Si ta vendosni iPhone 11 të ri në DFU, të fikur ose në modalitetin e rikuperimit

Sot ne do të shohim hapat që duhet të ndjekim për të vendosur markën tonë të re iPhone 11, 11 Pro ose iPhone 11 Pro Max, në modalitetin DFU, mënyrë shërimi ose fikeni atë. Dhe është se nëse jeni një përdorues që vini nga një iPhone para iPhone X, do të duhet të përshtateni duke qenë pa një buton në shtëpi dhe kjo ka një ndikim të plotë në disa nga këto funksione që kemi përmendur.

Kuptimi i thjeshtë i DFU (Azhurnimi i firmuerit të pajisjes) Për ata që nuk e dinë, është opsioni që kemi në mënyrë që iPhone ose iPad të lidhet drejtpërdrejt me iTunes dhe të na lejojë të instalojmë firmware që duam të shkarkohet më parë nga vetja. Modaliteti i rikuperimit nga ana tjetër, na lejon të rikuperojmë pajisjen në rast të problemeve, kjo lejon të rivendosni ose azhurnoni pajisjen nga iTunes. Kjo është një mënyrë për t'u lidhur me forcë me iTunes në mënyrë që të kujdeset për azhurnimin dhe të rikuperojë iPhone.

Si të fikni iPhone 11, iPhone 11 Pro ose Pro Max

Por ne shkojmë për më themeloren dhe për këtë do të fillojmë me funksionin e fikjes së pajisjes. Në këtë rast, butoni fizik në të djathtë, i shtypur vazhdimisht, aktivizon Siri, kështu që ne duhet ta bëjmë shtypni dhe mbani të shtypur butonin e djathtë në të njëjtën kohë me atë në anën e majtë për të rritur ose ulur volumin, derisa të shfaqet teksti "rrëshqitje për t'u fikur". Tani do të jemi në gjendje ta fikim pajisjen direkt duke rrëshqitur në ekran derisa të fiket.

Ne gjithashtu mund të aktivizojmë Telefononi urgjencën SOS dhe shikoni të dhënat mjekësore në rast se iPhone nuk është i yni, në rast se duhet ta ndihmojmë atë person. Kjo pikë është e rëndësishme dhe të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë opsion nga pajisjet Apple. Kjo tregon drejtpërdrejt të dhënat e personit siç janë emri, mosha, pesha dhe madhësia, si dhe një numër telefoni kontakti në rast emergjence.

iPhone 11 DFU

Si të vendosni modalitetin DFU në iPhone 11

Gjëja tjetër është një nivel disi më i përparuar dhe kjo është që vendosja e iPhone në DFU nuk duhet të bëhet nga të gjithë. Kur e aktivizojmë këtë mundësi në iPhone mund të modifikojmë firmware-in e pajisjes dhe kjo në duart e njerëzve pa përvojë mund të jetë problem. Ekipi i iPhone i Actualidad nuk është përgjegjës për dëmet që mund t’i shkaktoni pajisjes tuaj duke përdorur këtë modalitet DFU. Aktivizimi i modalitetit DFU është i thjeshtë por kërkon një seri hapash për të parandaluar që çdo kombinim bazë i çelësave të aktivizojë këtë mënyrë. Thjesht duhet të ndjekim këto hapa që i lëmë më poshtë dhe iPhone 11 dhe modelet e tjera do ta aktivizojnë këtë funksion.

 • Kablloni iPhone në Mac ose PC dhe hapni iTunes
 • Ne do të shtypim butonin e ngritjes së volumit
 • Tani do të shtypim butonin e uljes së vëllimit
 • Shpesh duhet të shtypim dhe mbajmë butonat ndezje / fikje dhe ulje të vëllimit
 • Ekrani do të jetë i zi. Pas 3 sekondash ne lëshojmë butonin ndezje / fikje dhe vazhdojmë të mbani të shtypur butonin e uljes së vëllimit
 • Një mesazh shfaqet në Mac ose PC dhe ne e pranojmë
 • Më në fund do të shfaqet dritarja e mënyrës së rikuperimit dhe në atë moment lëshojmë butonin e uljes së vëllimit

Nëse nuk duam ta mbajmë aktive mënyrën DFU mund të dalim pa probleme. Për të dalë nga modaliteti DFU ajo që duhet të bëjmë është diçka më e thjeshtë:

 • Shtypni një herë butonin e ngritjes së volumit
 • Shtypni një herë butonin e uljes së vëllimit
 • Mbani të shtypur butonin në të djathtë dhe logoja e Apple do të shfaqet

iPhone 11 DFU

Modaliteti i rikuperimit ose «modaliteti i rikuperimit». Kështu aktivizohet

Për të kryer mënyrën e rikuperimit duhet të ndjekim hapa të tjerë disi më të thjeshtë. Ashtu si modaliteti DFU, kjo është e rezervuar për përdoruesit më me përvojë, kështu që në rast të problemeve me iPhone tuaj ju rekomandojmë që të përdorni SAC të Apple ose t'i drejtoheni një shërbimi teknik të autorizuar. Nga ana tjetër, nuk është problem të provoni këtë metodë dhe të keni përvojën tuaj, por duhet të dini se çfarë po luani. Për të aktivizuar këtë mënyrë, ne ndjekim këto hapa:

 • Ne hapim iTunes dhe lidhim pajisjen
 • Ne shtypim dhe lëshojmë butonin për të rritur volumin
 • Ne shtypim dhe lëshojmë butonin për të ulur volumin
 • Ne mbajmë të shtypur butonin e sipërm derisa pajisja të fillojë të rindizet automatikisht
 • E vetmja gjë që mbetet është të shtypni dhe mbani shtypur butonin e sipërm derisa pajisja të hyjë në modalitetin e rikuperimit.

Gjeni pajisjen tuaj në kompjuter dhe kur të shihni Rivendos ose azhurno opsionin, ne zgjedhim atë që na përshtatet më shumë. iTunes do të përpiqet të instalojë përsëri iOS pa fshirë të dhënat që kemi në iPhone tonë. Prisni që iTunes të shkarkojë softuerin për pajisjen tuaj. Nëse shkarkimi zgjat më shumë se 15 minuta dhe pajisja del nga ekrani i modalitetit të rikuperimit, prisni që shkarkimi të përfundojë dhe përsëritni procesin përsëri pasi mund të ketë dështuar në një moment.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xhuxh dijo

  99% e faqeve bëjnë të njëjtin gabim., .. duhet ta keni iPhone ndezur ose fikur kur bëni këtë ... askush nuk thotë