Si ta vendosni iPhone 12 tuaj në modalitetin DFU dhe më shumë truket më interesante

E para iPhone 12 Ata tashmë po arrijnë te përdoruesit, megjithatë, tani është koha të fillojmë me kopje rezervë, restaurime dhe lajme në nivelin e softuerit që, edhe pse janë të rralla në iOS, janë gjithashtu të pranishëm. Kjo është arsyeja pse edhe një herë kemi ardhur nga Actualidad iPhone për t'ju dhënë një dorë.

Ne duam t'ju mësojmë disa truke të iPhone tuaj të ri 12, ju mund të aktivizoni modalitetin DFU dhe Modën e Rimëkëmbjes me lehtësi me këto udhëzime. Refuzoni të shkoni në shërbimin teknik dhe të zbuloni se si mund ta ringjallni iPhone 12 vetë pa shumë ndërlikime, ju duhet vetëm një kompjuter dhe ndihma jonë.

Me këtë rast kemi vendosur ta shoqërojmë këtë punë praktike të një video që me siguri do t'ju vijë në ndihmë për t'i bërë gjërat sa më të lehta dhe të shpejta. Kjo është arsyeja pse ju rekomandojmë që të hidhni një vështrim dhe të shihni se si funksionojnë këto hapa të thjeshtë për të cilët do të flasim më poshtë, dhe nga mënyra se si mund të pajtoheni dhe të na ofroni një Like për të na ndihmuar të vazhdojmë të rrisim kanalin tonë, i krijuar për t'ju ndihmuar gjithmonë .

Mënyrat e ndryshme për të çaktivizuar iPhone 12 tuaj

Sado e çuditshme të duket, veçanërisht nëse vini nga një pajisje me butonin «Home», ka përdorues që gjejnë një pengesë kryesore kur fikin iPhone-in e tyre. Le të themi se Apple nuk e bën atë as saktësisht të lehtë. Le të fillojmë me mënyrën më të shpejtë, dhe është kombinimi i butonave fizikë që do të na lejojnë të fikim iPhone-in tonë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Për këtë ju duhet vetëm të ndiqni kombinimi i mëposhtëm i butonave: Volumi +> Volumi -> Butoni i energjisë. Pasi të keni bërë këtë kombinim të butonave, do të shfaqet një rrëshqitës i fikur. Tani thjesht lëvizim rrëshqitësin e ekranit nga e majta në të djathtë dhe telefoni do të fiket lehtësisht, duke e bërë ekranin të zi.

Kamera IPhone 12 Pro

Sidoqoftë, pavarësisht nga fakti që shumë nuk e dinë, ne kemi një alternativë shumë interesante për të fikur pajisjen që nuk kërkon asnjë lloj butoni fizik dhe që është me kureshtje në seksionin Cilësimet e iPhone tonë. DHEKjo më bën përshtypje si një lëvizje mjaft e çuditshme e Apple, veçanërisht duke marrë parasysh se gjëja "më e thjeshtë" është ta bësh iPhone të fiket duke shtypur butonin e energjisë.

Sido që të jetë, Nëse shkoni te Settings> General dhe shkoni te opsionet e fundit, do të gjeni mundësinë për të çaktivizuar iPhone pa pasur nevojë të prekni një buton të vetëm fizik.

Detyroni rindizni iPhone

Rinisni edhe nëse nuk është më e zakonshmja, nganjëherë është gjithashtu e nevojshme në iPhone tuaj, pse do ta mohojmë atë. Nëse po gjeni një konsum më të lartë të baterisë se zakonisht ose një aplikacion ka performancë të çrregullt, rinisja është gjithmonë një mundësi e mirë.

Artikulli i lidhur:
iPhone 12 Pro: A ia vlen vërtet? Zhbllokimi dhe përshtypjet e para

Në fakt, ne madje mund të themi se nuk ka asgjë të keqe me rinisjen e pajisjes herë pas here për të përmirësuar performancën e përgjithshme pasi që në këtë mënyrë ne lirojmë memorjen RAM dhe eliminojmë disa ekzekutime në sfond që mund të ndikojnë negativisht në performancën e iPhone.

Sidoqoftë, mos u fiksoni me reboot, përdorni vetëm kur e shihni të nevojshme dhe mos gjeneroni modele reboot nëse nuk mund të gjeni një arsye për ta bërë këtë, pasi ndezja dhe fikja e vazhdueshme e pajisjes mund të ndikojë negativisht në bateri

Ndërkohë ne do t'ju tregojmë sa e lehtë është të detyroni të rindizni iPhone: Shtypni VOL +> Shtypni VOL-> Shtypni butonin e energjisë dhe mbajeni atë derisa ekrani të bëhet i zi dhe logoja e Apple të shfaqet përsëri duke treguar që iPhone do të ndizet. Mos harroni se nëse keni një përplasje, rifillimi është gjithmonë opsioni i parë.

Vendosni iPhone 12 në Modalitetin e Rimëkëmbjes

Modaliteti i rikuperimit ose modaliteti i rikuperimit Shtë një sistem që Apple aplikon në iPhone në rast se kemi probleme serioze me Sistemin Operativ dhe që do të na lejojë ta instalojmë lehtë dhe shpejt si dhe të rikthejmë një kopje rezervë të tij.

Me pak fjalë, është mënyra ideale që ne ta lidhim atë me Mac ose PC nëse kemi probleme të një natyre më serioze, të tilla si gabime që nuk mund të korrigjohen kur kemi provuar tashmë opsionin tonë të parë, i cili siç kemi thënë para, është gjithmonë për të detyruar reboot.

Vendosja e iPhone tuaj në Modalitetin e Rimëkëmbjes është shumë e thjeshtë, thjesht duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Së pari ne lidhim iPhone-in tonë me kabllo me Mac ose PC derisa ai ta zbulojë atë
 2. Shtyp Volume +
 3. Vëllimi i shtypit -
 4. Ne shtypim butonin Power dhe e mbajmë derisa iPhone të fiket dhe sekonda më vonë të shfaqet logoja e lidhjes kabllovike dhe kjo do të tregojë se ne e kemi bërë atë me sukses.

Për të dalë nga Modaliteti i Riparimit Thjesht duhet të shkëputemi kabllon e Rrufesë nga iPhone dhe të shtypim butonin e energjisë derisa të shfaqet dhe të ndizet normalisht logoja e Apple.

Vendosni iPhone 12 në Modalitetin DFU

Modaliteti DFU Optionshtë opsioni ynë i fundit për të rivendosur ose rikuperuar pajisjen kur kemi probleme serioze me sistemin operativ ose me performancën e tij. Alternativa e vetme pasi të kemi filluar Modalitetin DFU është instalimi i plotë i iOS.

Ju rekomandoj që të shkarkoni versionin e fundit të iOS më parë kompatibile nga disa faqe në internet të besueshme si www.ipsw.me dhe kështu kurseni sa më shumë kohë që të jetë e mundur kur instaloni sërish sistemin operativ, sepse manipulimi i pajisjes në modalitetin DFU mund të jetë i ndërlikuar.

Këto janë hapat që duhet të ndiqni dhe të merrni shënime të mira sepse kjo është e përshtatshme vetëm për më të aftë:

 1. Lidhni iPhone me PC ose Mac përmes kabllit dhe sigurohuni që e ka identifikuar atë.
 2. Shtyp Volume +
 3. Vëllimi i shtypit-
 4. Shtypni butonin e energjisë për 10 sekonda
 5. Ndërsa vazhdoni të shtypni butonin Power, shtypni butonin Volume- për pesë sekonda
 6. Lëshoni butonin e energjisë dhe mbani të shtypur butonin Volume- për dhjetë sekonda shtesë.

Thatshtë kaq e "lehtë" që mund ta vendosni pajisjen tuaj në modalitetin DFU. Dhe për të dalë nga kjo mënyrë, e dini, ju thjesht duhet të shtypni dhe mbani shtypur butonin e energjisë derisa molla të shfaqet përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.