Sipas Kuo, iPhone 5G të vitit 2020 nuk do të jenë më të kushtueshëm

Koncepti iPhone 12

Shoku ynë Ming-Chi Kuo nuk pushon. Ka disa ditë që është shumë aktive, veçanërisht me iPhone të vitit të ardhshëm. Kanë gati 10 muaj deri në lançimin e telefonave të ardhshëm Apple dhe analisti Korean nuk ndalet së përhapuri thashetheme, falë kontakteve të tij me furnizuesit e ndryshëm të përbërësve që përbëjnë pajisjet Apple.

Perla që ai na ka lënë sot është shumë interesante. Duke qenë se iPhone-t e ardhshëm do të përfshijnë tashmë lidhjen 5G, të gjithë mendojmë se Apple do të përfitojë nga situata për të rritur çmimet e këtyre terminaleve. Epo, Kuo mendon të kundërtën ...

Përmes MacRumors, një shënim i hetimit Kuo është botuar me TF International Securities ku komentohet se mundësisht nuk do të ketë rritje përfundimtare të çmimit për iPhone-et e ardhshëm 5G. Besoni koston të komponentëve të kërkuar për këtë lidhje është midis 30 dhe 100 dollarë, në varësi të modelit. Ai mendon se Apple do ta thithë këtë rritje pa e ndikuar atë në çmimin e shitjes së terminalit.

Bazohet në atë Apple do të zvogëlojë shpenzimet e zinxhirit të furnizimit, duke përfshirë zvogëlimin e parapagimit tuaj inxhinierik një herë për shitësit për kornizën dhe shasinë e ridizenjuar metalike për iPhone 5G. Kjo pagesë është e zakonshme për furnizuesit e komponentëve të Apple. Isshtë kostoja e shkaktuar nga prodhuesit për të hartuar, hulumtuar, zhvilluar dhe testuar një komponent të ri. Kuo beson se kjo punë është bërë nga inxhinierët e Apple dhe ai nuk do të paguajë prodhuesin e kornizës së re metalike.

Ky kanun është shumë i mirë për furnitorët për të pastruar llogaritë e tyre, veçanërisht për shkak të kthesave të rëndësishme që ata kanë në faturim, prodhim me shpejtësi të plotë para lansimit të një modeli të ri dhe ulje drastike të prodhimit deri në vitin pasardhës.

Kjo lidhet me një thashethem tjetër që është komentuar për javë të tëra. Apple mund të jetë duke menduar të lëshojë iPhone të ri dy herë në vit, diapazoni më i përballueshëm në pranverë, dhe emrat Pro në vjeshtë. Kjo do të stabilizonte prodhimin vjetor, dhe më shumë se një furnizues do të shkurtonte pagesën inxhinierike jo të përsëritur. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.