Sipas kësaj patente, Apple dëshiron që ne të kontrollojmë automjetet me iPhone

Patenta e Apple për të kontrolluar automjetet nga iPhone Siç kemi thënë tashmë në raste të ndryshme, një nga tregjet më të rëndësishme të së ardhmes ka të bëjë me automjetet. Apple tashmë ka CarPlay, por gjëja më e rëndësishme do të arrijë në 2019-2020: a Makine elektrike dhe / ose autonome që, sipas fundit patentë molle, ne mund të kontrollonim me iPhone. Patenta në fjalë përshkruan "pajisje portative" që i japin pronarit të një automjeti kontroll të plotë mbi të. Siç e shohim në imazh, pajisja portative duket shumë si iPhone dhe do të komunikonte me një automjet pa tel.

El pajisje portative, që megjithëse në imazh shohim se një iPhone mund të jetë në mënyrë të përkryer një Apple Watch, ai do të ishte në gjendje të kontrollonte një automjet duke përdorur një aplikacion që do të lejonte pronarin të kontrollonte kohën e funksionimit të automjetit të tij, të kufizonte shpejtësinë maksimale të tij, të ndizte motorin , rregulloni vendet, zhbllokoni / bllokoni automjetin dhe shumë më tepër.

Patenta e fundit e Apple: Kontrollimi i makinave me pajisje të lëvizshme

Një nga funksionet më interesante të atyre që përshkruhen në këtë patentë është mundësia e përdorimit të një pajisje kryesore për të autorizuar një pajisje të dytë për të lejuar një mik apo anëtar të familjes të përdorë automjetin tonë për një kohë të caktuar ose për disa orë në ditë:

Në disa skenarë, dora kryesore mund të transmetojë më tej kredencialet e aksesit në automjet në mënyrë që një mbajtës i dytë (i referuar në këtë rast si dora "sekondare") mbi një lidhje pa tel (për shembull, një lidhje Bluetooth ose Bluetooth LE, një Wi -Rrjeti Fi ose një rrjet i të dhënave celulare). Pas kësaj, dora dytësore mund të përdorë kredencialet për të aktivizuar të njëjtën automjet, si dhe të kryejë një ose operacione të tjera.

Një tjetër mundësi interesante që përshkruan patenta është që një automjet nuk mund të niset derisa të jetë afër një pajisje e autorizuar iOS. Padyshim, ajo që vjen në mendje kur lexon atë që përshkruhet në këtë patentë është një baba i cili dëshiron të kontrollojë kur djali i tij merr makinën. Për shembull, makina në fjalë do të funksiononte vetëm me pajisjen dytësore deri në orën 00:00, kështu që nëse fëmija nuk dëshiron të ketë probleme, ai duhet ta lërë makinën në shtëpi para mesnatës.

Siç themi gjithmonë, që një patentë është paraqitur ose dhënë nuk do të thotë që ne do ta shohim atë në të ardhmen, por na ndihmon të dimë se në çfarë punon një kompani. Ne tashmë e dimë që Apple dëshiron të hyjë në botën e automobilave, kështu që nuk do të çuditemi të shohim se çfarë përshkruhet në këtë patentë për disa vjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.