Si të zhbllokoni iPhone tuaj me një maskë dhe një Apple Watch

Azhurnimi tjetër për të iOS 14.5 do t'ju lejojë të zhbllokoni iPhone tuaj me një maskë pa pasur nevojë të fusni kodin e sigurisë, falë Apple Watch tuaj. Ne shpjegojmë se si funksionon, avantazhet dhe disavantazhet e tij.

Që nga fillimi i pandemisë, Face ID ka kaluar nga të qenit sistemi më i mirë i zhbllokimit për siguri dhe komoditet, në një shqetësim të vërtetë sepse është plotësisht i padobishëm kur kemi gjysmë fytyre të mbuluar. Të paktën deri në mbërritjen e iOS 14.5, versioni i së cilës ne po lëshojmë Beta-n e parë për zhvilluesit, dhe kjo do t'ju lejojë të përdorni Apple Watch për të zhbllokuar iPhone tuaj kur mbani një maskë. Si punon? Cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e tij? Ne ju shpjegojmë gjithçka në këtë video.

Kërkesat

Gjëja e parë që na duhet është se e jona iPhone dhe Apple Watch azhurnohen në iOS 14.5 dhe watchOS 7.4 të cilat në kohën e shkrimit janë në Beta 1, të disponueshme vetëm për zhvilluesit. Versioni përfundimtar i këtyre azhurnimeve nuk duhet të zgjasë shumë dhe do të shfaqet në cilësimet e pajisjes tuaj sa më shpejt që të jetë i disponueshëm për të gjithë përdoruesit. Pasi të keni azhurnuar në këtë version (të paktën) do të jeni në gjendje të përdorni këtë veçori të re që lejon që iPhone juaj të zhbllokohet edhe me një maskë të ndezur. Por duhet të merrni parasysh edhe disa kërkesa të tjera:

 • iPhone dhe Apple Watch duhet të kenë të aktivizuar WiFi dhe Bluetooth.
 • Ne duhet të aktivizojmë opsionin "Hape me Apple Watch" brenda Cilësimeve të iPhone, në menunë Face ID.
 • Të dy pajisjet duhet të jenë të vendosura afër njëra-tjetrës (maksimumi dy metra).
 • Apple Watch duhet të ketë një kod zhbllokimi dhe duhet të jetë i zhbllokuar dhe në dore.

Me të gjitha këto kërkesa të plotësuara, kur përpiqemi të zhbllokojmë iPhone-in tonë me një maskë, ekrani i tmerrshëm i kodit të zhbllokimit nuk do të shfaqet më, por ne mund të shohim se si iPhone na tregon se është zhbllokuar me Apple Watch, dhe në Apple Watch do të marrim një njoftim që tregon këtë fakt. Do të ketë gjithashtu një buton në ekranin e orës sonë që do të na lejojë të bllokojmë iPhone nëse zhbllokimi ka qenë i padëshiruar.

Një sistem i rehatshëm dhe i shpejtë

Funksionimi i këtij sistemi është mjaft transparent për përdoruesin pasi ta kemi aktivizuar. Siç e kam thënë tashmë, ju thjesht duhet ta provoni me një maskë dhe do të shihni se si zhbllokohet iPhone juaj në të njëjtën kohë si në Apple Watch tingulli i një brava bie dhe dridhet në kyçin tuaj. Sidoqoftë, ka situata në të cilat ky sistem i zhbllokimit nuk do të funksionojë, për t'i siguruar atij një siguri më të madhe:

 • Kur rifillojmë iPhone duhet së pari të fusim kodin e zhbllokimit përpara se të jemi në gjendje të përdorim Face ID dhe për këtë arsye të zhbllokojmë me Apple Watch.
 • Herën e parë që do të përpiqemi të zhbllokojmë telefonin me një maskë, ajo do të kërkojë kodin e shkyçjes.
 • Nëse Apple Watch është më shumë se dy metra larg, ai do të na kërkojë kodin e zhbllokimit dhe Face ID ose zhbllokimi me Apple Watch nuk do të funksionojë përsëri derisa ta fusim manualisht.
 • Nëse bllokojmë iPhone përmes njoftimit që shfaqet në Apple Watch, do të duhet të futim kodin manualisht në mënyrë që Face ID dhe zhbllokimi me Apple Watch të funksionojë përsëri.
 • Nuk funksionon me modalitetin e gjumit të ndezur.

Por me të meta

Nuk është zgjidhja perfekte larg saj. Shtë një lehtësim për ata prej nesh që kalojmë shumë orë në ditë me maskën, por ka probleme sigurie që Apple i njeh vetë. Në fakt nuk mund ta përdorni këtë zhbllokim me Apple Watch për të kryer pagesa me Apple Pay në iPhone-in tonë, as për të hapur aplikacione të mbrojtura me Face ID, as për të mbushur fjalëkalime duke përdorur Keychain iCloud. Problemi që më vjen ndërmend është se çfarë ndodh nëse dikush na merr telefonin dhe e zhbllokon atë më pak se dy metra nga ora jonë? Përgjigja është e thjeshtë: iPhone është i zhbllokuar. Kjo ka shumë shtypje të imët, por zhbllokon. Personi tjetër duhet të mbajë një maskë, ashtu edhe ne, dhe tashmë kemi zhbllokuar iPhone në një farë kohe me të, duhet të qëndrojmë shumë afër nesh dhe nuk duhet të vërejmë tingullin ose dridhjet në Apple Watch kur iPhone është i shkyçur .

Isshtë një Beta e parë në të cilën kemi lëshuar një sistem të ri zhbllokimi, kështu që shpresojmë se do të përmirësohet në versionet e ardhshme, për shembull, duke bërë një lexim të pjesshëm të fytyrës sonë, aq sa çdokush që e merr me maskë nuk mund ta zhbllokojë. Edhe me këto përmirësime, unë mendoj se nuk është një zgjidhje që do të jetë përfundimtare, dhe Apple me siguri do të vazhdojë të punojë në alternativa të tjera për të zgjidhur problemin e maskës, por ndërkohë, kjo zgjidhje mendoj se përmbush në mënyrë të përsosur misionin e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.