Ajax, siguria wireless dhe masa juaj

Ne testuam sistemin e sigurisë Ajax, një formë e vendosni vetë sistemin e sigurisë së shtëpisë ose biznesit tuaj, plotësisht modulare dhe të zgjerueshme, me pajisje të të gjitha llojeve dhe me veçori të rezervuara për ekipet e nivelit më të lartë. Dhe më e mira nga të gjitha, pa tarifa mujore.

Një sistem i sigurisë së shkallës së parë

Kur mendoni të vendosni sistemin tuaj të sigurisë në shtëpi, keni dy alternativa. Nga njëra anë mundeni punësoni shërbimet e ndonjë kompanie që ta instaloni menjëherë dhe pa ndërlikime, por në këmbim duhet të paguajmë një tarifë mujore që varësisht nga numri i pajisjeve të kontraktuara mund të përfshijë një shpenzim të konsiderueshëm në fund të vitit. Opsioni tjetër më i lirë është ndërtoni sistemin tuaj blerja e aksesorëve të automatizimit të shtëpisë (sensorë lëvizjeje, kamera ...) dhe integrimi i tyre në një platformë të tillë si HomeKit, Alexa ose Google Home. Siç them, kjo e fundit është më e lirë, por ka shumë mangësi sepse këto platforma nuk ofrojnë shumë mundësi specifike për sa i përket sigurisë në shtëpi.

Ajax na ofron një përzierje të të dy opsioneve, në të vërtetë më e mira nga të dyja. Ne mund të vendosim sistemin tonë të sigurisë, me pajisje të dizajnuara posaçërisht për këtë qëllim, duke përdorur protokollet më të fundit të sigurisë, në një mënyrë krejtësisht modulare dhe të zgjerueshme me ritmin tonë, të kontrollueshme nga smartphone-i ynë dhe pa pasur nevojë të paguajmë asnjë lloji i tarifës mujore.

Kompleti që kemi instaluar në këtë provë përfshin të gjitha sa vijon:

 • Baza kryesore Qendra 2: një bazë me një lidhje Ethernet, një jetëgjatësi baterie deri në 16 orë dhe dy lojëra elektronike microSIM që lejojnë funksionim autonom pa pasur nevojë për furnizim me energji elektrike. Të gjitha pajisjet që i shtojmë sistemit tonë të sigurisë janë të lidhura me këtë bazë. Deviceshtë pajisja e vetme që ka nevojë për kabllo në të gjithë sistemin.
 • Tastierë pa tel me të cilin mund të kontrolloni sistemin.
 • Sensori i lëvizjes MotionCam me kapjen e imazhit (640 × 480) dhe jetëgjatësinë e baterisë 4-vjeçare.
 • Altoparlant i brendshëm HomeSiren- Një altoparlant i vogël pa tel që do të aktivizohet kur alarmi të fiket për t'ju paralajmëruar dhe për të parandaluar kastuesit.
 • Sensori i derës dhe dritares Mbrojtës i dyerve: sensor që zbulon hapjen e dyerve dhe dritareve.
 • Detektori i tymit dhe nxehtësisë FireProtect: një sensor që do të zbulojë si tymin ashtu edhe rritjen e menjëhershme të temperaturës që ndodh në rast të ndonjë zjarri. Mund të funksionojë në mënyrë të pavarur nga pjesa tjetër e sistemit falë sirenës së tij të integruar.
 • Detektor i rrjedhjes së ujit RrjedhjetMbroni: detektor uji për tu vendosur në vendet me rrezik për rrjedhje: nën lavatriçe, pjatalarëse ...
 • Dorezat e kontrollit: një dorezë e plotë kontrolli Kontrolli i hapësirës me mënyrat e ndryshme të alarmit dhe një buton paniku që mund të përdoret gjithashtu për automatizime.
 • Prizë inteligjente Fole: prizë inteligjente që monitoron konsumin e energjisë dhe gjithashtu mund të ekzekutojë automatizëm të programuar sipas orareve, ose ekzekutuar duke aktivizuar / çaktivizuar / kapërcyer alarmin.

Në faqen e internetit të Ajax (lidhje) mund të shihni pajisje të tjera të disponueshme, edhe pse në listën ekzistuese të gjatë. Po, ka kamera të palëve të treta që mund të shtohen në sistem pa probleme.

Bateri pa tela, të fuqishme dhe të zëvendësueshme

Të gjitha pajisjet përveç bazës së kontrollit kanë virtytin e jashtëzakonshëm të punës pa tel, gjë që thjeshtëson shumë instalimin e tyre. Thjesht duhet të gjesh vendin më të përshtatshëm për secilin aksesor që do të instalosh dhe ta vendosësh, pavarësisht nëse ka një prizë afër, apo edhe nëse ka lidhje WiFi. Protokolli i lidhjes i përdorur nga ky sistem Ajax quhet "Argjendari", ndryshe nga Bluetooth ose WiFi. Arrihen veprime deri në 2000 metra (po, nuk më mbetet asnjë zero) kështu që nuk do të keni problemin më të vogël të rrezes në shtëpi. Isshtë një protokoll komunikimi shumë i shpejtë, që dërgon alarme në bazën e tij qendrore në vetëm 0,15 sekonda. Si mekanizma të sigurisë, të gjitha të dhënat janë të koduara dhe zbulojnë ndërhyrjet në radio dhe bllokimet.

Ky protokoll gjithashtu konsumon pak energji, duke arritur autonominë e aksesorëve, madje edhe më të vegjël, kanë një kohëzgjatje të matur në vite. Përveç kësaj, të gjitha pajisjet kanë avantazhin që bateritë e tyre janë lehtësisht të zëvendësueshme, kështu që kur të shterohen të mund t'i ndryshoni ato. Ata përdorin bateri standarde, asgjë modele ekskluzive Ajax, por bateri të zakonshme që mund t'i blini në çdo dyqan fizik dhe në internet.

Instalimi dhe konfigurimi

Shumë prej aksesorëve që përfshihen në këtë komplet vijnë me shirit të dyanshëm, më shumë se sa për t’i vendosur aty ku duam. Më së shumti do të duhet të bëjmë disa vrima në mur për të rregulluar njësitë më të rënda si detektori i lëvizjes MotionCam. Në vetëm disa minuta do të keni pajisjet e vendosura në vendin e tyre përkatës. Të gjithë ata mund të hiqen nga ai vend falë faktit se të gjitha përfshijnë mbulesa të pasme që hiqen për të qenë në gjendje t'i fikni, ndryshoni bateritë, etj. Por nëse preferoni një instalim profesional, është gjithashtu e mundur, dhe kështu merrni këshillat më të mira se cilat pajisje duhet të vendosni dhe ku.

Nëse instalimi është i thjeshtë, konfigurimi në aplikacionin Ajax (App Store y Google Luaj) nuk është shumë mbrapa. Së pari do të duhet të konfiguroni bazën dhe më pas thjesht skanoni kodin QR të secilës pajisje, jepini një emër dhe caktoni një dhomë, dhe gjithçka gati për të shkuar. Aplikimi është shumë intuitiv, shumë vizual dhe shumë i lehtë për t’u përdorur, me menu të konfigurimit të qarta dhe të drejtpërdrejta. Thjesht do të duhet të humbni disa minuta duke i dhënë aplikacionit disa xhiro për ta njohur atë dhe të gjitha opsionet e konfigurimit që ofron, të cilat janë të shumta.

Kontroll konvencional ose përmes smartphone tuaj

Një sistem i sigurisë në mënyrë klasike ka tastierën e tij ku futni kodin e hyrjes për të armatosur dhe çarmatosur alarmin, dhe një telekomandë me të cilin mund ta kontrolloni atë. Këta elementë nuk mungojnë në sistemin Ajax, por ne gjithashtu kemi kontroll të plotë përmes smartphone-it tonë. Jo vetëm që mund të konfigurojmë të gjitha pajisjet të funksionojnë siç duam, duke vendosur vonesa të aktivizimit, duke parë nivelin e baterisë ose duke rregulluar ndjeshmërinë e sensorëve, por gjithashtu mund të kontrollojmë funksionimin e alarmit dhe të marrim njoftime për të gjitha ngjarjet që ndodhin. .

Ajax do të na njoftojë në iPhone dhe Apple Watch për të gjitha ngjarjet që lidhen me sistemin, jo vetëm shkeljet e mundshme të tij, por kur aktivizohet, çaktivizohet dhe kush e bën atë. Sepse ne mund ta ndajmë sistemin tonë me përdoruesit që duam, në mënyrë që nga smartphone-et e tyre të mund të kontrollojnë sistemin. Partneri dhe familja jonë do të jenë në gjendje të kontrollojnë sistemin Ajax me një ftesë të thjeshtë në emailin e tyre. Aplikacioni na ofron funksione aq të përparuara sa njoftimet sipas vendndodhjes, të cilat na kujtojnë të aktivizojmë alarmin kur largohemi nga shtëpia, ose ta çaktivizojmë kur të arrijmë atje.

Njoftimet që marrim në iPhone ndryshojnë, duke qenë shumë më të zhurmshme dhe më të dukshme kur ka shkelje të sistemit, dhe më diskrete kur bëhet fjalë për një njoftim tjetër. Nëse kemi një altoparlant, si në rastin tonë, do të tingëllojë gjithashtu kur ndodh një ngjarje dhe alarmi do të bie nëse një ndërhyrës e bën atë të kërcejë, me një bip mjaft të ashpër që mund të ndihmojë ndërhyrësit të ndalojnë përpjekjen për të hyrë në dhomën tonë. shiko që ekziston një sistem alarmi që i ka tradhtuar.

Pa pagesë mujore

Këtë sistem e mblidhni vetë, me ritmin tuaj. Ju mund të blini një nga kompletet fillestare që mund të gjeni, ose të blini aksesorët individualisht, duke filluar qartë me bazën kryesore dhe duke zgjeruar sistemin sa më shumë që të jetë e mundur. Nuk është e nevojshme që të paguani çdo lloj pagese mujore, por nëse ndonjëherë doni ta bëni, mundeni. Ajax ka një listë të gjatë të shërbimeve që janë në përputhje me sistemin e saj, duke përfshirë edhe disa të njohur, prandaj mund të përdorni sistemin tuaj dhe ta lidhni atë me atë shërbim, dhe nëse në çdo kohë dëshironi të ndaloni pagimin, do të vazhdoni me sistemin tuaj Ajax të paprekur.

Mendimi i redaktorit

Nëse dëshironi një sistem sigurie që nuk ju lidh me asnjë lloj pagese mujore, ai që na ofron Ajax me siguri do t'ju interesojë. Virtytet e tij kryesore janë modulariteti dhe zgjerueshmëria, autonomia e madhe dhe shtrirja e pajisjeve të tij, dhe gjithashtu të kesh një aplikacion celular shumë të lehtë për t’u përdorur që lehtëson shumë konfigurimin e të gjithë sistemit. Ai gjithashtu ka një katalog të gjerë të aksesorëve të të gjitha llojeve, në mënyrë që të gjeni ato që mund t'ju interesojnë më shumë. Mund ta blini në shpërndarësit zyrtarë që Ajax ka në Spanjë (lidhje) me çmime të ndryshueshme në varësi të aksesorëve që përfshini.

Sistemi i Sigurisë Ajax
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Modular dhe i personalizueshëm
 • pa tel
 • Diapazon i gjatë dhe autonomi
 • Zbatim shumë intuitiv

Contras

 • Pa kamera vetanake (po nga palë të treta)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaranor dijo

  Ky sistem alarmi është i pabesueshëm, unë e dëshiroja atë për vite me radhë dhe vetëm këtë javë e bleva atë dhe tashmë e kam të instaluar dhe duke punuar në mënyrë të përsosur, është e pabesueshme se sa mirë funksionon.

  Unë kam panelin e kontrollit Hub2 të lidhur me ethernet dhe si kartë rezervë Simyo sim, si elemente një tastierë, një detektor lëvizjeje që është gjithashtu një sensor i thyerjes së xhamit, një sirenë e brendshme dhe një sirenë e jashtme, një kontakt magnetik që është gjithashtu një sensor dridhjeje dhe prirja, dhe unë kam shtuar 2 sensorë perde që janë më të mirët, sistemet e alarmit gjithmonë harrojnë perimetrin dhe është më e rëndësishme për të mbrojtur perimetrin sesa brendësinë pasi që perimetri është i mbrojtur mirë, ndërhyrësit nuk kanë arritur në brendësi të strehimit dhe alarmi tashmë është fikur duke bërë të mundur braktisjen e tij shpejt.

  E vërteta më e mirë është gjithçka, alarmet arrijnë shumë shpejt, sistemi i frekuencës anti-frenuese është i shkëlqyeshëm, kur zbulon një frenim në një frekuencë ndryshon automatikisht në një frekuencë tjetër, funksionon në 860.0 / 868.6, elementët mbikëqyren çdo 12 sekonda (pothuajse asnjë CRA nuk e arrin atë) kjo është shumë e rëndësishme pasi që në rast të frenimit të të gjitha bandave sistemi do të zbulojë në 12 sekonda se të gjithë elementët kanë rënë kështu që sistemi do të kërcejë, gjithashtu shumë e rëndësishme reja ajax mbikëqyr qendrën qendrore çdo 10 sekonda, kështu që nëse ndërpritet lidhja e internetit dhe GPRS, sistemi ajax ju njofton menjëherë duke komunikuar se ka një ndërprerje të lidhjes. Përveç përdorimit të protokollit (Argjendari) të krijuar prej tyre që i bën elementët të arrijnë në një distancë të madhe siç thotë artikulli (2000m) dhe bateritë zgjasin shumë pasi sistemi është gjithashtu inteligjent dhe lëshon fuqinë e nevojshme nga ku pajisja është i vendosur. detektor, kështu që nëse detektori është afër ai do të lëshojë më pak, duke kursyer më shumë bateri pasi nuk është e nevojshme të "bërtisni" në atë detektor.

  Aplikacioni është intuitiv i pabesueshëm, duke krijuar përdorues, madje mund të krijoni grupe të quajtura ndarëse dhe mund të vendosni elementët që dëshironi në grupin që dëshironi, për shembull mund të mbroni edhe dhomën e magazinimit të shtëpisë tuaj pasi elementët arrijnë në një distancë të madhe dhe ju krijoni një grup si një "dhomë magazinimi" dhe gjithmonë mund ta lini atë të armatosur, ka një numër të pafund modifikimesh të parametrave dhe aplikacioni është shumë i shpejtë. Një gjë shumë e rëndësishme është që APP FOR IPHONE përdor NJOFTIMET KRITIKE, kjo do të thotë, duke e aktivizuar këtë gjithmonë do t'ju paralajmërojë edhe nëse iPhone është i heshtur ose në modalitetin "Mos shqetëso", kjo është shumë e rëndësishme që të jeni në gjendje të merrni njoftime gjithmonë tani se këto njoftime janë shumë kritike dhe duhet të merren gjithmonë. Unë NUK kam gjetur ndonjë aplikacion që ka këtë sistem njoftimi, as fole, as ndonjë markë ose vetë aplikacioni apple HOME e ka këtë të njoftimeve kritike.

  Unë gjithashtu kam qenë në gjendje të lidh 6 kamerat e mia nga marka ezviz (markë hikvision) dhe ato integrohen në mënyrë të përsosur me aplikacionin AJAX, që do të thotë që ju të hapni shpejt kamerat dhe të mos ndryshoni aplikacionin.

  E vetmja e metë që kam gjetur është që në mënyrë që përdorues të ndryshëm të jenë në gjendje të armatosen nga tastiera, ata duhet të futin numrin e përdoruesit që kanë përveç kodit të tyre, kjo është një vonesë pasi që të armatosen nga një përdoruesit me kodin e tyre, ata duhet të fusin numrin e ndjekur nga një yll pastaj kodin dhe pastaj opsionin krah / çarmatosje, diçka si krahu 01 * 1234, kjo e bën atë më komplekse për njerëzit e moshuar, për shembull, nëse është e vërtetë që ata mund të futë kodin gjenerik që është krijuar në tastierë dhe do të prezantohej vetëm 1234armar, por gjëja e tij është që secili të ketë përdoruesin e tij dhe krahun me atë kod në një mënyrë të thjeshtë pa pasur nevojë të vendosni numrin e përdoruesit, është një vonesë meqenëse çdo sistem alarmi që fut kodin e përdoruesit të krijuar tashmë identifikon dhe e di se kush është. Kjo duhet të rregullohet dhe shpresoj se ata do ta bëjnë atë në një azhurnim, si dhe mundësinë e krijimit të kodeve të përdoruesit pa pasur nevojë të regjistrohen në aplikacion me një numër telefoni dhe email, për shembull për pastrimin e personelit etj, këto gjëra unë mendoj se ata do t'i azhurnojnë ato me kalimin e kohës pasi që është një sistem që ata azhurnohen shumë shpesh, është një stil mollë, ata lëshojnë azhurnime të vazhdueshme të sistemit të quajtur OS Malevich dhe një në vit (të cilin tani sapo kanë lansuar atë të fundit) ata lëshojnë përmirësime shumë domethënëse siç është ky vit me mundësinë e krijimit të automatizmave dhe programimin e armatimit automatik dhe çarmatosjes, etj. Por hej në fund ne gjithmonë armatosemi dhe çarmatosemi me aplikacionin kështu që nuk përdorim as tastierë pasi që aplikacioni është shumë i shpejtë, intuitiv dhe i sigurt.

  Një tjetër mundësi për të përmirësuar do të ishte pajtueshmëria me HomeKit, kjo gjithnjë e më shumë qendra alarmi po bëhen të pajtueshme dhe është e ardhmja, pasi shumë përdorues tashmë kanë shumë pajisje HomeKit, sepse pse të mos përfitoni nga të gjitha ato pajisje për të qenë në gjendje të krijoni automatizime pa shpenzimet Në blerjen e pajisjeve të reja të markës ose madje që pajisjet e tilla nuk ekzistojnë, në këtë mënyrë, duke e bërë atë të pajtueshme me HomeKit, përdoruesi mund të krijojë rregulla ose automatizime, për shembull që nëse alarmi fiket, dritat e tilla janë të ndezura, të gjitha dritat në shtëpi dhe mbyllin blinds, dhe kështu një mori mundësish pa shpenzuar për të blerë më shumë pajisje dhe duke përfituar nga ato që kemi tashmë, të cilat përdoruesit tashmë i kanë shumë dhe prandaj pse të mos përfitojnë prej tyre dhe t'i përfshijnë sistemi i alarmit. Sigurisht dhe shpresoj që ata ta bëjnë atë të përputhshëm së shpejti.

  Zbuluesit e zjarrit nuk mund t'ju them sepse nuk e kam, por nga sa kam parë ata janë shumë të mirë por për shijen time akoma fitojnë ato që mbrojnë fole, të cilat janë ato që kam dhe ju njoftojnë me zë në të gjitha detektorët në shtëpinë e zjarrit ose tymit të mundshëm dhe në këtë mënyrë me zë ju tregon në cilën dhomë po ndodh incidenti, prandaj foleja e rreh atë, AJAX do të duhej të bënte të njëjtën gjë dhe të fliste.

  Një aspekt tjetër shumë i rëndësishëm është që detektori i hapjes së derës dhe dritares (DoorProtectPlus), përveç përdorimit të magnetit klasik për funksionimin e tij, ka një sensor lëvizjeje dhe animi (Accelerometer) kështu që mund të vendoset në një dritare dhe dritarja mund të jetë lihet hapur pak për të ventiluar dhe armatosur sistemin, pasi nëse "njeriu i keq" lëviz dritaren për të hyrë, alarmi do të fiket, kështu që kjo është një tjetër avantazh i madh që nuk ju detyron të mbyllni dritaren plotësisht pasi lëvizja e saj do të kërceni alarmin, përveçse punon si "sizmik" pasi që çdo trokitje në dritare ose derë gjithashtu do ta bëjë atë të kërcejë. Shumë e dobishme pasi para se të hapni derën ose dritaren nëse po e detyrojnë atë të fryj alarmi do të fiket.

  Dhe detektori i lëvizjes (Door ProtectPLus) përveç lëvizjes përdor një mikrofon me një algoritëm që zbulon thyerjen e xhamit, kjo është gjithashtu e shkëlqyeshme, dhe e gjithë kjo është e konfigurueshme në mënyrë të përsosur nga aplikacioni, siç është rregullimi i ndjeshmërisë së sensorëve etj.

  Sensori i perdes (MotionProtectCurtain) siç kam komentuar më parë është i shkëlqyeshëm, në këtë mënyrë kam vendosur dy në ballkon, një në njërin krah të ballkonit dhe në këtë mënyrë mbuloj derën e hyrjes dhe tjetrën në krahun tjetër që Unë i mbuloj të dy Windows, në këtë mënyrë kush vendos këmbën në ballkon do të ndez alarmin pa arritur ose detyruar ndonjë dritare dhe për këtë arsye pa arritur në brendësi të shtëpisë, ato janë të shkëlqyera, gjithashtu nuk prodhon alarme të rreme as nga era as nga zogjtë dhe as bimët pasi që ka një algoritëm shumë të mirë dhe ka dy sensorë që verifikojnë nëse është person real, e vërteta është që unë kam bërë testet dhe funksionon shumë mirë. Këta sensorë janë shumë të rëndësishëm dhe shumë herë nuk harrojmë të mbrojmë më mirë perimetrin.

  Na vjen keq për biletën, por unë kam vetëm këtë alarm vetëm këtë javë dhe jam shumë i motivuar hehe, nëse keni ndonjë pyetje apo diçka më shkruani dhe unë do të jem i kënaqur pasi jam shumë i kënaqur me këtë alarm dhe kam studiuar gjithçka shumë mirë.

  Sigurisht që e rekomandoj 100% 100 për të gjithë, po kërkoja një alarm profesional të vërtetë që në të njëjtën kohë ishte i bukur, elegant dhe intuitiv, por që ishte shumë efektiv dhe kjo AJAX është përsosmëria e gjithë kësaj, kjo markë po përhapet çdo herë dhe në Spanjë po zgjerohet shumë, nuk është për më pak pasi për mua është sistemi më i mirë i alarmit në treg. Unë punoj në një CRA si shef i sigurisë dhe shumë sisteme alarmi kalojnë nëpër duar me të cilat unë ju them gjithçka hehe.

  Epo një kënaqësi të ndaj përvojën time me rishikimin tuaj.

  Një përshëndetje.

 2.   Diego dijo

  Më duket interesante, por për sa kohë që nuk ka pajtueshmëri me HomeKit ose një sistem tjetër automatizimi në shtëpi, siç është Abode, është disi i domosdoshëm me preferencat aktuale. Po, është shumë interesante që integrohet me një aparat fotografik të palëve të treta dhe kjo e bën atë edhe më interesant, në rast integrimi me HomeKit në të ardhmen.

 3.   Sergio dijo

  Rishikimi i komentit të mëparshëm është pothuajse më i mirë se vetë lajmi hahaha!