCloud. Shënimet rikthehen pa lëshuar në këtë rast.

  2.    Luis Padilla dijo

   Nëse i keni të aktivizuara Shënimet në iCloud, po.

   1.    Jon dijo

    Mirëmëngjes përsëri, aplikacioni i shënimeve nëse e kam të aktivizuar në iCloud, por nëse restaurimi bëhet siç tregohet në video, aplikacioni i shënimeve kur shtypni ikonën del sikur ta përdorni për herë të parë, pa ndonjë të dhënë që ajo kishte në shënime, më është dashur ta rivendos përsëri dhe të tërheq rezervën për të rikuperuar të dhënat nga shënimet, të bëra dy herë këtë mëngjes dhe kjo ndodh siç e tregoj, iPhone X.

    1.    Luis Padilla dijo

     A jeni përpjekur ta lini për një kohë në mënyrë që gjithçka të sinkronizohet pak nga pak? Sepse në varësi të lidhjes suaj të internetit mund të duhen disa orë derisa të merrni gjithçka përsëri. Mund të konfirmoj që Shënimet sinkronizohen në iCloud pa probleme, e kam bërë prej disa vitesh dhe i kam shënimet e mia të paprekura.

     1.    Jon dijo

      Mirëdita, pasi siç e tregova është ajo që më ndodh dhe nuk është hera e parë që kjo më ndodh, sepse qëllimi im ishte ta bëja atë me restaurim të pastër, kur shkoja nga iOS 13 në iOS 14, por unë duhej të rivendosja është si e re, por për të rikuperuar të dhënat e shënimeve më është dashur të tërheq kopjen iCloud, prisni që nuk e kam bërë aq sa thoni, por një herë për të rivendosur, vendosni të gjitha të dhënat, wifi, konfiguroni Face ... etj, dhe shihni gjithçka e instaluar, unë fut shënime dhe siç e përmend bosh, shtyp ikonën dhe nuk ka asgjë sikur kam filluar me aplikacionin për herë të parë, dhe nuk është iPhone im i parë sepse kam filluar me 3G, 4 S, etj. derisa të ndala te iPhone X, nëse do ta dija me siguri që më rimerr të gjitha shënimet, do ta bëja përsëri por nuk mund të vendos, nuk mendoj se është sepse shënimet që kam janë të mbrojtura me Fytyrën .. ., sepse shënimet e reja janë gjithashtu unë i saktë kur kam nevojë për të pa problem, dhe siç e përmenda në iCloud e kam aktivizuar.

 4.   Jezu dijo

  Përshëndetje miq të dashur, unë kam bërë të gjithë operacionin e rivendosjes, lind një pyetje kur thotë se IPSW është nënshkruar, a do të thotë se është molla origjinale e ngarkuar me serverat e saj? shume faleminderit per gjithcka